Alışamayan Kedi Sokağa Tekrar Bırakılır Mı?

kedycil

Biliyorum çok saçma ve vicdansızca bir soru gibi geliyor ama gerçekten şartlar zorluyor. Sokakta bir kedi var. Her gün besliyorum, ona ev yaptım, gidip gidip seviyorum. Yinede dışarıda üşüyor gibime geliyor. Sahiplenmek de istiyorum ama evdeki erkek kedim kısır değil o da dişi. Kedimin kısırlaşması gerek. Sonra eve alıştırma desen gözümde çok büyüyor. Anlaşırlar mı, ikisine yetişebilir miyim diye düşünüyorum. Aslında evdeki kedime de iyi geleceğini düşünüyorum çünkü sınava hazırlanıyorum ve ilgilenemediğimde bağırıyor, ağlıyor. O kediden evdeki kediye hastalık geçer diye çok korkuyorum. Aile evinde yaşıyorum ve herkes arada derede kaldı. Kesin bir cesaretlendirmeye yada reddedilmeye çok ihtiyacım var. 1 haftadır sadece bunu düşünüyorum, başım ağrıyor artık çok kafaya takıyorum. Veterinerimize sorduk; deneyin dedi. Deneyin demek sanırım olmazsa sokağa bırakın demek oluyor. Bana da üzücü geldi tekrar bırakmak ama belki de sokağa alışıktır. Bıraksak zararı olur mu? Lütfen bana karar vermemde yardımcı olur musunuz? :(

4 CEVAP

Ozge00

Once kedinizi kısırlaştırmaniz lazim. Sonra diğer kediyi de kısırlaştırmak lazim. Buna maddi durumunuz elveriyor mu veya ikisinin mama kum aşı masraflarına yetişebilecek misiniz? Hepsi tamamsa deneyebilirsiniz eve almayı. Sokaga alışık kediler genelde evde durmayı pek sevmez, sizin için dışarı çıkarmak sorun olacak mi? Veya evden çıkmasını istemiyorsaniz, kedinin dışarı cikmak icin yaptığı davranışlara tolerans gösterebilecek misiniz? Bir süre sonra eve alışır dışarıyı istemez demek de doğru olmaz, dışarıyı isteyebilir istemeyedebilir. Kedi Küçük ise adapte olmasi daha kolay olabilir. Ben sahiplenmezdim şahsen, size kalmış gerisi.

1sukrandemir1

Merhabalar, sorunuzun aynısını birebir yaşadık.Tek farkı babam eve almak istemiyordu ve aile evi olayından ve tek çalışan babam olduğundan zorlayamıyordum.Sokakta baktığım kedimi hamile haliyle bir gün ölmek üzere bulunca eve aldık ve bahsettiğim kedi vetimizin dediğine göre 1 yaşına yakınmış. Ben tüyleri çok uzun pirelenmesin diye vete götürüp iç-dış yaptırmıştım 1-2 kere. Eve aldığımda iç-dışı olduğundan içimiz rahattı. Narkozun da etkisinde olunca kuru şampuanla taradık. Ayrıca evde erkek kedim de olduğundan rahatsız olmasın diye bir odayı ona ayırdık ve odaya sadece sokakta sürekli gördüğü annem, ben girdik erkek kedimi sokmadık. Bir iki gün erkek kedim kapıya kadar gelebildi çünkü diğer kedim yavrularına bir şey olur diye sürekli saldırdı. 3-4 gün derken erkek kedim odaya girmeye yanlarına gitmeye başladı. Biz de elimizi yıkamadan birbirlerinin kokularına alışsınlar diye bizi koklamalarına izin verdik. Daha sonra kedim erkek kedimin zararsız olduğunu anladı sanırım, kendisi koridora çıkmaya birebir kendisi koklaşmaya başladı. 1 hafta sonunda anne kedim evin içinde istediği yere gitmeye başladı. 2 hafta sonunda falan erkek kedim yavru kedileri temizliyordu:) Şu an anne ve bir yavrusu bizde çok iyi anlaşıyorlar. Bence iç-dışını yaptırın, 1-2 gün daha sokakta pireleri ölsün daha sonra eve alın. Alışırlar elbet sonuçta oyun arkadaşı geliyor.Birbirlerinin varlıklarını kabul ettikten sonra beraber oyunlar oynatıp kaynaştırabilirsiniz.

1sukrandemir1

Mutlaka kısırlaştırın bu arada

Ozge00

Alip da eve ve kedinize alismazsa sokaga birakmak doğru olur mu bilmiyorum açıkçası. Hemen ilk gun alismazlar zaten, en azından 1 hafta gerekli. Yine alismazsa da siz ondan kopabilir misiniz o da var :D
Bir kere eve kedi girince biraz zor oluyor ayrilmak.