Kedinin Tirnagi Kesilirse Daha Mı Az Can Yakar? Acil Cevap Lütfen?

gmzarz

Elimi tırmalıyor bazen ve canım yanıyor, kestirirsem çözüm olur mu? İnternette kesin bir şekilde "hayir" diyin vs yazıyor ama benim kedim hiç umursamıyor yüzüme bile bakmıyor el çırpıyorum yine ı ıh

15 CEVAP

Badems

Size daha önce de söylemiştim zaten, kedinizin tırnaklarını kestirin kesilmemesi için bir sebep yok.

fatmatina

Kesildiği zaman uçları sivri olmayacağı için evet acısını azaltır ancak tırmalarsa tabii yine acıtır asla acıtmaz diye bir şey söylemek yanlış olur bu kedinizin tırmalamayı ne kadar sevdiği ile alakalı onun dışında tırnaklarını törpülediğinde veya tırnakları uzadığında yine kestirmeniz gerekecek tırnak sürekli bir bakım olayına giriyor vakti geldikçe kestirmek lazım:)son olarak kestirmek kediniz için de daha iyi olur benimkinin tırnakları çok uzadığında ya koşarken kayıyordu ya da bir yere takılıyordu ki koşarken tırnağı halıya geçtiğinde,bir yere takıldığında direk yere düşüyordu patisi ani bir burkulmayla zarar görür diye o kadar uzamasına izin vermeyerek düzenli olarak kısaltıyorum.

nurxxx

Eğer seni dinlemiyorsa kes derim :) Kediler tırnakları kesildiğinde kendilerini daha iyi hissediyolar diye biliyorum biryerde okumuştum. Ayrıca buna alışması daha iyi olucaktır.

ssaydam719

Kedi eğitmek köpek eğitmekten kat ve kat zordur, özelliklerinden biri olan tırmalama huyundan vazgeçirmek imkansız gibidir. veterinere gidilip tırnakları törpülenebilir veya eve tırnaklarını kendisini törpü yapacağı direklerden alabilirsiniz.

oezdemirseda

Bir sprey şişesine su doldurun ve yapmasını istemediğiniz şeyleri yaptığında 1-2 defa patilerine hayır diyerek sıkın.

gmzarz

Bende bu kediyle yeni tanıştım yani sahibi atmış ben aldım kedi bakimini bilmiyordum tırnagı kesildiğini bile sonradan öğrendim :) bizim kedinin de tırnagı cok takılıyor halıya falan sanırım çikaramiyor da yavasca çekmeye çalışıyorum ben, öğrendim şimdi çok sagolun :)) eskisi kadar acıtmasa bana yeter

fatmatina

Halıya takılma sebebi çok uzaması ve uçlarının sivri olmasıdır muhtemelen:)eğer yavru ise oyun amaçlı tırmalar yavaş yavaş alışırsınız birbirinize büyüyünce o kalmıyor zaten pek.rica ederim zamanla öğrenirsiniz merak etmeyin:)

Badems

Acıtmaz, kesildiğinde kütleşiyor. Şu an sivri olduğu için tırnakları direkt olarak yırtar. Kesildiğinde çiziyor ama öyle can acıtan bir durum değil

polo

havalar güzel iken 15günde bir veteriner keserdi rahat ederdim öyle tırmalama saldırma huyu hiç yok ama oyun oynarken bile kaza olabiliyordu bazen bacaklarım delik delik bi süredir hava çok soguk gidemiyoruz denedim bir kez kesmeyi birini kesebildim oda yamuk oldu vazgeçtim ben yaralanmaya razıyım yanlış birşey yapmaktansa....

dollfacepersian

Bence daha az can yakıyor ve uzadıkça ayaklarının kayması ve sürekli sağa sola takılması gibi sorunlar olabiliyor.
Birde kedinizin tırmalama tahtası var acaba?

ayselkuss

Kesilmesinde hiçbir mahsur yok kesebilirsin evet küt olduğu için can acıtması çok büyük oranda azalacaktır ama bir yere tırmanmaya çalıştığında düşmesine sebep olabilir ilk başlarda aman dikkat edelim :)

ecemerve

Kedinin tırnağını kesmen her açıdan iyi olucak. Pati yastıklarından baatır ve damarlara kadar inmeden kesmeye özen göster. Senin için de onun için de iyi olacak.

fatmatina

Eğer hiç kesmediyseniz veya emin olamıyorsanız hiç yeltenmeyin derim çünkü kanama olabilir ve durduramayabilirsiniz,paniklersiniz.ilk zamanlar veteriner kessin zamanla öğrenirsiniz aslında kolay tabii yavrunuz müsade ettiği sürece:)) ama birazcık emin olduktan sonra yapın daha iyi olur.

gmzarz

Kestirecegim de, acıtması azalır mı onu soruyorum :)

gmzarz

Ben yapamam hiç kesmedim daha önce nereye kadar kesecegimi de anlamadım tirnagina baktım ama, pazar günü veterinere götürececegim, hepinize çok teşekkür ederim