Karma Aşı Yetişkin Kedilere Bir Kez Mi Yapılıyor?

ferhat05

Karma ve lösemi aşısı yetişkin kedilere yavru kediler gibi iki kez mi yapılıyor yoksa bir kere mi yapılıyor?

4 CEVAP

BurcuAlexx

Yavrular, yaklaşık 16 haftalık olana kadar düzenli aşı olurlar. 6 ila 8 haftalık olduklarında aşı olmaya başlarlar.

6 haftalıkken Karma Aşı-1 uygulanacak ilk aşıdır. Bebek kediniz 9 haftalık olduğunda Karma Aşı-2 uygulanmalıdır. Veteriner hekiminizin şirin dostunuza uyguladığı kedi karma aşısı, bebeğinizi Feline Panleukepenia, Feline Rhinotracheitis, Feline Calicivirus gibi hastalıklardan korur. Feline Panleukepenia, viral bir hastalıktır ve özellikle yavru kedilerde ölüme sebep olur. Oldukça bulaşıcı olan bu hastalığın tek çaresi aşıdır. Ülkemizde çok yaygın olan Feline Rhinotracheitis, çok yaygın ve bulaşma ihtimali yüksek bir hastalıktır. Özellikle sokakta yaşayan kedilerde görülen bu hastalıktan korunmanın çaresi aşıdır. Yavru miniğinizi sokaktan sahiplendiyseniz yavru kedi aşı takvimi çizelgesine mutlaka özen göstermeniz gerekir. Diğer bulaşıcı hastalıklara göre biraz daha masum olan Feline Calicivirus, ağız ülserine ve buna bağlı ağız kokusuna neden olur. Bulaşıcıdır. Bebek dostunuza yaptıracağınız Karma Aşı sayesinde tüylü dostunuz bu hastalıklardan korunacaktır

Yavru kediniz büyüyüp yetişkin bir kedi olduğunda her yıl 1 kez tekrarlamanız gereken aşılar bulunur. Yetişkin kedi aşı takvimi içinde Karma, Kuduz ve Lösemi Aşısı yer alır. Kediniz 1 yaşını geçtikten sonra bu aşıların her yıl 1 kez tekrarlanması gerekir. Ayrıca, şirin arkadaşınız dışarı çıkmasa bile her iki ayda bir dış parazit ve iç parazit aşısı yapılmalı❤️

miyathecatt

Veterineri arayıp sorabilirsiniz

Her iki aşı da yetişkin kedilere yılda 1 kez yapılıyor.

ferhat05

Ama yavruyken hiç aşı olmamış olmasına rağmen mi bir kez?