Kedileri Sokak Köpeklerinden Korumak İçin Neler Yapabilirim?

Merhaba arkadaşlar, haftalardır sokak köpekleri kedilere saldıracak stresiyle yaşıyorum. İki anne kediyi saldırıda kaybettik daha önceden üç dört yavru kediyi de boğdular geceleri uyuyamıyorum, köpek sesi duyunca hemen balkona koşuyorum. Köpekleri de çok severim ama kedileri parçalamalarına dayanamıyorum.


Bu hayvanları nasıl koruyabilirim, yuvaları var depoda ama yetersiz geliyor. Tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.


15 CEVAP

Mehmetkr
Mehmetkr

13737

Köpekleri besleyin ve onların saldirganlasmasina izin vermeyin sosyallestirin ve kedilerle tanıştirin yavaş yavaş


Mehmetkr
Mehmetkr

13737

Evet bizim burda da uysal köpekler var ama sizin de dediğiniz gibi bazı yerlerde sürü halinde geziyorlar ve yanlış bir hareket yaparsanız çok tehlikeli olabilirler o yüzden uyarmak istemiştim ben teşekkür ederim.


Köpekler sürekli burada durmuyor geziyorlar 10-15 tane sürü halinde açıkçası köpeklerin yanına yaklaşmaya korkuyorum. 😔😔


Mehmetkr
Mehmetkr

13737

Anne kediyi en azından yavrular büyüyene kadar depoda bıraksanız olmaz mı acaba birde yavrular büyüdükten sonra barınağı arayın gelip kedileri kısırlaştırsinlar köpekleri de toplasinlar kisirlastirip geri salsinlar.


Mehmetkr
Mehmetkr

13737

Kulağında küpesi olması aşısı olduğu anlamına gelir kısırlaştırılması olabilirler. Siz belediye ilgilenmiyor diye pes etmeyin 1 kez ararsanız gelmezler sürekli rahatsız edin illa ki gelecekler


nejadekoldas
nejadekoldas

105334

Maalesef böyle durumlar oluyor. Yaşadığım yerdeki köpekler aşırı sosyaller ama bazen sırf serserilik olsun diye kedileri korkutuyorlar zararda vermiyorlar ama kovalıyorlar işte. Öncelikle köpeklere yemek verin. Size alışsın, zamanla size itaat gelişicektir. Ardından köpeklerin gözü önünde kediyi sevin (bir anda değil tabi bir süre geçsin size alışsın köpekler). Ardından birbirlerine alışıcaklardır. (bizzat tecrübem anlatıyorum, sayfama girip pamuğum isimli pet'e bakabilirsiniz, ilgi gösterdiğim kediyle kıskançlık krizlerine rağmen karşılıklı oturmuşluğu vardır)
Dünyada insanlar kadar saldırgan başka hiçbir canlı türlü yoktur.
Umarım yazım etkili olmuştur. 🤍


Zeynepulku
Zeynepulku

120905

Ayni sorunu bende yaşıyorum sadece giciklogina kovaliyorlar. Yapacak bir şey gibi geliyor yemek va ise yaramıyor hepsini düzenli besliyorum kedileri bahçede besliyorum onları 5-6 metre uzakta yine kediyi görünce kovaliyorlar. İç güdüsel biraz da allah'tan buaraf çok fazla bahçe ağaç var da kediler giriyor onlar giremiyor.


Mehmetkr
Mehmetkr

13737

Zaten sürü halindeki köpeklerin yanına hiç bir amaçlı gitmeyin yiyeceği 15 20 metre uzağa koyun sonra gidin onlar kendileri gelir.


nejadekoldas
nejadekoldas

105334

Buradan Mehmet beye teşekkür etmek istiyorum. Ben buradakilere kendi mahallemdeki köpeklere alışık olduğum için saldırgan sokak köpeği düşünemez oldum. Evet sürü halindekilere karışmamak en iyisi ben buradakiler uyurken ortalarına gidip uyandırdığım bile oluyor ama bizim buradakiler insana hayvana her şeye çok çok alışıklar. Demem o ki mekanda yaşama alanı da çok önemli aslında.


Mehmetkr
Mehmetkr

13737

O zaman yapacak fazla birşey yok


Anne kedilerin ikisi de köpek saldırısında öldü hepsi 3-4 veya 6-7 aylık kediler. Büyüyünce hepsini kısırlaştırmayı düşünüyorum. Köpekler için belediyeye kısırlaştırma talebinde bulunayım ama kulağında kısırlaştırma küpesi olan köpekler bile saldırıyor galiba buna engel olmam imkansız. 😟


zibityus
zibityus

9927

"bazen sırf serserilik olsun diye kedileri korkutuyorlar" ?


Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, köpekleri beslemek isterim ama sürekli sürü halinde gezdikleri için biraz tırsıyorum. Beslemeyi denerim ama ne kadar başarılı olabilirim bilmiyorum çevrede köpek besleyen hayvan severlerle iletişime geçeceğim.


Kediler için apartman bahçe kapılarını açık bırakmasınlar diye bağladım yazı yapıştırdım, zaten geceleri yavrular çok gezmiyor korkuyorlar galiba ortanca kediler biraz geziyor onlar da kaçar diye umuyorum. Yine de teyakkuzdayım bir saldırı olursa hayvanlara zarar vermeden müdahale etmeye çalışacağım. Elimden başka bir şey gelmiyor maalesef keşke sokakta hayvan olmasa hepsi sahiplendirilmiş olsa da bunlara gerek kalmasa. Tekrar teşekkürler.


Zukooo
Zukooo

4991

Benim semtimde de aynı problem var ve çözümünü bulamıyorum. Belki köpeklerin beslemesini herkes tek bir noktada yaparsa kedilerin olduğu bölgeye gelmezler


Mehmetkr
Mehmetkr

13737

Nasıl ki kediler geziyor ise köpeklerde öyle hatta daha fazla gezerler. Bir grup sokak hayvanını korumak için diğerini bir yerde tutmaya çalışmak pek adaletli değil.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 177 Görüntüleme
  • 15 Cevap
  • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 32404 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR