İnsanlara Karşı Güvensizlik

BurcuAlexx

Merhaba yardımınıza ihtiyacım var. Köpeğim Alex'in terk edildiği için kimseye güvenemediğinden bahsetmiştim. Artık terk edildikten sonra içinde öyle bir güvensizlik ve korku oluşmuş ki... Ne yapacağımı şaşırıyorum... Mahallemizdeki çocuklar Alex'i sevmeye çalışıyorlar, Alex de hemen korkup kaçıyor... Arkadaşlar lütfen yardım edin... Nasıl alıştırabilirim... Bu güvensizlik korkusunu nasıl yenecek aklım almıyor... Cidden onun bu haline çok üzülüyorum... Gerçekten bana bile 1 yıl içinde ancak alışmıştı... Artık bana karşı güveni sonsuz ancak çok zaman alıyor birine güvenmesi... Eee tabi insanlarda yanlış anlıyor şikayet ediyorlar Alexi... Aslında kimseye kıyamaz da, havlamaz bile... Ama insanlar yanlış anlıyor... Birkaç gün önce de olay çıkmıştı... Birkaç çocuk Alexi sevmeye çalışmış, Alex de korkup kaçmış... Bu sefer çocuklarda Alex den korkmuş... Zarar verecek sanmışlar... Kimse anlamıyor bu Alex'in halini... Oysaki kesinlikle öyle bir köpek de değil, kimseye zarar vermez... Nasıl alıştırabilirim... Bu güvensizliğini, bu korkusunu nasıl yenecek?

12 CEVAP

Zeynepulku

Çocuklar köpeğin izi sevmek zorunda değil. Köpekte kendini sevdirmek zorunda değil. Sevmek için sizden izin alıyorlar mi? Korkuyorsa izin vermeyin. Korkuyor deyin. Köpeğin travması varsa insanlarla çok hasır nesir etmeyin gerekli değilse.

Benim kedimde çok insan canlısı değil yabancılara karşı temkinli eve çocuk geldiğinde zorla kucağına almak istiyor mesela sonra kedimde dövüyor onları, elinden kaçıyor. Yaptığı şey gayet normal. İstemiyor dokunulmak buna tepki gösteriyor kendi halinde.

zibityus

köpeği her isteyene sevdirmek sosyallik değildir zaten. her sevene tepkisiz kalan köpek kendini kapatıyordur ve çaresizce bu duruma katlanıyordur. ( https://www.youtube.com/watch?v=DGDSqSHv4q8 ) bu videoyu izlemenizi öneririm. bir de köpeklerin dünyasında sevginin karşılığı dokunmaz mıncıklamak tatlı sözler söylemek değildir aslıdna bunlar köpeğin anlamlandıramadığı şeylerdir. bir köpeğe sevginizi göstermek istiyorsanız ona saygı duyduğunuzu göstermelisiniz, çünkü köpek dünyasında sevginin karşılığı saygıdır. sokakta birbirini dokunarak seven köpekler göremezsiniz ama birbirinin özel alanına saygılı olan bir sürü köpek görürsünüz.

Findikthecat

Bence sevdirmeyin bende findigi gezdiriken cocuklar toplaniyor findik o zaman cok strese giryor bende isirir tirmalar diyip uzaklasiyorum cocuklarin yanindan :D

BurcuAlexx

@Findikthecat evet hoşlanmadığı kişilere sevdirmeyeceğim. Zaten çok şükür çoğu kişiye alıştı, hatta bazılarına kendi isteğiyle gidip sırnaşıyor :D Bana bu zor durumlarımızda, destek olan herkese çok çok teşekkür ederim🥰❤️

BurcuAlexx

@Zeynepulku ben olabildiğince yakınlaştırmamaya çalışıyorum. Aslında buradaki çoğu kişiye alıştı, ancak buradaki birkaç çocuğu hiç sevmiyor :D çünkü onlar da hayvanı korkutuyor, sadece o çocuklardan biraz uzak tutmaya çalışıyorum. Olabildiğince o çocuklardan uzak tutacağım, teşekkürler🥰

zibityus

kayışsız mı bırakıyorsunuz köpeği ? kayışsız bırakmamalısınız, tehlikeli, o korkup kaçan çocuklardan birine bir şey olsa sorumlusu siz olursunuz. köpeğin onlara bi şey yapıp yapmaması da önemli değil. yapadabilir zaten köpek dile gelip tamam ısırmicam dese bile güvenemezsiniz güvenmemelisiniz. her insanın olduğu gibi her köpeğin de bir tolerasyon seviyesi vardır çocukların yapacağı ters bi harekette kendini savunmak için ya da uyarmak için diş atarsa çok kötü olur. kimse sizin köpeğe güvenmek zorunda da değil ve daha bir sürü tehlikesi var köpek için mesela yerden cam parçası bulup yiyebilir

