Dikkatli Olun/Böbrek Taşı

milodelisi

Bu sitede herkesin övdüğü ve bayıldığını söylediği mama olan N&D kullanıyorduk son 1 aydır. Bu hafta başı bir çok sorun keşfettik. Çiş yapamama, şiddetli karın ağrısı gibi. Şu an kedimiz veterinerde böbrek taşıyla. Veteriner onlara gelen kedilerde bu mamayı kullananların hepsinde bu sorunun olduğunu söyledi. Kedime gerekli tedaviyi yaptırıyorum. Bu yazıyı bilinçlendirmek için yazıyorum. Herkesin övdüğü bu mama nedeniyle hayvanım veterinerlik oldu. Sorunun nedeni başka bir nedenden değil, her türlü test yapıldı. Kediniz için mamayı VETERİNERİNİZE danışarak alın, aynı duruma düşmeyin.

34 CEVAP

milodelisi

Her türlü testi yaptırdık. Başka bir neden gözükmedi. N&D ile 3 kilo verdi 20 günde. Miktarınıda kutunun üstünde yazdığı gibi verdik hep. O anda birden verince korktuk ve her şey sırasıyla oldu. Çok teşekkür ederiz. Yavaş yavaş atıyor gibi. Ama süreci cidden zor. Öyle acı acı miyavlıyorki:(

dollfacepersian

Her mamanın her kedide aynı etkiyi yapmadığına çok üzücü bir örnek.
Ben de kedim için çok endişeliyim. Acana mamadan sonra çok yoğun tüy dökümü oluşmaya başladı. Biraz da kaşıntısı var.. Veterinerimle konuştum ve ciddi bir şey olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi ama yinede endişelenmeden edemiyorum. Benim gördüğüm kadarıyla sadece tüy dökümü ve kaşıntısı var ama içeride olup biteni bilmiyorum Veterinere gidemedik bir türlü çünkü maddi durumunuz iyi değil bu aralar. Bu hafta içinde ailemi zorlayıp götüreceğim. Size tekrardan geçmiş olsun. Çok üzücü gerçekten. Bu konu hakkında bir şeyler okumuştum. Böbrek sorunlarına yakalanan kediler iyileşse bile bu durumun tekrar yaşanma riski hep varmış ve özel mamalar ile beslenmeleri gerekiyormuş. Siz böyle bir şey duydunuz mu? Yada veterineriz dedi mi acaba?

milodelisi

Evet. Sadece veterinerlerde olan ilaçlı Hills Urinary Stress c/d kullanıyoruz veterinerin önerisiyle. Sizinkinede çok ama çok geçmiş olsun. Mamanın içindeki bir şeye alerjisi olabilir belki. İstanbulda iseniz bizim veterinerin iletişim bilgilerini vereyim. Fiyat konusunda çok yardımcı oluyorlar:)

dollfacepersian

Hayatı boyunca o mamayı mı yemesi gerekiyor?

Ben de alerjisi olabilir diye düşünüyorum ama mama ne tahıl ne tavuk içeriyor. Balık etlerinden veya meyve/sebze alerji yapabilir mi bilmiyorum. Normalde balıklı mamalar tüy ve deri sağlığına çok iyi gelir diye biliyorum. Anlam veremiyorum hiç. Kötü bir şey olmasında.
Ben İstanbul da değilim ama veterinerim İstanbul 'da. Buradan İstanbul 'a gitti.Çok memnun olduğum için ona danışıyorum ilk olarak. Sonra kontrole gitmemiz gereken bir durum varsa arkadaşı olan veterinere götüreceğiz. Daha bir kez ziyaret ettiğim için fiyatlar konusunda nasıllar bilmiyorum. Teşekkür ederim ilginiz için:)

milodelisi

Hayır, ama veteriner sevdiyse kullanın, onun için iyi olur dedi. Bizimki çok sevmedi ama yiyor yaş mamayla karıştırınca. Balığa alerjisi olan çok kedi duydum, belki tasaruf açısından veterinere götürmeden önce farklı bir mama deneyebilirsiniz. Bende tüye iyi geliyor diye biliyorum. Bizimki çok seviyor ve bir sıkıntıda görmedik daha. Sizinkinde alerji çıkarsa vitamin takviyesi gerekebilir belki. En iyisi veterinere danışmak tabikki:)

Badems

Ay su an ben de Hills Stressed C/d kullaniyorum bugun aldim n&d kalmamisti. Kucucuk mamaya 80 kusur lira verdim. Ne yazik ki bu mamalar omurluk malesef. Yas mamasi da ayni sekilde bu markanin c/d olani yine onda da baska mama kullanamiyoruz. Daha acmadim bu mamayi ama begenmezse getirin %10 kullanima kadar geri alabiliyoruz dediler. Bizimki genel olarak onune konan her mamayi yiyor bakalim sevecek mi bu sefer

dollfacepersian

Alerji ise neye alerjisi olduğunu bulmak zor olacak. Yararlı diye bu kadar şey konulması pek iyi değil bu konuda. Balıklı yaş ve kuru mama kullandık. N&D nin morina balıksında sorunsuz kullanmıştım. Acaba balığın cinsine göre alerji yapıp yapmadığı değişkenlik gösterebilir mi? İçindeki et harici şeyler alerji yapar mı ki? Olsa daha önce Acana'nın içindeki meyveler vs. Alerji.yaptı diyen olurdu diye düşünüyorum.
Bunun haricinde bir kontrole gitmek istiyordum zaten. Ben kedim konusunda paranoyak olduğum için en küçük şeyde bir şey var diye düşünüyorum çoğu zaman.
Vitamin kullanıyorum 1 aydır başka sorunları için.Oda alerji yapar mı ki? Gimcat'ın Multi vitaminini her gün azar azar veriyorum.
Badems sizin kedinize de çok geçmiş olsun

