Tavşan Bakımı Nasıl Oluyor?

ferhat05

Evde hep bir hayvan beslemek istemişimdir ama maalesef ailem izin vermiyor. Tavşana belki evet diyebilirler. Kediler gibi temiz ve duş almaya ihtiyacı olmayan hayvanlarmış. Veteriner, talaş ve beslenme masrafları da ucuz diye okudum. Birebir tavşan beslemiş kişilerden bilgi almak istiyorum. İki dişi tavşan masraflı ve zor olur mu? Bahçede/balkona beslediğimiz bir kedi var. Evde değil. O tavşanı(ları) rahatsız eder mi?

Satın almak değil sahiplenmek istiyorum.

14 CEVAP

Cook

Yaklaşık 6 ay kadar besledim bir tavşan, sonrasında çiftliğe bıraktım maalesef. Çok sevimli, çok güzel hayvanlar fakat çok çabuk büyüyorlar ve evdeki duvarlar dahil her yeri kemirmeye başlıyorlar. Ben apartta kaldığım için koltukları yediğinde vermek zorunda kaldım, eğer aileniz zaten hayvan beslemenizi istemiyorsa bu sıkıntı yaratabilir. Tuvaletleri çok kokuyor ama biz kafesine işetmiyorduk başka bir yere tuvalet yapmıştık oraya yapıyordu, günde 3 4 kez temizliyorduk. Bunlar haricinde bakımları çok sıkıntı değil, beslenmesi de öyle. Kediniz eve girmediği sürece sorun yaratmaz. Ama sahiplenmek istiyorsanız dediklerimi göz önünde bulundurun

Sulecrn

Evde kedi beslemek inanin daha kolay. Tavşan besledim daha önce. hızlı büyüyorlar ve her şeyi kemirme potansiyelleri var. Tuvaletleri kokuyor. Kediler gibi kendini temizleyemiyorlar. Veteriner masrafı az olabilir doğru fakat bakımı zor bir hayvan benim görüşüme göre

Cook

Kemirme oyuncakları bizde çok işe yaramamıştı. Koltukta belirli bi yere takmıştı, inatla orayı kemiriyordu. Tuvaletine karbonat koymanız ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum, tavşanlar çok hassas oluyorlar veterinere danışmalısınız. Bizimki et yemeyi çok seviyordu biraz da ondan çok kokuyordu galiba. Beslenmesine dikkat ederseniz çok sıkıntı yaşamazsınız sanırım

ayliny

Son olarak kemirgenler çok hassas canlılardır. En ufak sorunda ölüyorlar. Hiçbir hastalığı kaldıramıyorlar. Her şeyi göz önünde bulundurup öyle sahiplenin. Sahipleneceksenizde vereceğiniz meyveye sebzeye kadar araştırın çünkü bazı sebze ve meyvelerde onu öldürebilir.

Mehmetkr

İlla kemirgen beslemek istiyorum veya veteriner masrafı istemiyorum diyorsanız ginepig besleyin. Tavşan beslemeyin pişman olursunuz

Mehmetkr

Halanizla birlikte yaşamıyorsaniz çokta sıkıntı değil zaten ginepigler fareye hiç benzemez ve o kadar hareketli değillerdir tavşan ne kadar fareye benziyorsa ginepigde o kadar benzer

ecrinnurAslan

Tavşanı sana tavsiye etmem ben sokaktan lop tavşanı bulmuştum kulakları griydi vücudu bembeyaz bir tavşandı bulduğum tavşan çok uysal ve sevimli canlılardır ama bahçeli bir evin yoksa ALMA çünkü hem tuvaleti de çok pis kokuyor

kaanpolat

Salatalık marul çoo verirseniz ishal olup ölüyor onun dışında çişi çok kötü kokuyor ve evde sakasıkarı yiye biliyorlar onun dışında kendi halinde bir hayvan

ferhat05

Onların kemirme oyuncaklarıyla mobilyaları kemirmesi, karbonatla da tuvaletinin kokunun giderilmesi önlenebilir mi?
Kedi tuvaletlerinde karbonat kullanılıyor ama tavşana zarar verir mi?

