Guinea Pig Beslemek İstiyorum, Zor Ve Masraflı Mı?

ferhat05

Bahçede kedimiz var, aşıları tam. Veteriner masraflarından haberdarım yani. Şimdi eve alamıyoruz onu. Bir kemirgen beslemek istiyorum. İlk önce tavşan düşündüm ama her yeri kemiriyorlarmış ve çişlerini temizlemeyince pis kokuyormuş. Ama guinea pigleri araştırdım aksine çok sakin, bıraktığın yerde duran , ne çişi ne de kakasını kokuyor. Ama bazı kötü yönleri de var çok hassas ve hemen strese girebiliyorlar ve oburlarmış. İki tane erkek almak istiyorum. Yavruyken üreticisinden, sahiplendirmek isteyen kişiden.
Şu sorularımı cevaplar mısınız;

Guinea pig bakmak zor mu?

Veteriner, mama, kafes masrafı ne kadar olur iki tane guinea pigin?

*hangi aşıları yapmak gerekiyor ne kadar?
*Hastalandıkları zaman ortalama veteriner masrafları ne kadar?
*Kısırlaştırma ücretleri ne kadar ve şart mı? Yoksa kediler gibi idrar püskürtür mü?

Uygun fiyatlı geniş bir kafes biliyorsanız linkini atar mısınız veya nerden bulabilirim? Ya da kafes yerine daha uygun ve sağlıklı bir alternatif var mı?

Tuvaletleri günde kaç kez temizlenmeli ve nasıl temizlenmeli? (Birisi 6-7 kere temizlenmeli dedi)

Kuru otlarının yanında ne vermeliyim? Sebze meyve çok verilmemeliymiş ishal olup kötü sonuçlara yol açabiliyormuş.
*Kuru mamadan günlük ne kadar vermeliyim?

Evde rahatça gezebilir mi, gezmeli mi? Ben kafeste tıkılı bırakmaktan yana değilim onları.
Ne zaman kafeste olmalılar?

#satınalmasahiplen

13 CEVAP

Gmz91910

Merhaba ferhat bey tavşan gibi kemirmiyorlar ve bence çok akıllı canlılar:) ama maalesef hastalıkları ciddi oluyor ve veterinerlerimz bu tip kemirgen hayvanlarda biraz zorlanıyorlar.biz ginepiğmzi geçen ay kaybettik ve serum bile bağlanamıycak kadar zayıfladı ilk kez hastalandı ve antibiyotik kullanması gerekti daha sonra hepsi ardı ardına geldi neden öldü hala bilinmiyor belki böbrek yetmezliği belki karaciğeri bitti belki anemi oldu :(

BellaMia

Yüksek sesle bile stres olabilecek canlılar olduğunu biliyorum, zor bi karar doğrusu

Gmz91910

Dış parazit aşısı yaptırmıştk düzenli olarak vitamin veriyordu veterinermz iç parazite gerek olmasını söylemşti ağır gelir diye.sizin çevrenizde iyi bir veterinernz varsa çok iyi gerçekten.biraz narin canlılar bir kez hastalandı mı zor toparlanıyorlar sanırm

Verdatrtp

Daha önce guinea pig besledim geniş bir kafes alırsanız ve yanına bir arkadaş daha koyarsanız eve salmanıza gerek kalmayacaktır ama kafesini lütfen geniş alın yoksa çıkmak istiyorlar. Eve salmak doğru değil bence gördükleri her deliğe girerler ve ortalığa tuvaletlerini yaparlar, marul ve salatalık kabuğuna bayılıyorlar ama çok vermeyin dediğiniz gibi ishal yapıyor. Talaşı ve maması ucuz oluyor zaten masrafı çok yok. Veteriner masrafını ise bilemeyeceğim çünkü ben hiç veterinere götürme ihtiyacı duymamıştım yapılması gereken aşıları yok diye biliyorum

baranertaga

Bana düşmez ama bence onun yerine yavru kedi sahiplenin :)

Merhaba iki erkek guinea pig annesiyim :)

Bütün soruları kendimce cevaplicam

1 Bakımı zor değil hele ki sevgi dolu biriyseniz, bence muhteşem varlıklar.

2 Ben köpekler için olan çit panelden aldım dikdörtgen şeklinde kurdum https://ty.gl/mcptmev boyut olarak böyle gayet yeterli buluyorum iki erkek için, yem indirimdeyken baya almıştım hala bitmedi 5 kilosu baya idare ediyor otunu da aynı şekilde https://ty.gl/zvm4idpa .

*Burdaki veteriner sadece muayene için 50 tl istiyor, kısırlaştırma için 400 tl istiyor. Kısırlaştırma şart değil fakat benim küçük bebeğim diğer bebeğimi sürekli ısırıp yaraladığı için şart oldu dilerim kısırlaştırmadan sonra eskisi gibi oynarlar :(

  • parazit aşısı dedikleri ense kısmına bi sıvı damlatıyorlar iç dış parazit aşısı olmuş oluyor burdaki veterinerden gördüğüm bu

3 Ben dediğim gibi kedi köpek için olan tel panel kullanıyor taban malzemesi olarak hastalar için olan yatağa serilen bezlerden kullanıyorum, 4 5 günde bir temizliyorum çok kirlendiğini görünce temizliyorum işte :D

4 kuru ot ve yem önlerinde sürekli olmalı bittikçe doldurmalısın. elma, salatalık, maydanoz, biber, havuç vs veriyorum kendi damak tatları var benimkiler kiviyi çileği yemiyor mesela. İnternete yazarsan da çıkıyor neler yedikleri.

5 Benim bebeklerim günlük bi kaç saat kafesten çıkarıp odama salıyorum koşturup duruyorlar ordan oraya. Dikkat edin odanızda saklandığı zaman çıkaramayacağınızı düşündüğünüz yerler varsa kapatın oraları, benimkiler yatağın altında çok gezince sopa yardımıyla çıkarıyorum sorun olmuyor ve tabii her yere tuvaletlerini yapıyorlar ben henüz eğitim veremedim

Tekrar belirteyim 2aylıkken aldım bebeklerimi aralarında bi kaç hafta var sadece, 2 ay çok iyilerdi fakat sonra küçük olan çok hırçınlaştı diğerini ısırp kanattığı için şu an ayırdım veteriner kısırlaştırma gerek dedi şu an düşünme alemdarındayım

Dilerim yardımcı olabilmişimdir :)

ferhat05

Bir de banyoyu ne sıklıkla ve nasıl yapmalıyım?

ferhat05

Çok üzüldüm guinea piginizi kaybetmenize. Böyle şeyler yaşayabileceğimizi de unutmamak lazım en üzücü kısımlar bu kayıplarımız oluyor. Veterinerimiz çok tecrübeli biri yakında kedimizi aşı için götürdüğümüzde bu soruları sorucam zaten. Umarım guinea pigle de ilgileniyordur. Siz parazit aşısı yaptırıyor muydunuz?

ferhat05

Onu güvende tutabileceğime inanıyorum. Sakin hayvanlar çok hoşuma gidiyor ve üşenmem bakım, temizleme kısımlarında. Almadan önce ailemi bilgilendiricem. Sevdiler bu hayvanları. sahiplenmemizde bir sıkıntı olabilecğini zannetmem. Evimizde çok ses olmaz. Hepimiz iş, okulla igileniyoruz ama vakit ayırabilirim onlata. Pandemi sürecinde bir yere gittiğimiz yok zaten. 2 hemcins anlaşırlar biz olmasak da kısa süre için.

ferhat05

Tamam çok teşekkür ederim. Beslenme kısmı çok önemli hastalanmaması için.

ferhat05

Bizim ve onun sağlığı için guinea pig hakkında tecrübesi olan veteriner hekimler aşı veya hap tarzı şeyler önerebiliyormuş.
Çok teşekkürler cevap veren herkese 🤗 Bilgisi, deneyimi olanlar varsa lütfen yazsın.

ferhat05

Bahçede yavru kedimiz var daha doğrusu 6 aylık oldu genç. Evde durmuyo. 16 gün kaldı baya bi zorladı bizi; Kumunu yedi, tuvalet kabında yuvarlandı durdu. Buzdolabını açınca içine girdi. Uyku saati haricinde sürekli bağırdı. Çok hareketli, hırçın ve sabırsız. Veteriner hekimimiz bile şaşırıyor yaptığı hareketleri görünce. Veteriner hekime gittiğimiz her yolculukta da kusup, kakasını yaptı. Pis pis eve alamayız böyle durumlarda. Yıkamak gerekir onu da yapmak istemiyorum.

Dışarda daha rahat ve memnun kendisi. He tabii ki istediği zaman eve girip çıkmak istiyor ama öyle olmuyor işte. Guinea pigler daha sakin ve uysal olduğu için sahiplenmek istiyoruz iki tane.

ferhat05

Teşekkürler. Bahçedeki kedimizi artık eve aldık. Tam bir ev kedisi ve daha mutlu. Kediler guinea pigi av olarak görüp zarar verebileceği için guinea pig sahiplenme şansım yok. Yine de teşekkür ederim 😄