Hapşırık Ve İshal

Nurguloruc

4.5 aylık kedim cumartesi akşamı burnuna bişey kaçmış gibi hapşırmıştı bir kere. İlk defa olduğu için tedirgin olmuştum. Sonra tuvaletini cıvık yaptı arkasına bulaştı temizledim yattım. Sabah ezanında yine ishal tuvalet sesine uyandım. Toplamda 3 kere hapşırdı. Gün içinde neşesi iyi gibiydi iştahı da iyiydi. Ama akşam üzeri sürekli uyku halinde. Korkuyorum... Bugün pazar bi yere de götüremedim. Bu arada bu hafta mystic mama denedik eski mamasıyla karıştırıp vermiştim. Bir de ishal olmadan önce ciger vermiştim ama cok cok az vermiştim. Bana bir akıl verir misiniz endişelenmeli miyim?

11 CEVAP

Mystic mamanın ishal yaptığını duymuştum ama her kedide etkisi aynımı bilmiyorum belki kullanan bir arkadaş yardımcı olur. Ama hapşırıktan endişelenmelisiniz sürekli oluyorsa hasta olmuş olabilir. Hastaysa belki ishal ondan bile oluyor olabilir.

didarkardes

şu an mystic kullanıyorsanız eski mamasına dönün ve haşlanmış tavuk verebilirsiniz ishal için. mama ve haşlanmış tavuk harici bir şey vermeyin 1 2 gün. devam ederse veterinere gidersiniz:)

didarkardes

hapşırdığını yazdığınızı görmemişim. arkadaşın dediği gibi hapşırıyorsa yarın veterinerinizi aramalısınız. hastaysa erkenden tedavi edilir. geçmiş olsun:)

Nurguloruc

Çok sık degil haftasonu gözlemledim üç kere toplam hapşırdı. Şuan halen uyuyo yarın sabaha kadar halsiz devam ederse doğru veterinere gidicem. Acaba tahlil yaparlar mı nasıl bi yol izlenir

didarkardes

tedavi için ne desek yanlış olur. ama çok masraflı ve ya uğraştırıcı olmaz diye düşünüyorum. birkaç kez hapşırması normal burnuna toz kaçmış olabilir.

Cook

2 gün içinde toplam 3 kez hapşurduysa çok endişelenmenize gerek yok.Ama ishali de var diyorsunuz bunların sebepleri ayrı ayrı şeyler de olabilir,ikisi beraber bir hastalığın habercisi de olabilir.İştahı yerinde ve gün içinde oyun oynuyorsa enerjisinde sorun yoksa çok büyük bi sorun olduğunu sanmıyorum.Ama nolur nolmaz veterinerinize de danışın mutlaka.Geçmiş olsun bebişe :(

Nurguloruc

Çok teşekkür ederim tüm cevap yazanlara

whistle

hapşurmadan ziyade ishale endişlenemelisiniz.Korkmayın hapşurmak gereğinden fazla değilse normal.mamayı karıştırarak verdiyseniz ishal olması çok normal.Kedi ve köpeklerde mama değişiminde ishal vakasına çok sık rastlanır.Kaliteli bir mamayla değiştirmeden besleyin yavrunuzu.Süt ve süt ürünlerini çok sık vermeyin.Salam,sosis,sucuk da aynı şekilde.Ödül maması,malt,çim gibi şeylerle kedinize ek besin sağlayabilirsiniz

whistle

ekleme:
ishali geçirmek için haşlanmış patates ve pirinç suyunu istemese de yedirmeye çalışın.Biraz yese yetecektir.

Maumau

Nd ile proplan mamayı karıştırarak verdiğimde benim kedim de normal kıvamda yapmıyordu

Nurguloruc

Arkadaşlar sanırım mama değişiminden ishal oldu. İlk defa başıma geldiği için çok telaşlandım. 24 saat geçmeden kakası düzeldi. Onu halsiz görmek bana ders oldu bir daha kolay ********** değiştirmem. En son koşturup oynuyordu gercekten içim rahatladı. Hepinize tekrar teşekkür ederim