Kedim Asla Söz Dinlemiyor, Sinirden Ağladım

elifcelik09

Merhaba, benim kedim 3 aylık daha. Çok bıcır bıcır güzel bir kedi. Bu ikinci kedim olduğu için daha rahat olurum sandım ama bu ilkinde de heyecanlı. Sürekli ama sürekli ortalığı birbirine katıyor. Her yere çıkıyor cam eşyaları kırıyor, elektronik aletleri kabloları her şeyi mahvediyor. Bir iki vukaat sorun değil ama artık eşyalarımı bozmaya başladı. Sınavlarım var ve durup dururken coşuyor çok çaresiz çok üzgün hissediyorum. Sürekli gürültü çıkarıyor sürekli kafamda geziyor. Onunla uyuyamıyorum.
ve en dayanamadığım nokta yemeğime salça olması. Yahu en özel mamaları alıyorum, arada bir et veriyorum ona özel pişirip
ama ne yersem yiyim, su bile içsem tepeme çıkıyor. Masada bardak, tabak durmuyor. Yemeğin içine ayaklarını sokuyor, tabağı deviriyor. Mesela uzattığım zaman yemiyor ama ısrarla tekrar yemeye çalışıyor. İlgi istiyor olamaz sürekli oyun oynuyoruz ama sürekli. Artık şaşırdım ne yapacağımı. Yemek yiyemiyorum uyuyamıyorum asla rahat vermiyor, mutfağın ya da odamın kapısını kapatıp onu dışarda bıraksam saatlerce bıkmadan ağlıyor. Ses tonumu yükseltiyorum anlamıyor, her yanıma yaklaştığında (yemek yerken) ittiriyorum 35 kere ittirsem yine geliyor. Yemeyi fırlatıp kenara sinirden ağladım artık. Şuan çok uykusuzum belki şuan biraz ekstra duygusalımdır ama ne yapacağım bilmiyorum. Kumu zaten ayrı sorun. Çok dağınık, çok hareketli ve çok arsız. Yumuşak davranömaya çalışıyorum ama benim de bi sabrım var.

9 CEVAP

CillininAnnesi

Çocuklarda sakin, durgun, yaramaz, hiperaktif olabiliyor. Hayvanlarda aynı fabrikadan çıkmış gibi olamaz ki tek tip. Benim kedim de çok vazo aksesuar ne varsa kırdı. Ortalıkta öyle şeyler bulundurmamak gerekiyor. Erkek yiğenim var çocuk hiç durmuyor koltuklarda zıplayıp duruyor yemek yemesi zulüm uykuları düzensiz napcaklar mecbur sabrediyorlar. Yani inanın hepimiz yaşıyoruz kimi daha az hasarlı kimi böyle hiperaktif kediyle daha uzun süre yaşıyor ama duruluyorlar merak etmeyin.

