Yüksek Proteinli Mamalar Kediler İçin Zararlı Mı?

Policlal

Anket

Veteriner hekimim, evet zararlı
(2 oy)
Veteriner hekimim, hayır zararlı değil
(3 oy)
Veteriner hekim değilim ama zararlı olduğunu düşünüyorum
(23 oy)
Veteriner hekim değilim ama zararsız olduğunu düşünüyorum
(32 oy)
Toplam (60 oy)

Merhaba. Benim kedim 4 aylık. Biraz hassas bir kedi. Mama olarak Royal Canin Kitten kullanıyordum fakat kedim hiç sevmedi ve ağzında yaralar olduğu için hep yaş mamayla karıştırıp vermek zorunda kaldım. Şimdi o mama bitti bende yerine Acana Kitten aldım. Protein oranı yüksek bir mama biliyorsunuzdur. Veteriner protein oranının çok olduğunu ve uzun vadede tüketmemesi gerektiğini söyledi. Hiç bir veterinerinde bu mamayı önermediğini söyledi, şaşkınım. Kedim şuanda bu mamayı (Acana Kitten) yaş mamaya karıştırmadan yiyebiliyor. Düşünceniz nedir? Yüksek proteinli mamalar kediler için zararlı mı? Tahıl oranı yüksek beslenmeleri daha mı uygun?
Royal Canin, Hills gibi mamaların içeriğine baktığımda gerçekten kötü ve fiyatını haketmediğini görüyorum. Acana ise bence öyle değil. Daha rahat görebilmeniz için Royal Canin ve Acana mamaların içeriklerini de paylaştım.
Veteriner en son marketten mama almadıkça sorun olmaz. Çok dert etmeyin dedi 🤦🏻‍♀️

22 CEVAP

Benim kedime ağır geldi. Veterinerimiz brit care önerdi. Ona geçiş yapacağız.

Policlal

Ağır geldiğini nasıl anladınız? İshal, tüy dökülmesi gibi bir şeyler mi yaptı?

Okan3439

Bende yaklaşık 5 ay kadar orijen six fish kullandım yüksek protein kaşıntıya sebebiyet verdi bizde ama her kedide öyle olucak diye bir kaide yok bence, şuan virbac somonlu adult kullanıyorum gayet memnunum daha çok su içmeye başladı kaşıntı vs de kalmadı 11 aylık yaklaşık 9.5 kg şuan yağlanma yok

KimJeongguk

Kitten mamalarda protein yüksek olur çünkü yavru kedilerin buna ihtiyacı var. Yetişkinlikte ve kısır olduktan sonra protein oranının fazla olması sıkıntı.

eessmmaa

Bizim veteriner hekimimizde eğer kediniz hareketliyse nd ve benzeri mamaları kullanmanızda sorun yok ama çok hareketli bir kedi değilse ilerde sorun yaratabileceğini söylemişti yani kedinize bağlı kediniz çok hareketli ve su içmesi iyiyse bence nd acana gibi mamalar çok daha iyi