BurcuAlexx

@zibityus normalde evimiz bahçeli ama site halinde. Yani köpeği bahçeye bağlarsam da saldırganlaşıyorlar, hepimiz biliyoruz bunu. Ayrıca bağlanmaktan hiç hoşlanmıyor, ağlıyor hemen. Sadece sitemizde geziniyor. Arada eve giriyor ara da geziyor. Tabi ki dikkat ediyorum her konu da. Zaten çoğunlukla benim yanımdan uzaklaşmıyor, öyle alıştı yani. Beraber oynuyoruz, uzun gezmelerde de tabi ki kayışla gezdiriyorum. Yine de teşekkürler uyarı amacıyla yazdığınız yorumdan ötürü❤️

BurcuAlexx

@zibityus ben birini sevmesi için tabi ki zorlamıyorum. Çoğu kişiyle iyi anlaşıyor, kendi isteğiyle yanlarına gidiyor. Sırnaşıklık yapıyor bazılarına :D ancak birkaç çocuktan hoşlanmıyor, onlardan da olabildiğince uzak tutmaya çalışıyorum

BasbugGS

Ablacım zaten kendin diyorsun bazılarına gidiyor bazılarına gitmiyor. Köpek 10 yaşındaymış ne gerek var da alıştırcaksınız? Sizi istemediğiniz insanlara zorla alıştırıyorlar mı illa sırnaş sev diye.

Mervd

Youtubeda havhav tv adlı kanala bakmanızı öneririm. Orada instegram hesabı var kanal sahibinin ordan bakıp dm den yazmanızı öneriyim. Çok yardımcı biri . Arkadaşım çok faydasını görmüştü . Bence bi bakın yardımcı olabilecekse elinden geleni yapan iyi biri.

Mustafanacar

Köpeğinizi başka birinin sevmesine izin vermeyin. Çünkü köpekler tanımadıkları kişilerden korkar ve bu onlara travma yaşatır.

Superisi814

Ah biz insanlar , kendimizi her hakka sahip görürüz.Mesela bir çocuk gördügümüzde , yanaklarini sıkmaya , minciklamaya çalisir ve bunun o cocukta tramva olusturabilicegini bile düşünmeyiz.Tipki hayvanlara da ..Biz istedik ya insan olarak o zaman dokunabilmemiz gerek.Oysa önce kisinin ya da hayvanin alanina saygi duymak gerek.Hayvanlardan öğreneceğimiz ne cok sey var.Hayvanlar insanlarin enerji alanini görebilirler.Bu nedenle bazi insanlara tanimadiklari köpekler sevgi gösterisi yapar yine ayni nedenle bazi insanlar belirdiginde kapimizda o sessiz köpekler havlamalariyla ortaliği yikar. Ben sizin gibi sitede köpek baktim herkes istediginde köpeği sevmeyi de bazen dövmeyi de kendine hak görürdü.Ve insan o kadar kötü olabilir ki , hani derler ya şeytan Allah'a sığınırmış insanin şerrinden tipki öyle.Köpeginizi alıştirmaya çalişmayin size güvenirken bu onun güvenini sömürmek gibi.Zorlamayin hiç bir seye.Hoşlanmadiklarindan uzak durmak onun da hakki.Biz insanlar -mış gibi yapiyoruz , hayvanlar yapmiyor 😊Bugüne kadar kı özeninizi sürdürün lütfen.Bu arada aklinizda olsun, tramvali olmasaydi da ayni tepkileri verirdi.Ah keşke insanlar alana saygi ne demek ögrenip, ona uygun yasayabilselerdi.Insanlar öğrensin ögrenmesin siz köpeğinizi insanlarin sevicektik adi altindaki dayatmalarindan korumaya bakin ..