7 Aylık Kedimizi Kaybettik

minciri

Sağlıklı ve oyuncu kedimizi karma aşı yaptırdıktan bir hafta sonra hastalandı, bağışıklığı gittikçe düştü ve bugün kaybettik. Doğrudan aşı ile alakası var mıdır? Yapılan aşıyla ilgili sitelerde Beklenmeyen mutasyonlar. Virüsün tüylü bir hayvanın vücudundaki üreme mevsiminde, genetik yapının dönüşümü mümkündür, bunun sonucunda bu mikroorganizmanın virülansı geri gelebilir ve kedi gerçek olarak hastalanır. diyor. https://tr.zoo-club.org/1561-purewax-vaccine-for-cats.html
benzer deneyimi olan var mı?

14 CEVAP

sforselin

Yukarıda yazılan iki farklı mesaja cevap vermek istedim.
Birincisi lösemi aşısının daha çok kedinin ölümüne sebep olduğu fikri...Kaynak varsa görmeyi çok isterim ama zannetmiyorum ki bu doğru olsun. Karma aşının hastalıkları daha yaygın görülüyor ve tüm hekimler yapıyor bu aşıyı. Daha çok uygulama daha fazla ölümlü vaka meydana getirir.
Aşı sağlıklı kediye yapılır, sağlıklı kalmaya devam edebilmesine yardımcı olur. Olabilecek kötü senaryolar için aşı yaptırmaktan vazgeçilmek de çok daha yüksek ihtimalle çok daha kötü sonuçlara yol açar ve bu sizin ihmaliniz olur. Aşılama hem kedinizin hem diğer kedilerin hem de toplum sağlığı için bu gibi mantıksız düşüncelerle ihmal edilmemeli.
Yan etkiler her ilaçta görülebilir. En basitinden ağrı kesiciden dahi ölme ihtimaliniz var mesela. İçtiğiniz bir bitki çayı bile kalp krizini tetikleyebilir mesela. Kar/zarar durumlarını hesaba katmak gerekiyor. Sağlıklı kedide aşının sorun yaratma ihtimali çok çok düşükken, aşının engel olduğu hastalıklardan bugün bile yüzlerce kedi ölmüştür.

Busebakis

Denisin ilk karma aşısında biz de çok zorlandık 2 gün boyunca yerinden kalkmadan uyudu ve kendisine dokunmamıza izin vermiyordu durup durup veterinere götürdüm her seferinde normal diyip gönderdiler sonra hapsirmaya öksürmeye başladı hatta kan testi yaptırdık bunun üstüne bağışıklığı baya düşük çıktı petimmun diye bı vitamin verdiler bağışıklık aşısı falan diye bir şeyi hiç duymamıştım ilk aşılar sanırım biraz ağır geçiyor ama belki de asıl ağır gelen bağışıklık aşısı denen şeyler olmuştur

minciri

sağolun. öncelikle veterinerinize sormanız daha doğru olur. Benim bu acı tecrübemden edindiğim görüşüm, bağışıklığını kontrol ederek müdahalelerde bulunmanız en güvenli yol. kısırlaştırma, acil olmayan operasyonlar, aşılardan önce ufaklığa bir kan tahlili bakılmasında yarar olabilir. Çünkü konuştuğum bir veteriner hekim, kedinin yemesi içmesi oynaması gibi durumlar bağışıklığının iyi olduğunu garantilemez dedi.

Busebakis

Başınız sağolsun, ne yazık ki konuyla ilgili bir bilgim yok ilk karma aşısı mıydı?

kaanpolat

Karma değilde lösemi aşısında dan ölen çok hayvan oluyor bende yaptırdım dün karma önce bir yapıyorlar sonra 21 gün sonra 2. Sini ilk gün biraz halsiz oluyorlar ama. Ve test yaptırdınızmı kan testi çünkü bize test yaptıktan sonra aşı yaptılar

kaanpolat

Çok geçmiş olsun tekrar dan ama testsiz karma yapılmaz

Brnim oğluma da herhangi bir test yapılmadan uygulandı karma aşı. Çok hafif atlatmıştı kuzum.

Leo06

Kedime karma aşı yapılacağı dönemde veterinerimiz kan testi istediğini söyledi yaptırmadığım takdirde imza alıyorlardı bazen iştah tuvalet va düzgün olsada Kana bakmak şart . Üzüldüm

minciri

Herhangi bi test yapmadılar, zaten ilk günler doktorun söylediği gibi ates halsizlikle gecti biz gececek diye beklerken iyice icine kapandi yavrucak. Sonrasında kan testi yapildi bagisikligi düşük diye 3 doz bagisiklik asisi yapildi. Sonra gittikce kotulesti,kumunda yatmaya basladi. Tekrar goturduk yogun bakimda 7 gun kaldi. Biraz iyilesince tedavisine evde devam edebilirsiniz dediler. Ama evde de hep elle besledik, kendini temizlememeye basladi derken yine goturduk. 4,4kg olan kedi 2.9 a düşmüştü. Doktor yeniden yogun bakima aldi 2. Gunde kaybettik.

Leylikak

Benim kedim de karma1 aşısından sonra ölümden döndü.1 hafta boyunca yemek yemedi kilo kaybetti ve ishal oldu. Zorla şırıngayla tavuk suyudur falan verdim. Veterinere gittiğimizde bana vitamin ve ishal için bir probiyotik vermişti onlarida kullandım. Ama cidden çok kötü olmuştu. Kemikleri dahi sayılıyordu. Sonra 1 hafta sonunda et haşlayıp verdim ve yedi daha sonrasında da garip bir şekilde iyileşti. Daha sonrasında karma 2 yi yaptirmaya korktum ve yaptırmadım da zaten. Baya bı zaman geçti ve veterinerimize karma 2 aşısının vaktinin çok geçtiğini söyledim o da kuduz aşısı olabilir o zaman dedi. Bu deneyimimden sonra aşılardan çok korktum. Çok üzüldüm sizin yavrunuz için:( umarım ihmaller üzerine canından olmamıştır

Zeynepulku

Kan tahlili alınması gerekirfi bagisiklik sisteminin değerine bakılmalı, diğer kan değerlerine bakılmalı. Kedinin vücuduna yeni bir virus giriyor. Vücudun bunu hazmedebilmesi için vucudun bunlari kabuk etmesi icin bağısıklığının yuksek olması gerekir. Çok geçmiş olsun.

minciri

Evet, iki farklı veteriner hekim ile görüştük konuyu. İkisi de öncesinde kedinin bağışıklık düzeyine bakılarak aşının yapılması gerekli şeklinde görüş belirttiler. Birisi "Biz öneriyoruz ama hayvan sahibi bunu para almak için söylediğimizi zannediyor diyerek reddebiliyor" dedi. Belki testler bir miktar pahalı olabilir ama kedinin sağlığı için çok çok önemli. Bizim gittiğimiz veteriner hekim bize bu konuda hiçbir öneri de bulunmadan aşıyı yapmış oldu ve maalesef mıncırı kaybettik.

Karameeell

Çoook üzüldüm =(

Minikmuezza

Oncelikle basiniz sagolsun :(
Acaba ilk defa yapildigindami boyle bir risk var yoksa her yil tekrarlanirken bu riski tasiyorlarmi?bu yuzden yaptirmak istemiyorum karma asi