Kedi Gençlik Hastalığı Fpv Nasıl Bulaşır?

emiragacci

Merhaba arkadaşlar bu gençlik hastalığı sadece kediden kediye mi geçiyor kedimi götürdüğüm veteriner instagramda fpv olan bir kedi paylaşmış acaba korana gibi eşya yada ortamdan da bulaşır mı diye merak ettim ?

4 CEVAP

Cinars

evet hasta olan kedinin kullandığı eşyalardan, kaldığı ortamdan diğer aşısız kedilere de bulaşır. yetişkin kediler asemptomatik olarak hasta olabilir ama daha çok 3-5 aylık kediler risk altındadır. ayrıca hamile bir kedinin bu virusla teması sonucunda doğacak yavruları da etkilenebilir.

ferhat05

Kediden kediye bulaşır sadece. Ama sizde dışardan pantolonunuzla, tişörtünüzle bulaştırabilirsiniz evdeki kedinize. Karma aşısı yoksa gençlik hastalığına yakalanır büyük ihtimal. Başka kedinin tuvaletinden, yediği kaptan, bastığı zeminden, hapşırmasından vs. bulaşabilir. Yani bu viral hastalık kediye çok kolay bulaşır ve tedavisi genel olarak zor değildir. Biz 2 hafta antibiyotik kullandık hiç aksatmadan ve oğlumuz iyileşti. Aşılarını kesinlikle aksatmayın ve başka kedilerle özellikle aşısı olmayan kedilerle temas etmesini engelleyin. Başka hastalıklar da bulaşabilir sonuçta.

ferhat05

Bizimkiler anne karnındayken kaptı büyük ihtimalle yani vet hekimimiz öyle dedi. Anneleri için de aynı hastalıkla mücadele ettik ama sokak kedisi olduğu için onu zapt edemedik.

emiragacci

TEŞEKKÜRLER