Kedi Aşıları

Ecerana

arkadaşlar siz kedilerinize hangi aşıları yaptırıyorsunuz?
Ben ilk sene parazit tedavilerini daha sonra kuduz ve karma aşılarını yaptırdım. Sonrası da 4-6 ay da bir parazit uygulamalarını yaptırıyorum ve sene de bir de karma aşısını yaptırıyorum. Kuduz aşısını 2 senedir yaptırmıyorum. Sizce gerek var mı kuduz aşısına? kimi karma aşısını da 2 sene de bir yaptır 2 sene koruma sağlıyor diyor. Siz bu aşı işini ne yapıyorsunuz? Bizim veteriner hekimine kalsa her sene lösemi kuduz karma yaptırmam gerekiyor ayrıca 2 ay da bir de parazit uygulamasını yaptır dedi. Bn evde bakılan dışarı ile teması olmayan kediye 2 ay da bir sanki parazit varmış gibi ilaç verilmesini doğru bulmuyorum. Yıl da max 3 kere yaptırıyorum o yüzden. Ama dediğim gibi şu kuduz ve karma konusu kafamk karıştırıyor size sormak istedim :)

7 CEVAP

Anonymus944867

3 doz karma 2 doz lösemi 1 doz kuduz 3 ayda bir de iç dış dış parazit yaptırdım tüm aşılar gerekli lösemi gereksiz falan dyenlere kulak asmayın 5 kuruş vermemek için kendilerini tatmin ediyolar yok bilmem kimse yaptırmıyo kimseye bir şey olmamış vb saçma sapan cahilce şeyler. siz hepsini yaptırın

Zeynepulku

Ben de parazit aşısı yerine 4-6 ayda bir diski testi yaptıracağım artik. Uzun zamandır -6 aydır- parazit vurdurmuyorum bi problem yasamadik, bu hafta içinde diski kontrolüne goturucem hatta biraz daha bilgi aldıktan sonra gaita testi de yaptirabilirm.biz ilk aşılarını hep yaptırdık. 5 yaşına kadar karmayı düzenli yaptırmak istiyorum o zamandan sonra bağışıklık kazanır zaten 2 senede bire azaltirim, kuduz zorunlu diye yaptıriyorum, lösemi yaptırmam bir daha sanırım burada da çok konuşuldu gereksiz bulanlar çok. Benim vet hekimin illaha yapalım demiyor.

mishapamuk

Bizim vet lösemi - karma - kuduz için mutlaka yapalım demişti.
Karma - lösemi bitirdik. 10 gün sonra kuduz olduktan sonra 1 sene rahatız.
Lösemi aşısı için ciddi fikir ayrılıkları var, ben veterinerimin dediğini dinleyip yaptırdım. İlk dozunda çok kötü oldu. Akşamına dengesi gitti, gözleri sürekli dönüyordu, kustu. Dün gittiğimde konuştum ikinci dozu yapmasak diye ama olmaz dedi. Yaptırdık dün gözümün önünden ayırmadım ama hiç bir yan etki olmadı. gayet her şeyimiz normaldi.

Vet. parazit 2 ayda 1 gelmenize gerek yok zaten hep evdesiniz 3 ayda 1 4 ayda 1 gelirsiniz demişti.

Farklı vetlerle konuşup bence fikir alın, bizlerin karar vereceği bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Ecerana

3 doz karmayı bizim veteriner hekimimiz de söyledi ben daha önce başka bi kliniğe gidiyordum 2 yıl önce yanii. orada ilk karma aşısını 2 vurdular. 2 yıl sonra klinik değiştirdiğim de buradaki hekim artık 2 doz karma eskide kaldı 3 doz olması lazım ama sizinki zamanında öyle yapılmış senede bir yaparız artık dedi.. bnde bilmiyordum yeni öğrendim 3 doz olduğunu

mishapamuk

Bizim vet lösemi - karma - kuduz için mutlaka yapalım demişti.
Karma - lösemi bitirdik. 10 gün sonra kuduz olduktan sonra 1 sene rahatız.
Lösemi aşısı için ciddi fikir ayrılıkları var, ben veterinerimin dediğini dinleyip yaptırdım. İlk dozunda çok kötü oldu. Akşamına dengesi gitti, gözleri sürekli dönüyordu, kustu. Dün gittiğimde konuştum ikinci dozu yapmasak diye ama olmaz dedi. Yaptırdık dün gözümün önünden ayırmadım ama hiç bir yan etki olmadı. gayet her şeyimiz normaldi.

Vet. parazit 2 ayda 1 gelmenize gerek yok zaten hep evdesiniz 3 ayda 1 4 ayda 1 gelirsiniz demişti.

Farklı vetlerle konuşup bence fikir alın, bizlerin karar vereceği bir şey olduğunu düşünmüyorum.

mishapamuk

Bizim vet lösemi - karma - kuduz için mutlaka yapalım demişti.
Karma - lösemi bitirdik. 10 gün sonra kuduz olduktan sonra 1 sene rahatız.
Lösemi aşısı için ciddi fikir ayrılıkları var, ben veterinerimin dediğini dinleyip yaptırdım. İlk dozunda çok kötü oldu. Akşamına dengesi gitti, gözleri sürekli dönüyordu, kustu. Dün gittiğimde konuştum ikinci dozu yapmasak diye ama olmaz dedi. Yaptırdık dün gözümün önünden ayırmadım ama hiç bir yan etki olmadı. gayet her şeyimiz normaldi.

Vet. parazit 2 ayda 1 gelmenize gerek yok zaten hep evdesiniz 3 ayda 1 4 ayda 1 gelirsiniz demişti.

Farklı vetlerle konuşup bence fikir alın, bizlerin karar vereceği bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Ecerana

bizim veteriner hekimimiz de kuduz aşısı için ilk 5 yıl yaptır sonra yaptırma dedi. Acaba hiç yaptırmasam 5 yıl sonra da yaptırmaya gerek olmaz mı yine onu merak ediyorum :D
Karma aşı da ocak da biri martta biri olacak belki ikisi bir olsun diye ikisini de şubat gibi götürebilirim bilmiyorum.. ya da seneye mi kalsa diye düşünüyorum işte