Kedi Mantarı Mı?

ozlemalice

Merhabalar. Kedimin sırtında dün bir açıklık farkettim. Aynı zamanda yara gibi bir şeyler vardı. Ele de geliyor. Bugün veterinere götürdüm. Veteriner ilk büyük açıklığa baktı emin olamadı mantar olup olmadığından. Daha sonra altındaki küçük yaraya baktı mantar gibi daha emin konuştu. Sprey verdi hatta insana da iyi gelir bu sprey dedi. 1 hafta gözlemleyin fotoğrafını çekin her gün bakalım başka yerlere sıçrayacak mı spreyi de günde 4-5 kere sıkın dedi. Hemen mantar tedavisine başlamayalım çünkü mantar tedavisi pahalı bakalım geçecek mi dedi. Sprey bile 70 liraydı. Aramızda veteriner arkadaşlar varsa veya bu konuda daha önce tecrübe edinmiş arkadaşlar varsa fotoğraflara bakabilir mi? Eğer başka tavsiyeleriniz varsa da memnun olurum. Evde ekstra yapılacak herhangi bir şey var mı hemen geçmesi içim. Umarım mantar değildir evde bir kedim daha var çünkü.

8 CEVAP

Ozge00

Mantari anlamak icin bir ışık ile bakıyorlar. Bizi bir ay oyaladilar mantar diye ama baska veterinere götürüp ışık ile baktırdik. Mantar değilmiş. O da uyuz dedi. Sonra alerji olduğu ortaya çıktı neyse :D
Fotoğraftaki mantara da benzer uyuza da benzer. Alerji de olabilir. Üçü de o kadar benziyor ki birbirine. İsikla bakinca mantar görünmüyorsa mantar değildir, alerji için de mama değiştirdiniz mi son zamanda ona bakarsiniz, geriye uyuz kaldi zaten.

ozlemalice

Bu arada kan testi ile belli oluyor mu bilmiyorum ama sadece karanlıkta bir makine ile baktı.

Ozge00

Morumsu mavimsi bir ışık ile mi bakti?

ozlemalice

@Ozge00 Evet bir aletle baktı ışıkla. Dediğim gibi büyük açıklıktan emin olamadı ama küçük yere bakınca daha kesin konuştu. Mamayı yakın zamanda değiştirdik mystic aldım ama diğer seçeneklerden bahsetmedi. Bu 2. Kedim 25 gündür bizde aldığımda o açıklık yoktu ama sonradan hatırladım ki alttaki küçük yaramsı şey vardı. Tamamen aklımdan çıkmış

ozlemalice

@Ozge00 kare bir ekran vardı mavi bir ışıktı sanki sarımsı bir şeyler gözüküyor bu mantara delalet dedi. sadece bu spreyle geçecek bir şey mi bilmiyorum ama deneyelim dedi

Ozge00

Bize alerji yapan da Mystic bu arada.
Mamaya başlayınca mi başladı acaba bu durum?

Ozge00

Açıklık bizde de var oyle çok büyük değil ama, onu sordum bende zamanında ama herhangi bir sorun olmadığını söyledi. insanlardaki kellik gibi olabileceğini söylemişti. Kaşıntı yada herhangi bir şey de yok o bölgede. 1 yıldır da var.

ozlemalice

@Ozge00 o açıklığın altındaki yara sertlik 1 ay önce de vardı ama tamamen aklımdan çıkmış. Açıklık yoktu. Açıklığı mamadan sonra farkettim ben de. Onla ilgisi var mı bilmiyorum ama mama 1 haftadır mystic.