Karma Aşılar Arasında Kaç Gün Olmalı?

Yagmur1618

Kedim 3 aylık. Birinci karma aşısının üzerinden 1 ay geçti. İlk aşısında aşıyı kaldıramadığı ve zorlandığı için biraz daha beklemek istiyoruz. Bu bir sorun teşkil eder mi? Aşıların ardı ardına yapılmaması bir sorun mu?

20 CEVAP

Ozge00

Evet aralarında 10 gun olmasi lazımdı. Suresi dolmus maalesef. Tekrar birinci ve ikinci doz asiyi yapar mi yoksa 1 yil sonra tek doz mu yapar onu veterinere danışın.

aylinceyda

Karma aşılarını veterinerler arasında 15-21 gün arası değişiyor. Veterinerim aradan süre geçse bile 2. dozun vurulabileceğini söylüyor. Arayı çok uzatmamanızda yine de fayda var.

Buketbayraktar

21 gün sonra oldu bizde 2. Doz sanırım şimdi etkisi olmaz ama veterinerle görüşün tabi

MIRMIRSU

Biz 20 gun arayla yaptırdık 1 gun bile eksik veya fazla olmasını kabul etmediler. Antibiyotik gibi dusunun bence nasil tam saatinde almazsak etkisi kalmıyor bu da öyle bir şey

DoraFiko

  1. Dozda ne gibi sorunlar oldu? 2 aşı arası 15 veya 21 gün olmalı diye biliyorum bende. Aksi halde tekrar 1. Doz yapılmalıymış. Bende kedimi 2.5 aylık sahiplendiğimde iç dış paraziti yapılmıştı direkt karma1 ile başladık ve sadece 900gr dı. 2. Dozda da 1.5kg belki yokmuştur bile. Ama hiç bir problem yaşamadık. Kilodan ziyade bünye ile çok alakalı sizi en iyi hekiminiz yönlendirir eğer riskli görürse yapmaz zaten mutlaka hekimle görüşün kendiniz beklemeyin

Ozge00

Bize 10 gun dedi. Suresi gecerse etkisi olmuyor dediler. Bilmiyorum artık, en iyisi veterinerinize danışın.
Karma asi sonrasi ates kusma ishal vs görülebilir. Bunlar normal, iki gune gecer.
Sizde ne gibi bir durum oldu?

Yagmur1618

Maalesef etkileri 2 gün sürmedi hatta 2. günden sonra giderek arttı. Hemen antibiyotik tedavisini başlandı. Her gün serum ve antibiyotik yapıldı. Kilo verdi ve canının acıdığını anlayabiliyorduk.

DoraFiko

Her aşı her bünyede çok farklı etki edebiliyor. Mesela benimki karmaları hiç anlamadı bile ama kuduz aşısında çok değişik davrandı. Belirtiler 24 saat içinde geçtiyse normal sayılabilir aslında. Ama siz isterseniz yinede bir hemogram baktırın hem içiniz rahat eder hemde sorun yoksa rahat rahat aşılara devam edersiniz.

Ozge00

Vet aşıyı onermez o zaman şuan. Bir yaşından sonra her yıl tek doz yapılıyor. Belki biraz büyüyüp kendini toplayınca yapar.
Geçmiş olsun.

bs4534

Bize haftaya gelin dedi . Arkadaslar ikinci doz icin ilk dozla ayni fiyati mi ödüyorsunuz

Yagmur1618

....

Yagmur1618

Teşekkürler cevaplar için. Şimdi 2. dozu yapsak kedimde bir reaksiyona sebep olur mu?

Yagmur1618

Bu arada kedim 1.5 kilogram. Aşıyı vücudu kaldırmaz ve kaybederiz diye çok korkuyorum.

Yagmur1618

Tamamdır teşekkürler.

Yagmur1618

  1. dozda ilk günden sonra ciddi bir halsizlik, kusma, ishal, sürekli inleme, halsizlikten tuvaletini kaçırma gibi sorunlar yaşadık ve ona bir şey olacak diye çok korktuk. Maalesef veterinerimizde bölgesinde ki en büyük/kapsamlı veteriner olduğunu iddaa etmesine rağmen ticaret odaklı bakıyor gibi geldi bize. Yeni bir veteriner arayışındayken aşıların arasının en fazla 21 gün olabilecegını ögrendim. Ne yapacağımıda tam olarak bilemedim doğrusu.