Böbrek Yetmezliği

Aysuozturk

Merhabalar, kısa bir süre önce çocuğumda (kedi) böbrek yetmezliği olduğunu öğrendik. Hekimimiz eve gelmesini uygun göreceği zamana kadar klinikte yatırıyor. Eğer şu an uygulanan tedaviye yanıt verirse eve gelecek. Eve geldikten sonra farklı bir diyet programı uygulayacağımızı ve düzenli kontrollerden geçeceğimizi biliyorum. Korkmuş, bitmiş haldeyiz. Aranızda çocuğuyla böyle bir mücadele verenler var ise bütün tavsiyelerinize ve deneyimlerinize açığım...

12 CEVAP

Aysuozturk

Cevabın ve iyi dileklerin için teşekkür ederim.. stres faktörünü biz de düşündük çünkü eve yeni bir ufaklık gelmişti. Hekimin söylediğine göre yaşa bağlı gelişmiş olabilir fakat asla emin olamayız elbette. Eve dönerse stresini yok etmek için çabalayacağım. Umarım en kısa sürede iyi haberler alırım... tekrar teşekkürler :)

Aysuozturk

İlk önce kabızlıktan şüphelendik, yürüyemiyordu, dokundurmuyordu, yemek yemiyordu. kendi veteriner hekimimize götürdük. 1 hafta boyunca çocuğuma birkaç tedavi uygulandı, röntgen ve ultrason çekildi ama sorun bitmedi. Bir sürü ilaç, lavman uygulaması derken mahvoldu çocuğum. Bir gece iyice kötüleşti, şansıma ailem sağlıkçı, emboliden şüphelendiler ve kedi hastanesine acilen götürdük. Orada çekilen röntgende böbreklerinin olması gerektiğinden büyük olduğunu fark ettiler. Üç boyutlu bir inceleme daha yapıldı, olması gereken hacminin dört katı büyümüş böbreği. Kan sonuçları da inanılmaz kötüydü. O gün yatırıldı, günlerdir tedavi görüyor. Birkaç ay evvel kan tahlilleri temiz çıkmıştı. Lütfen çocuğunuzun sağlığıyla ilgili kafanızda şüphe olursa aksatmadan hemen kontrol ettirin, rutin kontrollerde çıkmayabiliyor zira :(

Kartanesiiii

Çok geçmiş olsun. Kediniz nasıl oldu?

Aysuozturk

Merhaba. 10 gün kadar klinikte kaldı ve ağır bir tedavi gördü, ardından evde reçeteli mama ve 2 farklı ilaç kullanmaya başladık. Tedavi sürecimiz hala devam ediyor fakat değerleri toparlamaya başlamış. :)

Kendiniz nasıl?

Aysuozturk

KubraYildirim13 merhaba, akut böbrek yetmezliği imiş. Kedi hastanesinde birkaç haftalık tedavi gördü, ardından ev tedavisine geçildi. Teşhis konulmasının 2 ay sonrasında sağlığımıza kavuştuk. Şimdi düzenli kan tahlili veriyoruz olası bir tekrar durumundan kaçınabilmek adına. :3

Nala00

Çok üzüldüm inşallah sağlıkla geri yuvasına döner bebeğiniz, biz çok geç kalmıştık yaklaşık 6 yıl önce bu hastalıkla karşılaştık son ana kadar fark edemedik maalesef kurtulamadı yavrum ama siz geç kalmadıysanız iyileşme ihtimalı çok yüksek inşallah bir an önce sağlığına kavuşur yavrucağız, kısır mıydı kediniz mama kaynaklı mı sorundu acaba

Aysuozturk

Çok üzüldüm, çok büyük acı gerçekten. Işıklar içinde uyusun...
Genetik diye düşünüyorlar, hem kısır hem de maması böbrekleri için iyi bir mamaydı. Tahlil sonuçlarının çok kötü olduğu söylendi. Geç mi kaldık, birden mi böyle oldu hiçbir fikrimiz yok henüz. Ne olacak bilmiyorum... yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.
Diğer çocuklarınıza uzun ve güzel ömürler dilerim...

sforselin

Öncelikle geçmiş olsun. Bildiğim kadarıyla böbrek yetmezliği bir anda da çıkabiliyor, yavaş yavaş da ilerleyebiliyor.
Hekiminizin yapacağı çok detaylı tedavi yöntemleri var elbette bazılarını sizin devam ettirmeniz de gerekebilir. O konuda bilgilendirirler zaten sizi. Biz yaşamadık böyle ya da benzeri bir hastalık ama takip ettiğim bir kedi hesabının sürecini biraz takip ettim. Stres yol açmıştı onda bu hastalığa. O yüzden stres yaşayabileceği durumları minimize etmek ve su tüketimini artırmanın en dikkat etmeniz gereken şeylerden olduğunu düşünüyorum. Diyetine ve kullanabileceği ilaçlara, izlenecek adımlara zaten hekiminiz karar verecektir. Aksatmadan uygularsanız ben kısa sürede iyileşeceğine inanıyorum :) Tekrar geçmiş olsun.

Zeynepulku

Geçmiş olsun. ❤

Karameeell

Nasıl anlaşıldı normal rutin kontrol icinmi alınan kanda çıktı

Aysuozturk

Teşekkür ederim zeynep💕