Kuru Mama Rezaleti

Yumakkedim

Merhaba benim kedim 3 aylık ve zayıf mamasını yemiyor royal canin kitten kullanıyorum. Bu yüzden daha kaliteli bir mama araştırmaya başladım. Ve araştırırken gördüm ki mama ne kadar kaliteli olursa olsun içinde bir yığın katkı maddesi var. Ve birkaç yerde de markaların kedilerin üzerinde deney yaptığını okudum. Bir kere kedim kanlı isal oldu vet. götürdük son günlerde süt vermiştim o yüzden dedi ve kuru mama dışında hiçbir şey vermememizi söyledi. Bu yüzden kuru mama kullanmaya devam ettim. Ancak sonra vet. kliniğinin kutu kutu mamayla kaplı olduğunu düşününce satmak için öyle söylediğini düşündüm. Kedime 5-6 aylık olunca ev yemeği (balık tavuk gibi) vermemde sakınca var mı? Ve bence kuru mamalar kandırmacadan balka birşey değil. (Kedinize kuru mama vermeyin demiyorum ben de kuru mama veriyorum mecburen) ve önerdiğiniz bir mama markası var mı yoksa royal caninde mi kalmalıyım?

14 CEVAP

Ozge00

Et tabiki veriyoruz.bir omur kuru mama ile gecer mi ki
Evde et, balik, yoğurt, kefir, yumurta veriyorum ben düzenli olarak.
Veterinerlerin çoğu ev yemeği vermeyin derken bizim yediğimiz yemeklerden bahsediyor. Makarna, pilav, tuzlu baharatli yiyecekler vs

Anonymus386040

Kedinize balık, tavuk, ciğer gibi et ürünleri vermeniz çok iyi hiçbir zararı yok merak etmeyin. Yeterki pişirerek verin, çiğ vermeyin yani.

Mama olarak proplan önerebilirim kilo alımında yardımcı olur.

Ozge00

Pet fooled belgeselini de izleyin bari madem böyle düşünüyorsunuz, belki fikriniz tam oturur aklınızda soru işaretleri kalmaz.

Ozge00

Royal canin, proplan genelde şişirme mamalar ama kedinize iyi geliyorsa kullanin. İçerik olarak yeterli olduğunu düşünmüyorum ben şahsen. Ayrıca pahalı. Et yok icinde, bir de siz de et vermiyormussunuz. Kediler etcildir bir de o da var.

Karameeell

Ben kuru mama veriyorum o tok tutuyor ama onun yanında kendim ara ara destek mama yapıyorum ama onun yiyebileceği türden örneğin bugün kırmızı et üzerine az su koyup biraz pisirdim sonra blendrdan geçip bir çay kaşığınin ucu ile hindistan cevizi yağı koydum üzerinede biraz kuru mama koydum afiyetle yedi.. Geçenlerden hamsi temizledim kilcigini üzerini gecicek az su koydum bir kaç dakika kaynadı suyu çekti hemen zaten yoğurdum köfte yaptım.. Sonra ciger patates pirinç hasladim yumurta kırdım pisirdim rondodan geçtim dipfrizne attım ara arada ondan veriyorum yani tuzsuz yağsız baharatsız ve ona zararı olmuycak şeyler.. Sürekli değil ara ara yapıyorum..

Karameeell

Ama hiç yoğurt süt vermedim onu ilk bulduğumda annesini emiyordu sonra annesi terk etti çaresiz kaldım kendi içtiğim kefir den sulandirarak verdim sütü sulandirdim verdim oda çok kısa sürdü korktum zararı olur diye şuandada hiç denemedim

aylinceyda

Royal canın gerçekten içerik bakımından kötü bir mama. İçeriğinde gerçek et yok ve taurin miktarı belirtilmiyor. Acana, N&D, Orijen, Brit Care içerik bakımından güzel mamalar. Mamaların tahılsız olması çok önemli. Ben kedilerime N&D’nin tahılsız mamalarını alıyorum ama kendim ek gıdalar da veriyorum. 2-4 günde bir haşlanmış et, tavuk ciğeri, et suyu veriyorum. Genelde etlerin içerisine havuç, bezelye gibi sebzeler katıyorum. 2 haftada bir 2 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde laktozsuz kefir veriyorum. Kuru mamadan taurini, vitaminleri daha iyi bir şekilde alıyorlar. Eğer ev yapımı beslenme tarzına geçmek isterseniz bunun için bayağı araştırma yapmak gerekiyor. Taurin, vitamin takviyelerini yapabilmek ve protein, lif, yağ dengesini ayarlayabilmek için. Mamayla ve kendi hazırladığınız yiyeceklerle günlük bir denge de oluşturabilirsiniz.

damladamlaxx

sütü kediler sindiremiyor o yüzden yararlı degil yani zararlı ama et yogurt vs gibi seyler vermeniz gerekiyor ve kuru mamanın icinde de onun alması gereken vitaminler var

Mehmetkr

Veterineriniz size 100 TL'lik mama satmak için sizi kandirmaz doğrusu neyse onu söyler. Veterineriniz dinleyin aklınıza yatmazsa sebeplerini ona sorun

Nanelimon44

Mehmetkr royal canin iyi bir mama ve eminim siz bir petshop cusunuz

Nanelimon44

Kim bu dönemde birbirine 100 TL verir ve eğer durumları yok ise? Yorumunuzu hiç doğru bulmuyorum. Yumakkedim evet arada bir pişmiş et vermenizde fayda var

kaanpolat

Royal canin sadece yeni çıkardığı maine coon maması güzel diğerleri çöp ND ve Acana deneyin

Mehmetkr

@Nanelimon44 Royal canin kesinlikle fiyatına göre iyi bir mama değil ayrıca petshopcu da değilim

Mehmetkr

Benim dediğim şey veterinerin sözünden çıkmaması gidip veterinerin söylediğini beğenmeyip daha iyisini almaya çalışmaması gerektiği