Kedimim Kuru Mama Yememesi

Sule34

Bir önceki sorumda kedimin diş cikardigindan bahsetmistim. Bu aralar kuru mama nerdeyse hiç yemiyor. Ama et ciğer balik olunca hayir demiyor. Gecenlerde Sabahtan akşama kadar birşey yememis uyumuş. Eve ben gelince kalkti mamayi kokladi ama yemedi. (Evde hem royal canin hem bozita var her ikisinide yemiyor) Ardından ciğer pirinç karisimi verince gayet güzel yedi. Anlamıyorum o kadar acikmasina rağmen niye yemiyor kuru mama yi? Veterinerimiz neyi seviyorsa onu verin dedi (tabi zararlı olanlardan durarak) yemek yemesi gerekiyor aç kalmasin dedi. Bide biz diyet mama kullanıyorduk biktimi diye sorduğumda sizin patates haşlaması yediginizi düşünün artik cani ciğer balik istiyor dedi. Bu olabilir mi kedilerde? Bide bu durum ne kadar sürer hic bilgim yok. korkum bundan sonra kuru mama istemezse ben naparim. Tamam evde bi kaç birşey hazirliyorum ama kuru mamalar gibi dengeli olmuyor. Tecrubelerinizi ve görüşlerinizi paylasirsaniz sevinirim. (Bu arada sabah 6.30 7 civari çok enerjik gündüz ben yokken uyuyor muş akşam yemek yiyince bazen çok hareketli bazen de biraz daha az oluyor)

11 CEVAP

Badems

Sadece gündüz yemiyorsa bence normal. Benim kedim de gündüz yemek yemiyor, gece yiyor sadece. Hergün normal gıdalarla beslerseniz eğer kuru mamayı asla yemez. Bırakın acıkınca öyle bir yer ki o kuru mamayı. Arada tabii ki beslenir ek yemeklerle ama genel besini kuru mama olması gerekiyor.

polo

maması ne kadar taze lezzetli olsada o diger verdikleriniz daha cazip geldigi için aç kalacagını bilsede o mamayı bekler gündüz yemiyorlar zaten ama verdikleriniz bir ögün yerine geçiyorsa ve hergün ise bu zararlı hangi veteriner ne istiyorsa onu yesin der anlamadım yani madem ne istiyorsa yiyecekler neden o kadar çeşit marka marka mamalar var sindirim sistemi boşaltım sistemi kanı midesi cigeri onun damak tadından daha önemli bence kesin artık mama dışında birşey vermeyi o yemegi verdiginiz her saat mama kabını önüne koyun nereye giderse gitsin illaki yer ....

polo

işte sorunuzun cevabıda kendi yazdıgınızda önceden vermezdik başka gıda kendi mamasını yerdi mamasından vazgeçiren siz olmuşsunuz nasılsa bana lezzetli başka bişey verecek diye kurumamayı yememeye başlamış ben balık yada tavuk yedigim zaman çay tabagında su ile karıştırıp veriyordum bi baktım uyuyor olsa bile benim yemek saatimde uyanıp masa başında beklemeye başladı alıştı yani idrar yolları tıkanıp üç gün hastanede kalınca tövbe ettim maması dışında başka gıda vermemeye kalıp yanıma geliyor o saatte hemen kurumamasını alıp geliyorum koyuyorum önünen buyur ye diye böyle böyle döndük eskiye vermeyin sizverdikçe ister banada hergün hamburger pizza verseler yerim pilav istemem ama zararlı oldugunu bilmezsem

Gofretsla

Bozitain tarihi geçmiş olabilir öyle bir soru paylaştınız diye hatırlıyorum.2015 TE üretilen bir mama bence 2 yıl dayanamaz

Sule34

Veterinerime sordum ellerinde kalmış mamaların son kullanma tarihlerini alkolle silebiliyorlar dedi. Nasıl bişeydir bu ya iki kuruş fazla kazanıcaz diye tarihi geçmiş ürünler satıyorlar.

Gofretsla

Maması hangisi?

Sule34

Bu zamana kadar royal canin veteriner mamasi veriyorduk evde bozita da var di belki onu yer dedim ama yemedi

Sule34

Son zamanlarda zayiflamisti eğer gün boyu mama yemiyorsa zararlı olanlar dişinda yediği gidalardan verebilirsiniz demişti. Acikcasi önceden iki avuç mama yi bitiren kedim şimdi yemeyince kiyamadigimdan diğer gidalardan verdim. Mamamiz taze kapalı kutuda duruyor mama kabinida taze tutmaya Calisiyorum. Gündüz yememesi normal diyince için rahatladı. Şimdi kuru mamaya tekrar dönüş yapicaz sabırla beklicez bakalım inşallah yer. Benim merak ettiğim diğer husus ne oldu da kuru mama istemiyor. Önceden vermez dik başka bi gida sadece kuru mama yerdi sonra değişti.

Sule34

Peki kemik suyu ile islatip vermek sizce sakincasi olurmu? Diş cikariyor diş eti belki aciyordur diye düşünüyorum.

polo

kedi maması satışında en önemli şey kedinin yaşı cinsi yani o mamaları satanlar eger kedinizin yaşına göre bir mama kullanıyorsan düşünülerek hazırlanan mamalar yani diş çıkaran kedi yaşına göre bir mama yiyorsa bu mamayı üreten firma bunu düşünmüştür yiyemeyecek olsa diş çıkaran kediye vermeyin derler kuru mama diş saglıgı içinde gerekli kemik suyu daha çok köpekler için sokakta yaşayan kediler için uygun olabilir ama ev kedileri için agır ve yaglı bakın ben haftada bir veya iki kezbir çay tabagına laktozsu süt koyuyorum sulandıyorum içine kendi mamasından koyuyor ve ideal bir yaş mama oluyor hemde hafif

Sule34

Tamam yarin hafta sonu olduğu için daha iyi takip edebilirim bakalım neler olacak. Tavsiyeleriniz için teşekkürler