Hangi Cins Kedi Sahiplenmeliyim?

snotfound

8 ay önce cinsi British Shorthair olan kedimi sahiplendim. Sahiplendiğimde 2 aylıktı ve yaklaşık 1 yaşına gelene kadar baktım ona. Kedim koşup oynadığında diğer kedilere nazaran daha çabuk yoruluyordu. Biz de kalbinde bir sorun olabileceğinden şüphelendik, veterinerimize sorduk. Ancak ''Sıcaktan veya strestendir önemli bir şeyi yoktur.'' cevabını aldık ve veterinerimize güvendik. O zamanlar cins kedi ırklarının genetik kalp rahatsızlığı olabileceğinden haberimiz yoktu bu yüzden başka bir veterinere gösterme gereğinde bulunmadık. Daha sonra mantar hastalığı çıktı bu hastalığı biraz uzun sürdü yüzünde yaralar oluştu kaşındığı için. 2 doz mantar aşısı yapıldı ve iyileşmedi hatta daha da kötüleşti. Bunu üzerine kaşıntısı geçsin diye kortizonlu iğne yapıldı, 4 tane iğne üst üste yapıldı. Mantar sorunu düzeldi ama o iğneler yapıldığından beri halsiziği vardı. 3 gün halsiz yattı ama mamasını yiyordu diye üzerine çok düşmedik, bunalım olabileceğini düşündük. Daha sonra pazartesi günü nefes alış verişinin hızlandığını ve karnından nefes aldığını fark ettik. Böylece vakit kaybetmeden veterinere götürdük. Bu sefer aynı veterinere götürmedik, 7/24 açık olan bir kliniğe götürdük. Röntgen çekildi kan alındı falan, en son gün de kalp ekosu çekildi. Kalp ekosu çekildikten sonra kalp kaslarında büyüme yani hipertrofik kardiyomiyopati (HCM) hastalığının bulunduğunu öğrendik doktorundan. Bu cins kedilerde yaygın olduğunu o gün doktorumuzun bilgilendirmesi sonucu öğrendik. Daha sonra kedimizin ilaçları verildi 2 gün klinikte kaldı mama yemiyordu serum verildi falan. Ama 2 gün dayandıktan sonra maalesef kedimizi kaybettik. Bu olayın üzerine çok etkilendik ve üzüldük. Yeni bir kedi sahiplenmek/almak istiyoruz ama cins kedilerin çoğunda bu tarz hastalıklar bulunuyormuş. Önerebileceğiniz, hastalık taşıma ihtimali düşük bir kedi cinsi var mıdır acaba?

28 CEVAP

Alperen07

En dayanıklı cins kediler tekir,Sarman,smoki,Bombay bunlardır hem de ücretsiz sahiplenebilirsiniz ve kedi gibi kedidir hepsi de benim kedim Sarman Elhamdülillah dayanıklı ve akıllı oğluşum

Denizygt

En iyisi sahiplenmek olacaktır.

baranertaga

Cins kedileri boş verin bakımlarımzor ve masraflı üstelik narinler hem parayla satın alınmaları da günah. Bakın bu sitede yuva arayanlar bölümünde bir sürü yavru kedi var sahiplendirilmeye hazır kimisi sahiplenilmezse sokağa bırakılacak onlardan birini kurtarın.

baranertaga

https://sosyal.petlebi.com/kedi-ilanlari/293735-alinmazsa-sokaga-gidecek-acil-yuva

Örneğin bu bakın alınmazsa sokağa atılacak yavrıcak

Tekirler kedilerin atası gibidir tekirden şaşmayın

Ceren_pars

Kedim smokin, smokin bir kedi sahiplenmenizi öneririm. Para verip almayın lütfenn sahip arayan sahibe ihtiyacı olan çok kedi var

Tekir,sarman,smokin,bombay bu kedilerin genetik hastalıkları yok ve kesinlikle sahiplen satın almw

Pati_28

Ay çok üzüldüm okurken agliyicaktim :'( Sarman ve tekir en uygun türlerdir

Pretty

Smokin ve tekir kedi sahiplenebilirsin beyaz kedilerin cildi hastalıklara yatkın bu arada başın sağolsun :)

Cins kediler çok dayanıksız olabiliyor, sürekli kendi cinsiyle çiftleştirildiği için de kalıtsal hastalıklara kolayca yenik düşüyorlar. Sokakta sizin bakımınıza gerçekten muhtaç olan kediler varken, herhangi bir cins kediyi satın alarak bu tür cinslerin hiç durmadan çiftleştirilip alelade bir oyuncak gibi satılmasına katkıda bulunuyorsunuz. Bir can sahipleniyorsanız onu her ne olursa olsun sevmelisiniz ve buna kürkü, cinsi veya cinsiyeti engel olmamalı. Çünkü emin olun o sizi bunların hiçbirini önemsemeden seviyor ve bağlanıyor. Ha yok, ben yapamam öylesini diyorsanız da peluş kedi köpek oyuncağı falan alın.

Aminto

Cins kedileriniz batsın artık ya.
Sokaklarda bu kadar aç can varken.

Aminto

Hayvaların suçu yok en büyük suçlu onları alanlar.
Yazık günah gerçekten.