Tüy Dökümü

Anonymus944867

son 3 4 haftadır kedimin tüyleri çok dökülmeye başladı maması orijen ve kedim 5 aylık nasıl en aza indiririm bu tüymeselesini yardımcı olur musunuz (her gün tarıyorum)

11 CEVAP

mrvargc

2 haftada 1 furminator marka tarakla taramayı deneyin. Piyasada genelde hep fake ürünler var ama fakeleri bile işe yarıyor emin olabilirsiniz. Aslında kaliteli mama kullanıyorsunuz ama mamaya yeni mi geçiş yaptınız?

izmirle

Balıklı mama kullanın orijen protein oranı yüksek bir mama olduğu için tüy dökümü biraz daha fazla olabilir. Her mama her kediye maalesef yaramıyor herkes diyor tahılsız mama tahılsız mama beni. Kedilerim tahılsız mama kesinlikle yemiyor hayvanlar tahıllı mamadan yana tercihleri biotinli macun kullanabilirsiniz dökümü azaltacaktır.

sforselin

İçtiği su miktarını artırmaya çalışın. Bunun ciddi etkili olduğunu düşünüyorum. Evde şu an geçici olarak baktığım bir kedi var. Sokakta doğru düzgün şeyler yemiyordu muhtemelen ama benimkinden bi tık fazla dökülüyor tüyleri. Düzenli taradıkça da azalıyor zaten. Aralarında bulabildiğim tek ortak yan bol su içiyor olmaları

Ozge00

O mama iyi gelmemis olabilir. Her mam her kediye iyi gelmiyor. Mamayı değiştirebilirsiniz veya Veterinerinize danışın direkt o sizi yönlendirir

Zeynepulku

5 aylık yavruluk tüylerini döküyor olabilir gayet normal. Düzenli tarayin bol su içmesini saglayin

mishapamuk

tüy dökme dönemleri, gayet normal.

mishapamuk

geçen hafta veterinere gittik biz o zaman söyledi bu aralar fazla tüy dökebilir endişe etmeyin diye. biotin takviyesi verebileceğimi de söyledi. misha 7,5 aylık 4,5 kg. Catvit diye bir biotine başlayacağım. mishanın maşallahı var tutam tutam bırakıyor =)

Anonymus944867

orijene de 4 hafta önce geçiş yaptım yani kısacası orijene geçtiğimden beri tüyleri fazla dökülüyor su tüketimine de çok dikkat ediyorum bolca yeniliyorum o da bolca içiyor furminatör de almayı düşünüyorum yakın zamanda

Anonymus944867

%85 ET | %15 MEYVE VE SEBZELER
Taze tavuk eti (18%), taze hindi eti (7%), taze tüm yumurta (5%), taze tavuk ciğeri (5%), taze bütün pisi balığı (4%), taze bütün ringa balığı (4%), taze hindi ciğeri (4%), taze tavuk kalbi (4%), taze hindi kalbi (4%), taze tavuk boynu (4%), tavuk (suyu alınmış, 4%), hindi (suyu alınmış, 4%), Taze uskumru (suyu alınmış, 4%), bütün sardalya (suyu alınmış, 4%), bütün ringa balığı (suyu alınmış, 4%), tavuk yağı (3%), bütün kırmızı mercimek, bütün yeşil bezelye, bütün yeşil mercimek, bütün nohut, bütün sarı bezelye, mercimek lifi, bütün pinto fasulyeleri, bütün etiyopya fasulyeleri, tavuk kıkırdağı (suyu alınmış, 1%), ringa balığı yağı (1%), tavuk ciğeri (dondurularak kurutulmuş), hindi ciğeri (dondurularak kurutulmuş), taze bütün kabak, taze bütün balkabağı, taze yeşil kabak, taze yabani havuç, taze havuç, taze bütün kırmızı lezzetli elma, taze bütün bartlett armudu, taze kara lahana, taze ıspanak, taze ıspanak, taze şalgam yaprakları, esmer su yosunu, bütün kızılcık, bütün yaban mersini, bütün saskatoon meyveleri, hindiba kökü, zerdeçal kökü, boğa dikeni, dulavratotu kökü, lavanta, hatmi otu kökü, kuşburnu.

Ozge00

Bizimkinin tüy dökümü başlamadi ya, normalde mevsim geçişinde dökerdi.
Veteriner kışlık ve yazlik tüylerden bahsetmişti. Kış tüyleri daha kalin oluyormuş, yazın da daha ince. Gerçi ben bakınca böyle bir sey farkedemiyorum :D

Anonymus944867

ne kadar sürüyor bu tüy dökme dönemi acaba?