Korkan Köpek

Mehmetkr

2 buçuk hafta önce barınaktan sahiplendigim köpeğim çok meraklı her hayvanla anlaşıyor ancak ufak hirlamada bile hemen korkuyor kendisi büyük bir köpek olmasına rağmen böyle yapıyor sadece hayvanlara karşı değil bugün bahçedeki küreği devirdi ses çıkınca hemen korkarak kaçıyor. Bildiğiniz bir yöntem varsa söyler misiniz

16 CEVAP

AsenaTuncay

Benim de köpeğim var 9 yaşında 3 aylıkken sahiplendim, minyatür pincherdan ve hiçbir şeyden çekinmiyor :) çok sessiz sakin bir köpek sitedeki komşularımızın en sevdikleri özelliğidir bu, asla sebepsiz havlamaz hırlamaz da çok nadirdir ama yabancı biri geldiğinde kargocu fatura için vs, yabancı köpek gördüğünde hemen dikilir kulakları, koklar, tetikte bekler. Bu yaşadığı alanı koruduğunu ve sahiplendiğini gösterir. Sizin köpeğiniz barınakta yaşadığı için özgüven eksikliği olabilir ama napılmalı inanın bilmiyorum, ben bu konudaki özgüven eksikliği olan köpekle alakalı yazılan kitap makale ne varsa onlara bakardım.

zibityus

köpekler boyutlarının farkında değillerdir farkında olsalar bi kangal bir minyatür pincherdan çekinmezdi. sorularınızın köpek için bir problem olduğunu düşünmüyorum. mutsuz köpeklere yaklaşırsanız köpekler hırlayabilir saldırabilir burada sizin köpek arkadaş hatasını anlar ve uzaklaşır tabi eğer dengeli iletişim kurabilen bir köpekse. köpek beden dili öğrenirseniz mutsuz köpekleri farkeder ve yaklaşmazsınız ve mutlu köpeklere yaklaşırsınız ve hırlama gibi şeyler olmaz. aslında her hayvanla çok iyi anlaşıyor gibi görünebilir size ama gerçekte öyle olmayabilir çünkü mutsuz köpeklere gidiyorsa sizin köpek arkadaş, burada bir saygısızlık söz konusu, baskılamak için gidiyor olma ihtimali yüksek beden dili bilmek buralarda çok önemli bu yüzden.

Mehmetkr

Mutsuz köpeklere gitmesinden bahsetmiyorum mesela farklı bir arkadasimin köpeğiyle oynuyor oynarlarken o biraz huysuz ve bazen hirliyor öyle birşey olduğunda aşırı derecede bir kaçmaya çalışıyor. Ve burada bir problem var çünkü alanını da korumuyor

Bilgeben

Köpeklere fisildayan adam var adini hatirlamiyorum, doğru enerji ve doğru sevginin köpekte önemli olduğunu söylüyor. Sakin sakin konuşup göz temasi kurarak iletişim kurmak gerekiyormuş. Bir de ben oyun oynarken özgüvenini yerine getirmek için halat oyunu mesela örnek veriyorum uzunca bir süre mücadele ettikten sonra kazanmasina müsaade ediyorum. Sonra başini okşayip ödül mamasi kemik verip onure ediyorum baya faydasini gordum

zibityus

ne yapmasını isterdiniz mesela birbirlerine karşılıklı hırlamazlar yani birisi ordan uzaklaşmalı yoksa kavga çıkar bana anormal gelmedi. alanı derken?

Mehmetkr

Anlatamadim galiba tabi ki hirladiginda uzaklaşması gerekiyor ama uzaklaşmak ile kaçmak farklı şeylerdir. Köpek buna hirliyor bizimki kaçıyor 2 dakika sonra diğer köpek tekrar oynamak istiyor ama bizimki korktuğu için kaçmaya devam ediyor. Baahcede kulübesi var orda duruyor ama orayı korumuyor

zibityus

kimden koruması gerekiyor anlamadım, köpek agresifleşmiyorsa bu çok iyi bir şeydir. hırsız gelirse korur merak etmeyin.
uzaklaşmak için kaçıyor işte köpek. korkudan değildir diye düşünüyorum, oynamak için kaçıyordur veya oynamak istemediği için de kaçıyor olabilir. diğer köpek çok baskın tavırlara giriyorsa ondan kaçarak onun oyun başlatmasına engel oluyor olabilir.

Mehmetkr

Bahçeyi korumuyor bizzat arkadaşımla denedik daha önce o arkadaşımı hiç görmemiş olmasına rağmen hiç bir şey yapmadı ve ben yanlarında değildim başka kişilere de yapmıyor. Ayrıca dediğim gibi diğer köpek baskın değil sadece bazen yoruluyor ve hirliyor veya ters bir hareket yapıyor ondan 5 dakika sonra hayvan yeniden oynamaya kalkınca bizimki çok kaçıyor. Hiçbir şekilde yanastirmiyor

zibityus

bunun bir çözümü yok bence köpek korumaya gerek duyarsa korur yoksa korumaz sizin köpek korkak değil bence korkak köpek zaten agresif olur.
diğer köpekle de oynamamasının sebebinin de korkaklık olduğunu düşünmüyorum.

Mehmetkr

Kopekde özgüven problemi var çözümü ne diyorum siz korkak değil diyorsunuz beni mi sınıyorsunuz anlamadım ki?
Köpek herşeyden korkuyor en ufak bir tingirti gelse kaçıyor ve asla korumuyor bunun çözümü var mı bu köpeğe nasıl özgüven kazandiririm bilen varsa yazsın lütfen

zibityus

köpeği anlasan köpeklerde duyguların açılımını bilsen böyle şeyler sormazsın zaten. köpek de özgüven sorunu falan yok senin kuruntuların var sadece. seni sınıyorum aynen :D

Mehmetkr

Teşekkürler konu ile ilgili yanıtınız için

Puannti

Oyun konusuna kesinlikle katılıyorum.

Mehmetkr

@Bilgeben onu bende yapıyorum yinede teşekkürler tavsiyeniz için

Mehmetkr

Güncel