Corona Atlatan Kedi Var Mı

selnzmen

Corona olup atlatan kedisi olan var mı çok merak ediyorum internette çok kötü şeyler yazıyor

4 CEVAP

MOGU

coronavirus hastalık etkeninin adı, yapılan çalışmalarda türkiye'de sokak kedilerinin en az %80'inde bu etkenin var olduğu tespit edilmiş. kalabalık bir grup kedi arasından ya da sokaktan bir kedi sahiplendiyseniz, muhtemelen yapılacak bir antikor ve/veya antijen testinde sizin de kediniz pozitif çıkacaktır. ancak pozitif olması yani vücudunda etkenin bulunması hastalığın (FIP) oluşacağı anlamına gelmez. benim kedim corona pozitif mesela. herhangi bir hastalık belirtisi yok. en tehlikeli dönemi 3 yaşa kadar ve 10 yaşından sonra, bu dönemlerde %50 hastalık oluşma riski var. 3-10 yaş arası virusun hastalık oluşturma yüzdesi çok düşük. %100 bir tedavisi yok, bu sebepten kedinizin bağışıklık sistemini kuvvetli tutup, viruse hastalık oluşturması için fırsat vermeyeceksiniz.

violetsmom

evet ben de okudum felaket seyler yaziyor ozellikle bulasan covidin olumcul kedi virusu olan fipe donusebilecegini okudum ama eger evde pozitif biri varsa cok yaklasmayin kediye yine de bulasmasi dusuk bi ihtimal zaten o durumda kediler vucutlarindaki antikor sayesinde rahatca atlatabiliyorlarmis fakat fip virusune donmeze sanslisiniz

Succubus

yahu covid19 ve corona farklı virüsler. amerikada pensilvanyada evet covid19 virüsünün bulaştığı görüldü ancak o bölgedeki bir mutasyondan dolayı. ben 2 hafta önce atlattım covidi, çakıl hiç görmediği kadar ilgi gördü, her akşam da covidli başka birinin yatağında uyudu. ihtimali yok değil ama yoka yakın.

selnzmen

Benm de coronadan kastım aslında kedi virusu olan insandaki bulaşmıyor onu biliyorum ama kedilerin coronası için de kötü şeyler yazdığı için korktum