Durukj

Ben bir veteriner değilim ama bu konu hakkında bir çok kez araştırma yaptım Fazla protein tüketiminin karaciğere zarar verip vermeyeceği konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı kaynaklar fazla proteinin karaciğer enzimlerinde artışa, karaciğer yağlanmasına ve siroza neden olabileceğini belirtirken, bazı kaynaklar ise sağlıklı bireylerde yüksek proteinli diyetlerin karaciğere zarar vermediğini, aksine karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdiğini savunmaktadır. Bu konuda kesin bir kanıt olmadığı için, kedinizin karaciğer sağlığı için düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmesi ve kan testi yaptırması önemlidir.
Kediler için protein oranı yüksek mamaların zararları ise daha az tartışmalıdır. Kediler doğal olarak etobur hayvanlardır ve protein ihtiyaçları diğer hayvanlara göre daha fazladır. Protein, kedinizin kas, kemik, deri, tüy, bağışıklık sistemi ve beyin gelişimi için gerekli olan amino asitleri sağlar. Kedilerin vücutlarında üretemedikleri 11 temel amino asit vardır ve bunların besinlerle alınması gerekir. Bu amino asitlerin en önemlisi taurindir. Taurin eksikliği kedinizin kalp, göz ve sinir sistemi sağlığını olumsuz etkileyebilir.
Kediler için protein ihtiyacı yaşa, aktivite düzeyine ve sağlık durumuna göre değişebilir. Yavru kediler büyüme döneminde oldukları için yetişkin kedilere göre daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar. AAFCO (Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Birliği) yetişkin kediler için minimum %26, yavru kediler için minimum %30 protein içeren mamaları tavsiye eder. Ancak bu oranlar sadece hayatta kalma için yeterli olan minimum değerlerdir. Kedinizin sağlıklı ve mutlu olması için daha yüksek protein içeren mamalar tercih edebilirsiniz.
Protein içeriği kadar proteinin kaynağı ve kalitesi de önemlidir. Kediler hayvansal proteinleri bitkisel proteinlere göre daha iyi sindirebilir ve değerlendirebilirler. Hayvansal proteinler kedilerin ihtiyaç duyduğu temel amino asitleri daha fazla sağlarlar. Bu nedenle kedinize verdiğiniz mamanın etiketinde ilk sırada hayvansal bir protein kaynağı (örneğin tavuk, hindi, balık) olmasına dikkat edin.
Mamanın içindeki diğer besin ögeleri de proteinin sindirimini ve kullanımını etkileyebilir. Örneğin tahıl, nişasta veya şeker gibi karbonhidratlar fazla miktarda bulunursa kedinizin kan şekeri seviyesini yükseltebilir ve pankreasını zorlayabilir. Ayrıca karbonhidratlar kedinizin tokluk hissini azaltabilir ve aşırı yemesine neden olabilir. Bu da şişmanlık, diyabet veya idrar yolu hastalıkları gibi sorunlara yol açabilir.
Sizin bahsettiğiniz mamaların protein içeriklerine baktığımda şunları görüyorum:
Royal Canin Kitten: %36 protein
Acana Kitten: %37 protein
Hills Kitten: %30 protein
Bu mamaların hepsi AAFCO’nun belirlediği minimum protein oranını karşılamaktadır. Ancak Acana Kitten’ın diğerlerine göre daha yüksek hayvansal protein kaynağına sahip olduğunu söyleyebilirim.Ayrıca Royal Canin ve Hills mamalarının içinde tahıl, niş
İleti alındı. Fazla protein tüketiminin karaciğere zarar verip vermeyeceği konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı kaynaklar fazla proteinin karaciğer enzimlerinde artışa, karaciğer yağlanmasına ve siroza neden olabileceğini belirtirken , bazı kaynaklar ise sağlıklı bireylerde yüksek proteinli diyetlerin karaciğere zarar vermediğini, aksine karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdiğini savunmaktadır . Bu konuda kesin bir kanıt olmadığı için, kedinizin karaciğer sağlığı için düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmesi ve kan testi yaptırması önemlidir. Kediler için protein oranı yüksek mamaların zararları ise daha az tartışmalıdır. Kediler doğal olarak etobur hayvanlardır ve protein ihtiyaçları diğer hayvanlara göre daha fazladır. Protein, kedinizin kas, kemik, deri, tüy, bağışıklık sistemi ve beyin gelişimi için gerekli olan amino asitleri sağlar. Kedilerin vücutlarında üretemedikleri 11 temel amino asit vardır ve bunların besinlerle alınması gerekir. Bu amino asitlerin en önemlisi taurindir. Taurin eksikliği kedinizin kalp, göz ve sinir sistemi sağlığını olumsuz etkileyebilir. Kediler için protein ihtiyacı yaşa, aktivite düzeyine ve sağlık durumuna göre değişebilir. Yavru kediler büyüme döneminde oldukları için yetişkin kedilere göre daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar. AAFCO (Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Birliği) yetişkin kediler için minimum %26, yavru kediler için minimum %30 protein içeren mamaları tavsiye eder. Ancak bu oranlar sadece hayatta kalma için yeterli olan minimum değerlerdir. Kedinizin sağlıklı ve mutlu olması için daha yüksek protein içeren mamalar tercih edebilirsiniz. Protein içeriği kadar proteinin kaynağı ve kalitesi de önemlidir. Kediler hayvansal proteinleri bitkisel proteinlere göre daha iyi sindirebilir ve değerlendirebilirler. Hayvansal proteinler kedilerin ihtiyaç duyduğu temel amino asitleri daha fazla sağlarlar. Bu nedenle kedinize verdiğiniz mamanın etiketinde ilk sırada hayvansal bir protein kaynağı (örneğin tavuk, hindi, balık) olmasına dikkat edin. Mamanın içindeki diğer besin ögeleri de proteinin sindirimini ve kullanımını etkileyebilir. Örneğin tahıl, nişasta veya şeker gibi karbonhidratlar fazla miktarda bulunursa kedinizin kan şekeri seviyesini yükseltebilir ve pankreasını zorlayabilir. Ayrıca karbonhidratlar kedinizin tokluk hissini azaltabilir ve aşırı yemesine neden olabilir. Bu da şişmanlık, diyabet veya idrar yolu hastalıkları gibi sorunlara yol açabilir. Sizin bahsettiğiniz mamaların protein içeriklerine baktığımda şunları görüyorum: - Royal Canin Kitten: %36 protein - Acana Kitten: %37 protein - Hills Kitten: %30 protein Bu mamaların hepsi AAFCO'nun belirlediği minimum protein oranını karşılamaktadır. Ancak Acana Kitten'ın diğerlerine göre daha yüksek hayvansal protein kaynağına sahip olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Royal Canin ve Hills mamalarının içinde tahıl, nişasta veya şeker kaynakları bulunmaktadır . Acana Kitten ise tahılsız bir mama olarak üretilmiştir
Sonuç olarak, Acana Kitten’ın yavru kediniz için uygun bir mama olduğunu düşünüyorum. Protein oranının çok yüksek olması kedinize zarar vermez, aksine sağlıklı büyümesine katkıda bulunur. Tabii ki her kedinin farklı bir metabolizması vardır ve bazen alerji veya intolerans gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kedin

GeceFanzini

@anjq yüksek protein özellikle 6-7 ya kedilerde ciddi böbrek ve karaciğer sorunlarına neden olabilmekte. Bazılarında ise kaşıntı, cilt ve kulak enfeksiyonları, tüy dökme, kızarıklıklar ve seyrek olarak kusma ve ishal gibi sorunlar görülebiliyor. Bu sebeple bağışıklıklarını korumak, sağlıklı ve dengeli gelişimlerini devam ettirmek için yüksek proteinli ama hidrolize edilmişlerini kullanmak önemli. Bu konuda çoğu iyi firma zaten bu tür mamalar üretmekte. Örneğin Farmina, ND üretirken, ayrıca Hidrolize Proteinli Vet Life serisini de üretir. Belli bir yaşa kadar Orijen, Acana ile beslediğim de oldu, ama yıllar içinde gelişimlerine baktığımda artık yavruluklarından itibaren Virbac veya Hill's Vet Essentials serisini kullanıyorum.