Köpek İçin Alerjik Mama

flymickey

Veteriner köpeğimde kepek sorunu olduğunu, bunun da mamadan kaynaklanabileceğini söyledi. Tavuklu mama vermiyorum zaten ya somonlu ya kuzu etli alıyorum. Önce alerjik bir mama deneyip sonrasında geçmezse veterinerden test yapmasını isticem. Alerjik bünyeli köpek için mama önerebilecek olan varsa çok sevinirim.

15 CEVAP

Bilgeben

Kesinlikle veterinerden özel mama almanızı tavsiye ederim. Hills'in mamaları başarılı. Nette satılanlar ticari mamalar bana kalırsa bir hükmü yok bu gibi durumlarda

Ozge00

Tabi veterinere danışmak en iyisi. Paragoz olmayan, işim ehli birimi bulmaniz daha iyi olacaktır öyleyse

Puannti

Bu arada benimki de husky :) beyaz cinslerde bu alerjik durum çok fazla hassas bünyeli sensitive mamalara bakmak gerekiyor.

Ozge00

Hills de olur, sadece icerik olarak brit daha hoştur. Bunlar ozel seri değil ozel seriler de var ama onlar biraz pahalı maalesef. Veterinerde satılıyor sadece.

zibityus

Et unu:

Karkas ve kemikten sıyrılabilen etlerden oluşmaktadır. Et unu, etin dehidre edilmesine denmektedir. Yani ette bulunan %70 oranındaki su oranının %10 oranına düşürülmesine de denilebilir. Tıpkı üzümü kurutup kuru üzüm elde etmek gibi örneklendirebiliriz. Kuru mamalarda kuzu eti unu, tavuk eti unu, tavuk unu v.s olarak geçer. Tavuk ununu ele alırsak %65 oranında protein, %10 oranında su, %12 oranında yağ içermektedir. Gördüğünüz gibi tavuk etinden daha yararlı ve yüksek değerlere sahiptir. Mamalarda ilk olarak aranması gerekilen içeriklerin başında gelmektedir. Et unu, İngilizce'de Meat Meal yani Lamb meal, chicken meal v.b olarak geçmektedir. Et ununun bir diğer adı ise dehidre edilmiş ettir. Bu da ingilizcede dehydrated meat yani örnek vermek gerekirse dehydrated lamb meat, dehydrated chicken meat v.b olarak geçmektedir. Dehidre edilmiş et ile et unu eş anlamlı kelimelerdir. Bu ürünler hayvanların yenmeyen kısımlarından ayrılmıştır. Yani kan, tüy v.b gibi kısımlar içermemektedir.
kaynak: http://kopeklerdebeslenme.blogspot.com/search?q=et+unu

Ozge00

Brit hipoalerjenik

Puannti

Brit care hypo allergenic şuan kullanıyorum. Tabi bir 3 ay kullanmak gerekiyor faydası var mı yok mu. Ama ben hills almadığıma pişman oldum niye onu da bilmiyorum 😞 siz veterinerden alın mamayı içiniz rahat olsun 👍

flymickey

Aynısını veteriner de söyledi. Ben tabii para kösecekler yine diye internetten bakmaya karar vermiştim ama sanırım veterinere teslim oluncak

Puannti

Brit de kuzu eti unu yazması kafamı kurcaladı 🤔 çok da anlamıyorum içeriklerden burdaki yorumlara dayanarak aldım.

Ozge00

A evet simdi bende baktim un yaziyor.kedi mamasinda et yazıyor kopek mamasinda niye un yazıyor ki

Ozge00

Gerci simdi hillse baktim onda da un yazıyor ¿

Mehmetkr

Neden et unu olmamasını istiyorsunuz ki?

Mehmetkr

Bende zibityus'un dediği gibi biliyordum niye istemiyorsunuz anlamadım farklı bildiğiniz birşey vardır belki diye sormuştum

Puannti

Yok ben anlamıyorum zaten o konuda birşey diyemem burada tavuk unu et unu diye içeriği kötü denilen yani belirsiz diye tabir edilen yorumlar vardı o yüzden işkillendim. @Ozge00 ben mavi beyazlı dışı olan mamayı aldım bunun alerjik olduğunu bilmiyordum 😲