Kedime Yas Mama Verdim İshal Olur Mu?

reinascylla

Merhaba, 4-4,5 aylik kedim var ilk sahiplendigimde eski sahibi baska bir mama markasi kullaniyormus Royal Canin ben de aldigim zaman felicia mama vermistim sonra ani mama degisikliginin ishala sebep oldugunu bilmiyordum, o ara yas mamada vermistim belli bir sure ishal olmustu veterine mama degisiklidiginden kaynaklaniyordur demisti buyuk ihtimalle nerdeyse 1 ay oldu hatta gecmistir proplan mama kullaniyorum gayet iyi ve kaliteli, kedimde saglikli ama uzun zamandir yas mama vermiyordun bagirsaklarinin daha cok toparlanmasi icin bugun proplan junior tavukli yas mama verdim kuru mamayla karistirip yas mama bir tatli kasigi bile degildi yarisi kadar falan verdim kuru mamayi daha fazla koydum yedi, ishale yol acar mi bu? tekrardan ishal olmasindan korkuyorum da.

10 CEVAP

Helincgr

Bu kadar az miktarda mama kusmasına ya da ishale yol açmaz ama çok sık kuru veya yaş mama değiştirmeyin :)
proplan gayet iyi umarım yavru kediler için olanını kullanıyorsunuzdur

Helincgr

Yani kedinizin sistemine falan da bağlı ama bahsettiğiniz kadar az ise sıkıntı çıkmaz

Helincgr

Şimdiki kullandığınız mama bitmeden diğer modeli alın ve karıştırarak verin yani x mamadan Y mamaya geçecekseniz aniden geçmeyin kusar ya da ishal olur
Önce
%25 Y mamadan koyun sonra yarı yarıya sonra %75 sonra da tamamen geçin ki ani değişiklik olmasın :3

Helincgr

Evet bizimki de öyle yaş mamalara güvenmiyorsanız ayda 1 yada 2 kere bi parça tavuğu yağsız ve tuzsuz suda haşlayıp ılıkken biraz parçalayıp verebilirsiniz hatta içine 1 yemek kaşığı suyundan da koyabilirsiniz hem çok besleyici hem de vitaminli ve faydalı oluyor ama ayda 3 ü geçmesin yoksa kuru mamanın yüzüne bile bakmaz

Helincgr

Tavuk, göğüs olursa çok iyi olur çünkü kemiği gidip boğazına takılabilir ki bu çok tehlikeli :'3

reinascylla

Evet, proplanin yavru kuru kedi mamasini veriyorum veteriner onermisti ama bu modeli internette satilmadigi icin hindilisi, tavuklusuna gecmeyi dusunuyorum. Evet bahsettigim kadar azdi hem kuru mamayi daha fazla tuttum alisik olmadigi icin yas mamaya kiyamiyordum daha fazla biz yemek yerken hep miyavliyordu;(

reinascylla

Evet, kuru mama gecis icin yazilan yazilari okudum 7-10 gun periyodlarinda bir gecis suresi oneriyorlar yeni mamayi yavas yavar artirarak gecmeyi oneriyorlar simdi eski mamasinin biraz azalmasini bekliyorum simdi baslarsam cogu ziyan olacak paketin yarisi bile bitmedi. gecisi oyle yapicam, tekrar hatirlattiginiz icin tesekkurler. Evet Tavuk gogsune asik bizimki ishalden sonra veteriner bir kac gun patates puresi ve tavuk gogsu yedirin demisti resmen ask ile yiyordu midesi doyuyordu gozu doymuyordu davul gibi olmustu o donem karni hahaha:D Bide sey sorcaktim gecis yapacagim mama yine ayni markanin mamasi cok fazla tepkime vermez degil mi bagirsaklari? Bir sey olacak diye cok korkuyorum o gecis donemini uygularsam sikinti olmadan diger mamaya gecer de mi 7 gunde, bide su an yas mamadan sonraki diskilarini takip edicem eger bir degisiklik olursa yeni mamaya gecisi ertelicem

Helincgr

Komple mama markasını bile değiştirebilirsiniz bu yöntemle ama size tavsiyem şimdiden çok az bi miktar deneyin mama azaldığında tavuklusuna alerjisi çıkarsa azıcık mamayla ortada kalmayın :'D

Helincgr

Evet bilirim tavuk göğsü sevdalarını biz proplandan önce petline kullanıyorduk baktım hiç beğenmiyor yeni bir şey bulup değiştirene kadar ara ara tavukla idare ettik şuan proplana aşık bakalım nolacak bu lunanın hali hahahhaha

reinascylla

Umarim alerjisi yoktur en eski mamasi tavukluydu pek sanmiyorum ama bakalim surec ne gosterecek tesekkurler bildigilendirdiginiz iciniz:)