Turkiyede Mama Fiyatları

Mehmetkr

Türkiye'de mamalardan ne kadar vergi alındığı hakkında bilgisi olan var mı? Az önce bir arkadaşımla konuştum Almanya'da yaşıyor köpeğine mamayı 2 Eurodan alıyormuş toplu almamasına rağmen 2 Euro ve aldığı marka dandik değil hills
https://www.***********.com/hills-mature-adult-7-lamb-ve-rice-kuzu-etli-yasli-kopek-mamasi-14-kg-p-HBV00000T4UMB?magaza=Mamavadisi&wt_gl=cpc.6824.shop.nelk.petshop-kopek-mamasi-ssc&gclid=EAIaIQobChMIotaFi6377AIVmaiyCh3DdgqGEAQYAiABEgLEivD_BwE
Bizde 14 kilosu 400 TL adamlar 1 kilosunu 2 Euro'ya alıyor bu kadar farkın sebebi ne biz hilssten çok daha kalitesiz yerli üretimleri de çok pahalıya alıyoruz.

4 CEVAP

Bilgeben

Maalesef bizim ülkede herşey hakettiğinin fazla fazla üstünde satılıyor. Yurtdışındaki akrabaları dinleyince insan hayret ediyor :(

scharnhorst

%18 kdv + döviz kuru + gümrük vergisi + özel tüketim vergisi dikkate alınınca bizde fiyatlar fırlıyor. döviz kurunu bazıları merkez bankasını baz alarak bazıları çalıştığı bankayı baz alarak yapabiliyor. bankalarla merkez bankasının kurları farklı olabiliyor. ayrıca %18 kdv'yi döviz kuru üzerinden hesaplayanlar olabiliyor. mesela bakın: https://www.milliyet.com.tr/yerel-haberler/istanbul/turkiye-de-kedi-kopek-mamasi-h-la-luks-tuketim-olarak-goruluyor-10410651 eski tarihli bir haber. ayrıca türkiye'de mamaların kaliteli olmayışı da ülkedeki üretimin düşüklüğüyle ilgili. yani yiyecek bazında neredeyse her şeyi ithal ediyoruz. bu durum soframıza yansıdığı gibi kedi-köpek hatta kuş mama fiyatlarına da yansıyor.

Mehmetkr

Heps.ibura.da yazdığı için link açılmıyor

Mehmetkr

Kedi Köpek mamasindan özel tüketim vergisi almak inanılır gibi değil.