Kuduz Aşısı Ve Bulaşma Riski

Elliiiis

Arkadaşlar bildiğimiz üzere 6 aylıktan önce kedişlere kuduz yapılmıyor diye biliyorum. Benim kedim 2.5-3 aylık ve kuduz aşısı yok. 40 günlükken falan bana geldi. Öncesinde tabi sokaktaydı. Şimdi yavrumla oynarken vs ısırıyor,kanatıyor ben kolonya ile siliyorum ama kuduz olma riski var mıdır? Bunu hiç düşünmemiştim bugün bir arkadaşım kafamı çok kurcaladı. Sizlerinde fikirlerini alayım dedim.

7 CEVAP

lunabritish

Kediler 6 ay öncesine kadar kuduz olmaz isterseniz bir veterineri arayıp sorun

eylulozel

6 değil 3 aylıktan önce yapılmıyor ? evde yaşayan sokağa cıkmayan kedinize kuduz bulaşma ihtimali çok düşük bu yüzden endişe yaşamayın. kuduz olan hayvanlar tarafından ısırılması ya da o hayvanları çiğ bir şekilde yemesi gerekiyor kuduz virüsü kapabilmesi için.

Minikmuezza

Hicbisey olmaz ben kedime kuduz asisi hic yaptirmadim cokta isirdi yavruyken birsey olmadi.

lunabritish

Kediler 6 ay öncesine kadar kuduz olmaz isterseniz bir veterineri arayıp sorun

Elliiiis

benim bilgim olmadığımdan sordum acaba sizler ne düşünüyorsunuz diye merak ettim.

Elliiiis

Herkese teşekkür ederim 😊

hk9294

Ben de aynı durumu yaşadım. 1,5 aylıkken falan bir kedi bulunup geldi evime, sokak kedileri için aldığım mamaya daldı. Ben de kıyamadım geri bırakmadım dışarı. 2 ayı geçkindir bakıyorum. İlk veterinere götürdüğümde de çok fena ısırmıştı hatta. Evham etmiştim çok ama her gün bakıp kediciğin iyi olduğunu gördükçe evham falan kalmadı. Yine de ısırtmamaya, tırmalatmamaya dikkat ediyorum. Elimle oynatmıyorum asla. Daima oyuncaklara yönlendiriyorum. Öyle alışırsa büyüdüğünde çok zor olur, daha çok can yakar. Kuduz da kuluçka dönemiyle beraber küçücük hayvanda maksimum 3 ayda kendini gösterir sanırım. Bazı ülkeler ülke dışından gelen evcil hayvanları kuduz riski için 3 ay karantinaya alıyorlarmış mesela. O açıdan çok evhama gerek yok diye düşünüyorum. Zaten kuduz kedi-köpek on gün içinde ölüyormuş mutlaka, bir durum olursa hemen gidip aşı olabilirsiniz.