Badems

Cok tesekkurler. Siz kan testi yaptirdiniz mi bunun icin ? Onda cikar diye dusunuyorum ben

dollfacepersian

Badems yaptıramadım bir türlü.Ailemi sürekli sıkıştırıyorum. Bu hafta yaptırmayı çok istiyorum. Küçük de olsa yolunda gitmeyen bir şeyler var. O tüy dökümü korkunç bir hal aldı. Kafasındaki tüyler aşırı hafif bir çekme ile bir tutam geliyor. Vücudunun geri kalanından bahsetmiyorum bile. Kaşıntısı da arttı. Sanırım en çok boyun,yüz ve ense bölgesi kaşınıyor

Badems

İnsallah onemli bir sey yoktur. Benimkinin de donemsel olarak kulak cevresinde dokuluyo en cok derisi goruncek kadar. Sonra yavas yavas cikiyo tekrar dokuluyo kisir dongu icinde

dollfacepersian

İnşallah yoktur. Çok teşekkür ederim ilginiz için
Kaşıntı azıcık olsada hep vardı o bölgelerde. Acaba sizin ki gibi dönemsel bir şey mi yoksa bir şeye alerjisi mi var diye düşünüyorum. Alerjisi neye olabilir bilmiyorum. Kullandığım mamaların içerikleri pek bağlantılı değil. N&D düşük tahıllı (balıklı ve kuzulu) ve Acana Pasifica. Benim çok kafam karışık bu alerji konularında

tika_waylan

Ya tahilsiz mamalarda hep bu tarz sorunlar duyuyorum. Kedilerin dogasina en uygun olan mamalar ennteniz icerikli mamalar bunlar; Acana, Orijen, N&D..
Ben veteriner degilim sonucta internette ne goruykrsak arastirdigimix okudugumuz kadariyla bikiyoruz. Ama fazla protein de tuy dokebiliyormus.
Erkek kedilerin yeerli su icememesinden de oluyor olabilir bu bobrek sorunu.
Mutlaka otomatik suluk almak lazim erkek kedilerimize guzel ama fiyat olarak uygun olanini bulabilirsek bircogu inanilmaz pahali.
Benim anlamadigim kedinin dogasina uygun olan gerejsiz tahil icermeyen yuksek proteinli tahilsiz bu mamalar niye boyle yapaiyor. Ben tahilli mama ile tahilsiz mamayi karistiriyorum direjt vermiyorum su an Orijen ile Pro Plan'i karistiriyorum. Orijen'in protein orani acayip yuksek mesela %42ydi galiba Pro Plan ise %36 sanirim.
Her mama her kediye gitmiyor guvenilir bir veteriner bulup ona danismak en iyisi.
Cok uzuldum milodelisi siz onun icin e iyisi olsun diye en kaiteli mamayi almaya calisirken boyle olmaai cok uzucu insallah cabucak iyilesir. Su olayini da veerinerinize sorar misiniz bir alakasi var mi yeterli su alamamasiyla acaba? Bobrek sorunu olmamasi icin nasil onlemler almaliyiz?

tika_waylan

Benim kedim de kasiniyor bir suredir kulaginin cevresini her gun kasiyor acaba benimki de mamadan mi oldu? Ense damlasi yaptirdigim gunden beri kasiniyor ben ense damlasindan oldu diye dusunmustum hani ensesinde birnislaklik var o da merak ediyor kasiyor diye ama hic gecmedi uygun bir zamanda veterinerine danisayim ben de tavuklu mamasi ama yavru kedi mamalarinin hemen hepi tavuklu.
Ve eet tavugun alerji yaptigini cok duydum.

tika_waylan

1-1.5 litre mi gayet fazla su iciyor. Kullamadigim icin o urunlri(su selalesi) tam bilemiyorum. Ben gunde 2 kere suyunu degistiriyorum ve daha saglikli olsun diye artik cam kasede veriyorum suyunu ama bir kase suyun yrisni bile icmiyor. Su su selalesini kesin alayim ben de arastirip.
Veteriner mamada diyorsa mamadandir. Bunun sebebi yuksek protein orani mi acaba?
Insallah en kisa zamanda duzelir sanirim o mamalari uzun sure kullanmak gerekiyormus ilacli mamalari yabanci alisveris sielerinde biraz daha uyguna geliyor arastirin isterseniz tabi gumrukgen vergiden dolayi nasil olur bilemem malum o mamalar cok pahali isterseniz bir arastirin.

milodelisi

Su şelaleleri normalde 200-300. Biz bizim mamacıda 100 tlye aldık. Vega water fountain. Ötekilerden daha ucuz, ama çok daha iyi. Ayrıca sessiz.http://veterinariasanfroilan.com/tienda/1821-thickbox/water-fountain-ferplast-vega.jpg bu:)