Kedimiz Üst Üste Defalarca Öksürüyor Ya Da Hapşırıyor?

esrabrasta

20 gün önce sokaktan hasta bir kediyi eve aldık. Ağzında enfeksiyon vardı ve şu an tedavi sürecinde. iç-dış parazit yapıldı daha sonra kakasından tekrar parazit çıktı ve tekrarlandı. Geçenlerde bi kere daha gördük ve bu çarşamba tekrardan iç parazit hapı yutturacak dokturumuz. Sorun şu: kedimiz üst üste 8-10 defa öksürüyor ya da hapşırıyor ve günde 3-4 sefer oluyor. Doktor baktı ve evde toz ya da yünlü oyuncakla oynamasında olabilir dedi. Ciğerlerinde bir şey yokmuş. Evi düzenli temizliyoruz ve oyuncakları kaldırdık. Hala devam ediyor. Ama doktor bi sorun da göremedi. Sizce sorun nedir normal midir daha önce yaşayan varsa bilgi verebilir mi? Çok teşekkürler

5 CEVAP

Ozge00

Youtubeda kedi öksürme ve hapsirma videoları var, hangisi sizin kedinizin yaptığına benziyor karşılaştırabilirsiniz.
Ben hapsirmadan yola çıkarak yazdim yukarıdaki yazıyı. Öksürük ise pek fikrim yok. Umarım önemli değildir. Geçmiş olsun

snotfound

Benim kedim vardı geçen hafta hızlı nefes alıp vermeye başlamıştı biz de şüphelenip veterinere götürdük. Kalp hastalığından dolayı ciğerlerinde enfeksiyon oluştuğu için nefes alıp vermesi çok zorlanmıştı. Maalesef kedimi kaybettim geçen hafta kalp hastalığından dolayı. Başka bir veterinere göstermenizi öneririm nefes problemleri şakaya gelmiyor maalesef.

Ozge00

Kum yerine pelet kullanabilirsiniz. Toz yapmaz hic. Evi de düzenli temizleyin.
Bizimki kis geldiğinden beri sık sık hapşıriyor. Sordum, genelde kedilerin kis gelince bağışıklığı düşermis hafiften. Hapşırma, burun akıntısı olabilirmis. Herhangi bir sey önermedi, sicak tutun dedi.
Bakin bir düzelme olmazsa tekrar danışınrsiniz.

Busebakis

Hapşırık ve öksürük sorununu ilk karma aşıdan sonra yaşamıştık sonra kan testi yapıldı bağışıklığı düşük çıktı bağışıklık güçlendirici vitamin kullandık ancak geçmedi 1 haftalığına teyzeme gitmemiz gerekmişti orda da çocuklar çok üzerine gittiği için kedimizi odadan çıkarmamız gerekti ve ordayken sorun düzeldi ve tekrarlamadı bı alakası var mı bilmiyorum ama veteriner yatakların koltukların altına giriyor ister istemez oralar toz tutuyo ve böyle sorunlar olabiliyor demişti orda altına girebileceği bu tarz bir şey yoktu evi de ekstra süpürüyoruz artık toz tutmaması için sorunumuz tekrarlamadı, ancak sorunu yaşarken araştırdığımda kalp kurdu veya astım gibi sebepleri olabileceğini okumuştum bunları da veterinerizle konuşup araştırabilirsiniz

Busebakis

Hapşırık ve öksürük sorununu ilk karma aşıdan sonra yaşamıştık sonra kan testi yapıldı bağışıklığı düşük çıktı bağışıklık güçlendirici vitamin kullandık ancak geçmedi 1 haftalığına teyzeme gitmemiz gerekmişti orda da çocuklar çok üzerine gittiği için kedimizi odadan çıkarmamız gerekti ve ordayken sorun düzeldi ve tekrarlamadı bı alakası var mı bilmiyorum ama veteriner yatakların koltukların altına giriyor ister istemez oralar toz tutuyo ve böyle sorunlar olabiliyor demişti orda altına girebileceği bu tarz bir şey yoktu evi de ekstra süpürüyoruz artık toz tutmaması için sorunumuz tekrarlamadı, ancak sorunu yaşarken araştırdığımda kalp kurdu veya astım gibi sebepleri olabileceğini okumuştum bunları da veterinerizle konuşup araştırabilirsiniz