Cook

Kediden kediye değişiyor huylar maalesef benimki de böyleydi. Eve geldiği ilk 4 ay o kadar uykusuzdum ki gün içinde ayakta bile zor duruyordum, o halde sınavlara çalışıp bir yandan kediyle oynamaya çalışıyordum. Bence tek başına oynayabileceği, dikkatini dağıtacak oyuncaklar yerleştirin eve. Bizimki karton kutulara bayılır, ayakkabı kutularını ters çevirip birleştirerek tünel yaptık, etrafına ufak tefek delikler açtık, aliminyum folyodan, streç filmden, kağıttan toplar yapıp esneyen iplerle kutularda açtığımız deliklerin dış tarafına astık. İçine girip dışardaki topları yakalamaya çalıştığı için baya bir süre oyaladı. Kurmalı oyuncaklar alabilirsiniz(kedi, civciv , köpek vb). Ben kurmalı civciv almıştım pazarda satılanlardan çok severek oynadı uzunca bir süre sıkılmadan baya oyaladı onu. Köpük toplar alabilirsiniz, hem ses çıkardığı için dikkatlerini çekiyor hem de hafif bir top olduğu için dokunur dokunmaz hareket ediyor, çok sever bizimki evde 15 20 tane var sanırım. Bunlar dışında uzaktan kumandalı araba tarzında bir şeyler alırsanız hem sizi hiç yormamış olur, hem de o uzun süre koşturduğu için uyur ve kendinize zaman ayırabilirsiniz. Yemek konusunda da aynıydı, tabakta ne varsa ağzıyla alıp kaçırıyordu, domates, salatalık, biber... Hep ondan kaçarak yemeye çalışıyordum, bu sefer de ağlıyordu devamlı. En sonunda tabaklarımın altına servis sermeye başladım, tabağa mutlaka onun hoşuna gitmeyecek bir şey koydum(mandalina,limon, sarımsak, soğan vs) tabağa gelmeye çalıştığında elimle tabağa girmesini engelleyip servisin üstüne hoşlanmadığı şeyleri koymaya başladım. Kokusu kötü gelince tokat atıp yere düşürüyordu hep ama hiç pes etmeden devam ettim bunu yapmaya, en sonunda gelmemeye başladı. Sadece et, tavuk benzeri onun da yiyebileceği bir şey yiyeceksem ayrı bir tatlı tabağına çok küçük küçük parçalayıp dağıtarak koydum ki yemesi uzun sürsün ve o da benim yanımda yemeye alışsın diye yemek masasına koydum. En başta kendi tabağını bitirip benimkine gelmeye çalışıyordu ama zamanla bunu da bıraktı. Uyku konusuna ben de uzun süre çözüm bulamadım maalesef, büyüdükçe benim yanımda değil, salonda yatmayı tercih etmeye başladı. Şu an sadece gece ben yatağa girdiğimde geliyor biraz sevdiriyor, bir iki ısırıyor, uyuyor numarası yapınca kendi kendine pes edip gidiyor. Çok zor bir süreç, çok iyi anlıyorum sizi :) Ama zamanla azalacaktır, çok oyuncu çok sırnaşık bir kedi olduğu için tüm bunlar, bizimki de tam bir ilgi manyağı ama yavaş yavaş geçecek bu günler de. Kolaylıklar dilerim size

zibityus

suratın sirke sık ne ya? kaçıncı yüzyılda yaşıyosunuz ablacım sen? döv o zaman kediyi ne farkı var? söylediğin şey çok yanlış barbarca bunu kedilerine yaptığını düşünmek bile istemiyorum

nhazalsahin

Çok üzüldüm gerçekten yavrulukta biraz haylaz oluyorlar bu kadarını yaşamadım ama benimki de sürekli oyun isterdi ellerim kollarım hep onun ısırık izleriyle doluydu sonra ben kendim onu oynatmaya başladım zaten 15 20 dk koşturunca aşırı yoruyorlar siz de bir deneyin isterseniz

nhazalsahin

Yoruluyorlar*

Nurguloruc

sizi çok iyi anlıyorum. Benim kedim 4. aya kadar dayanılamaz derecede yaramazdı. Sonra sonra alıştım o da biraz duruldu uykudan uyanınca cok sakin oluyo, enerjisi yerine gelince pinpon topuyla oynatıyorum futbol maçı yapar gibi o bana atıyor ben ona evin içinde koşturuyoruz sonra yorulup yatıveriyo zaten. Bir kagıdı buruşturup önüne atıyorum evin için onu sürüyor top gibi :) yemek yedigimiz vakit onu odadan cıkarıyorum. Girmesini istemedigim yerlere çift taraflı bant yapıştırdım. Şimdilik sorunsuz ilerliyooruz. Biraz daha anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. Umarım her şey gönlünüzce olur

Irms

İlk 7 ay bizde de durum böyleydi ama sonra kısırlaşınca da gerçekten sakinledi hala yaramazlık yapıyor ama günde 1 kez deliriyor mesela zamanla o size sizde ona alışırsınız merak etmeyin yemek yerken başka odaya koyun, yemek saatlerinizi aynı anda yapın ona da aynı anda yemek verin. Sizin bu üzgün sinirli halleriniz onu da etkileyip daha çok inat yapıyor olabilir, sonuçta siz mutlu olmazsanız o da olmaz. İşleriniz varken ilgilenmeyin zamanla öğrenecektir

zibityus

kedi ne bilsin kırmaması gereken şeyleri çıkmaması gereken yerleri yapmasını istemediğin şeyleri bilmez kedi. evdeki tüm hassas eşyaları kaldırmanı öneririm.

evkedisimia

her kötü bir şey yaptığında fısfısla sirke sık yüzüne bir daha yaklaşamaz yavruluktan alışırsa buna -sirkeye- zaten hiç bulaşmaya kalkmıyorlar zarar da vermiyor sadece 1-2 hafta sürebiliyor bu sirkeli yerlere girmemesi gerektiğini öğrenmesi