Fsena

Tavşan beslemek inanın kat kat çok zor.Kendilerini temizlemiyorlar bu yüzden ayakları genel olarak pis oluyor.her yeri kemiriyorlar.Tuvalet kokusu bir yere kadar karbonatla idare ediliyor.Sonra gene kötü kokuyor.Baya baya çok çok zahmetli.Baktım yapamadım demektense iyice düşünmek lazım.Onlarda can nefes alıyorlar biz gibi.Terk edilmeyi hiçbir canlı hak etmez :) iyi düşünün

ayliny

Kafeste eğer tavşan bakmayı düşünüyorsanız sizi kınıyorum. Tavşanların dişi tırnak yapısında olduğu için sürekli kemirme ihtiyacı duyarlar bu yüzden kemirme taşları yerine duvar, mobilya gibi yerleri kemirmeyi tercih ederler. Eğer kemirme yapmazsa dişleri 10 cm ve hatta daha fazla uzayarak ağızlarında kesikler yapar ve besin yiyemez hale gelir. Kafeste bakılırsa stresten ve hareketsizlikten hemen ölürler. Tavşanlara duş aldırırsanız yine ölürler. Tavşan tuvalet kabı vardır idrarı için eğitim verebilirsiniz ama dışkılaması her an olur ve buna karşı tuvalet eğitimi verilmez. Halıları, duvarları, mobilyaları, perdeleri, kabloları kemirmesini sorun etmeyecekseniz sahiplenin. Ben bunları sorun etmediğim için sahiplendim. Kediler doğası gereği av hayvanı oldukları için tabii ki zarar verecektir. Tavşanlar kısırlaştırılamaz. Türkiye’de tavşanla ilgilenen veteriner neredeyse hiç yoktur. Tavşanlar anesteziyi kaldıramazlar sadece gazlı anestezi alabilirler. Kısırlaştırmak isteseniz zavallı hayvan ölebilir. Erkek sahiplenirseniz 3-4 aylıktan sonra idrar püskürtür. Tavşanlar bayırlarda, ormanlarda yaşamak için vardır evler için değil. Evcilleştirilemez. Kimse bu sorumluluğu kabul etmez. Sonrasında herkes sokağa atıyor kedilere, köpeklere yem oluyorlar. Ha şunu da ekleyim kimse tuvaleti kokuyor, kendini temizlemiyor diye boş yapmasın. Kedi kum kabınıda temizlemeyin bakın o zaman ne kokuyor. Hayvanları kafese tıkıp sonrasında kokuyorlar demeye hakkınız yok. Hayvan severseniz de her şeye laf yapmayın. İşinize gelen hayvanları seviyorsunuz. Tavşanlar kedilerden daha çok kendilerini yalar ve temizler. Sert zeminlerde canı acımaması için ayak altları full tüydür. Tavşanların tüyü ipek gibi olduğu için lekeler işleyince çıkmaz. Ben tavşan baktım hayatta ki en değer verdiğim canlıydı. Kemirdiği yerler beni mutlu ederdi dişini törpülüyor diye.

ferhat05

Kafeste besleme gibi bir düşüncem yok. Kedi köpek gibi o da dolaşacak evde ama duvarları kemirmesi sıkıntı olur. ' Kedi kumu günde 2-3 kez nasıl temizleniyorsa onun da tuvaleti temizlenir ve kokmaz. Ayrıca ızgaralı tuvaletler daha iyi. Tavşanların tüyleri düzenli olarak taranmalı ve onu ishal yapacak besinler verilmemelidir. Suyu her gün değiştirilmeli ve bol bol su içmesi sağlanmalıdır. ' gibi önerilerle karşılaştım.

İşte kemirmesi, çisinin hemen temizlenmesi bazen ortalığa tuvaletini yapması sıkıntı olur.

Kemirme olayı için veterinerden tavsiye almalıyım.

ferhat05

Fare travması geçirmiş bir halam var ginepigi görürse eve adımını atmaz.

kaanpolat

Gine pıg de besledim bakımı tavşandqn daha kolay ama uzun yaşamıyorlar ishal olup ölmüştü