Fip??!.

inci_kedi

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar...yakın zamanda komşumuzun kedisi fip denilen hastalık yüzünden vefat etti maalesef...bu hastalık nedir ve belirtileri nelerdir bilen varsa bilgilendirebilir mi acaba tekrardan herkese iyi akşamlar...

1 CEVAP

Kedilerde korona virüs tarafından oluşturulan immün reaksiyonun geliştiği bir hastalıktır. Genç ve bağışıklık sistemi yeterli gelişmemiş kedilerde oluşur etken dışkıda bulunur genellikle ağızdan veya inhalosyon ile yolu ile alınır. Hasta kedilerde depresyon ishal yüksek ateş sarılık görülür karında sıvı toplanması topallık sinirsel semptomlar görülebilir. İştah azalması ve şiddetli kilo kaybı soluk alıp vermede güçlük anemi ve nötrofil sayısının düşmesi ile seyreder. Tedavisinde kurtulma şansı düşük olmamak ile birlikte vardır. Korunma da bağışıklık sistemini be aşılarını en üst düzeyde tutmalı bu hastalığı geçiren kedinin eşyaları hiç bir şekilde kullanılmamalı