Yavru Kedim Kuru Mama Kusuyor Ve İshal

iremmavii

Evde üç tane yavru kedim var 4 aylıklar. Dişi olan yavru kedim beş gün önce ateşlendi test yaptırmadık viral bir şey olabilir denildi ama antibiyotik kullanmaya başladı hemen etkisini gördük iştahı hareketliliği normale döndü ilaca devam ediyoruz. Yavrular kuru mamaya alışamıyor başta bahçede bakıldığı için çeşitli yemeklere alışarak büyüdüler salamlar, tavuklar, süt, yoğurt yiyerek büyüdüler. Eve geçince kuru mamaya alıştırmaya çalışıyorum erkek kedilerden biri kuru mamayı güzelce yiyebiliyor. Yakın zamanda mama değişikliği yaptım bundan dolayı (normalde mama yiyor) diğer erkek kedim de kustu. Dişi olan zaten çok küçük ve en çok onda zorlanıyorum iştahı yerinde mama istiyor ama yiyince kusuyor, kuru mamayı ıslatıp veriyorum yaş mamayla karıştırıp veriyorum dün kusmadı ama bugün kustu. Dişi kedim aynı zamanda ishal ve zift gibi koyu. Hastalıktan mı ilaç yan etkisi mi yoksa mamadan mı kesinlikle anlayamıyorum ve ne yapmalıyım bilemiyorum. Tavsiyeleriniz varsa yazmanızı çok isterim.

5 CEVAP

elcnugr

Bütün bütün kusuyorsa mamayı ve ishalse bağırsak tıkanıklığı ya da düğümlenmesi olabilir bi röntgen çektirin

Önceki-sonraki kullandığınız mama markaları nedir? Bir de kullandığınız antibiyotiğin adı? Kusmuğu sabit aynı mı yoksa değişiyor mu? (Öğütülememiş mama gibi mi, beyaz sıvı mı, köpüklü mü vb.)

Salihaylmz

Kusmuguna baktiniz mi acaba ne renk icinde butun mama var mi
Bir de kuru mama haric bir sey verdiniz mi verdiğiniz de kustu mu acaba. Belki kuru mamayi sindiremiyorlar. Yavas yavas kuru mamaya gecis yapmayi deneyebilirsiniz
Dişi kedinin ishal ve koyu renk kaka yapmasi sıkıntı olabilir. Eğer ilaçtan şüphelendiyseniz veterineri arayip sorun gitmenize gerek de kalmaz hem

indovf

Mama değişikliğinden etkilenip kusma ve ishal oluşabiliyor fakat iç parazitte olabilir. Bence veterinere gitseniz iyi olabilir

iremmavii

İlk önce yerli üretim dedikleri kuru mama başlamıştım sonra Proplan yavru kedi maması kullanmaya geçtim geçiş hızlı oldu galiba, öğütülmemiş mamalar oluyor daha çok dişi kedimde, erkek kedim sanırım hızlı yemekten kabarcıklı olarak kustu bir kere. Antibiyotik Augmentin kullandı bugün son günü olacak. Dişi kedim su içiyor kusmuyor. Kuru mamayla yaş mama karıştırmanın işe yarayabileceğini söyledikleri için öyle denedim ilk seferinde kusmadı fakat ertesi gün onu da bütün öğütülmemiş şekilde kustu. Tekrar mama değiştirmeli miyim? Eskisinde böyle bir sorun hiç olmadı erkek kedim rahatça yiyordu ama yine mama değişikliği zararlı olur mu?