Mama Seçimi

Anket

Reflex Plus
(4 oy)
Felicia
(17 oy)
Reflex
(0 oy)
Başka öneri?
(5 oy)
Toplam (26 oy)

Merhaba arkadaşlar, 1 yaşında kısır bir dişi kedim var. Kızım için şu anda Reflex Kısır Kedi Maması kullanıyorum. Yaş mama desteği de verdiğim halde kilo almıyor. Çok büyük markaları alabilecek kadar bütçem yok. Orta halli mama önerileriniz varsa söyleyebilir misiniz?
Ben biraz araştırdım Felicia'yı buldum. Bir de Reflex'in Plus serisi çıkmış. Sizce mama değiştirmeli miyim? Eğer değiştirmeliysem bu hangi mama olmalı?

23 CEVAP

zibityus

noluyo kedi domuz yiyince

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Felicia ve Mystic için numune talebinde bulunmayı düşünüyorum. Talebi nereden oluşturabileceğim hakkında fikri olan var mı?

Özge Hanım çok teşekkür ediyorum fikirleriniz için. Bir de az önce denk geldim Brit Premium'un kısır kedi mamalarına, onun hakkında bir fikriniz var mı?

Teşekkür ederim Ferhat Bey, ben de şu an Felicia'yı daha yakın hissediyorum ama Mystic'ten de numune talep etsem mı diye düşünmedim değil. Ama sanırım numune talebi kabul etmiyorlarmış şu anda. Umarım Felicia yan etki yapmaz da rahatça kullanabiliriz

Littlecats

Felicia:
İçindekiler: Kurutulmuş Tavuk Proteini (%46), Baldo Pirinç (%14), Mısır, Rafine Tavuk Yağı (%9), Bezelye, Hamsi Unu (%7), Karides Unu, Bira Mayası, Hidrolize Tavuk Ciğeri, Hamsi Yağı (%3), Nükleotit Maya Proteini, Mineraller, Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler, Deniz Yosunu, Avizeağacı Özütü, Kızılcık Tozu, Pisilyum.
Fiyat 12 KG: 190 TL

Reflex:
İçindekiler: İşlenmiş Hayvansal Protein, Buğday, Mısır, Hayvansal Yağ, Mısır Gluteni, Pirinç, Ciğer Aroması, Tuz, Keten Tohumu, Kuru Bira Mayası, Taurin, MOS (Mannan Oligo Sakkarit), Beta-Glukan, Yuka, Kuilaya.
Fiyat 15 KG: 200 TL

N&D:
İçindekiler :Taze kemiksiz tavuk (30%), kurutulmuş tavuk eti (28%), patatesler, tavuk yağı,kurutulmuş tüm yumurtalar, taze ringa balığı, kurutulmuş ringa balığı, balık yağı,hidrolize hayvansal proteinler, bezelye bitkisel lif, kurutulmuş havuç kurutulmuş şifalı bitki unu, inulin,fructo?oligosakkaritler,mannanoligosakkaritler, nar tozu (0.5%), kurutulmuş elma, ıspanak tozu,pisilyum(0.3%), Frenk üzümü tozu, kurutulmuş tatlı portakal, toz yaban mersini, sodyumklorür, kurutulmuş bira mayası, zerdeçal kökü (0.2%), glukozamin, kondroitinsülfat, kadife çiçeği özü (lutein kaynağı).
Fiyat 10 KG: 200 TL

Brit Care:
İçindekiler : Dehidre tavuk (25%), Kemiksiz tavuk eti (22%), Pirinç, Tavuk yağı, Pirinç kepeği, kurutulmuş elma, somon yağı (3%), tavuk ciğeri (2%), sarımsaklı maya, mannanoligosakkarit (165 mg/kg), fruktooligosakkarit (135 mg/kg), yukka şidigera ekstratı (90 mg/kg), yalancı iğde (50 mg/kg)

Fiyat 8 KG: 220 TL

Markaya göre değil içeriğe göre bakmak lazım. Felicia içeriğini pek beğenmedim neredeyse et yok. Reflex söylemeye gerek yok berbat. N&D %30 taze kemiksiz tavuk var gayet iyi. %28 kurutulmuş tavuk eti var bu da çok iyi. Taze ringa balığı vs. var yani içerik olarak çok iyi. Brit Care içinde pirinç var ve kediler için zararlı ama onun dışında çok güzel. Son karar sana kalmış.

ferhat05

İçerdiği toplam protein, yağ, lif, kül, nem (vs.)oranı da çok önemli özellikle kısır kediler için. Benim de tercihim N&D den olurdu ama içeriği çok geniş ve hassas kediler de bazı sıkıntılar çıkabiliyor. Felicia kısa süreli sıkıntı yaratmaz ayrıca hypoallergenic.

Teşekkür ederim ama ilk sorumda da belirttiğim gibi, bütçem yüksek marka mama almak için uygun değil. Öğrenciyim ve kendi harçlıklarımla/staj paramla bakmaya çalışıyorum. Tabii ki benim de gönlüm ister yavruma en sağlıklı mamaları yedireyim ama maddi gücüm yetmiyor. Orta segment mama bakmak durumundayım. Yine de teşekkür ederim.

TATA4242

Merhaba 👋
Sizlere tavsiyem mama içeriklerinin türkçe çevirisini kopyala yapıştır olarak,doğruymuş gibi kullanmayınız.Çünkü neredeyse hepsinin(bir kaçını tenzih ederek)kendi sitelerinde içerik kısmında meat kavramı yazdığını göremezsiniz.
Şimdi, asıl konuya dönersek,Türkiye'de üretilen ve yurtdışınada satışı gerçekleştirilen Felicia mama markasını almanız hem bütçe hemde kalite anlamında doğru bir karar olacaktır.Kalite dememin sebebi ise,diğer yerli ürünlere nazaran içeriğindeki doğru protein yağ ve karbonhidrat dengesidir.Ancak bu doğru günümüz kuru mamalarına bakıldığında doğru sayılabilecek dengeye sahiptir.Çünkü gerçekde kedilerin tükettiği karbonhidrat miktarı %5-10 aralığındadır.Not olarak,kuru mamaların,içeriğindeki et kaynağının Rendering makinelerden geçerek kuru mamaların içine eklendiğini unutmayalım.Zaten içerik kısmındaki kemiksiz kuzu gibi uçu açık kavramlar bu sebeple kullanılmaktadır.Düşünün marketden x fiyata sucuk alıyorsunuz ve içerik kısmında etin kaynağı sadece tavuk olarak belirtilmiş ve et kavramı yanında kullanılan yağın kaynağı yazılmamış.Diğer sucukda ise dana eti ve dana yağı olarak kaynak açıkca belirtilmiş hangisini alırsınız.Gine başka bir örnek olarak balık yağı alıyorsunuz ama sadece balık yağı.Hangi balıkdan çıkarılmış merak etmez misiniz veya sertifika(ifos gibi)sorgulamaz mısınız? Sonuç olarak bu balık yağından bir fayda bekliyorsunuz ama kalite standartlarına uygun olup olmadığını ve kaynağının nereden geldiğini,güvenilir mi değil mi bilmiyorsunuz...