Kedi Kumu Olarak Çam Peleti

Asil50

Arkadaşlar kedi kumunda çam peleti kullanan varmı? Ben geçenlerde internetten sipariş ettim kargoda sorun çıktığı için elime ulaşmadı baya sıkıntıdayım şu an tekrar alacam ama bide size danışmak istedim

5 CEVAP

pompompurin

eğer elekli kum kabı kullanırsanız çok rahat. tek tek eleyerek temizlemeye çalışırsanız kürekle zor olabilir. ama en sağlıklı ve en hijyeniği çam peleti

ferhat05

Biz çam peleti kullanıyoruz 2-3 haftadır. ilk başta koku oldu özellikle kakasında, çişi hiş kokmuyor. Tozlaşma oranı bentonit kuma göre çok az. Genel olarak daha sağlıklı ve parfüm içermiyor. Bentonit kullanırken bütün yataklar, koltuklar ve yerler kum oluyordu. Çam pelette sadece tuvaletim etrafında pelet oluyor temizlemesi kolay. Elektrikli süpürgeye zarar vermiyor. Klozette de çözünüyor ama ben topaklanan kısmı direk çöpe atıyorum. Kedi tuvaletini yapar yapmaz almayın 30 sn en azından geçsin. Natural bastet kullanıyorum bu arada. 7 haftada bir tamamen değiştirin diyorlar ama çok uzun bir zaman dilimi bu. Bazıları da hiç değiştirmeyin üstüne ekleyin diyor. Benim tercihim 2 haftada ya da ayda bir tamamen değiştirmek.

Bende çam peletine geçtim yani o bentonit kumlar beni bile tıkarken hayvana neler yapıyordur diye düşünerek geçtim hatta. Ferhatın dediklerine tamamen katılıyorum. Ha belki normal kumlara göre kullanması zor ama emin olun daha sağlıklı ki zamanla alışıyor insan. Ve geçiş yaparsanız eğer normal kumunuza yavaş yavaş pelet katarak geçin yadırgayabiliyorlar :)

Milovat

Cam paletinin ağır bir kokusu var, benim kedim mesela hiç kullanmak istemedi. Üstelik betonit kumuna karıştırarak alıştırmaya çalıştığım hâlde. Maalesef biz kullanmadım ama kediniz reddetmezse kesinlikle en sağlıklı yöntem.

Asil50

Intenetten sipariş ettigim çam peleti gelmeyince en yakin marketten topaklanan kum almak zorunda kaldık evin heryeri mahvoldu üstelik kedinin ayağına yapışıyor daha önce topaklanan kumu almamakla ne kadar haklı olduğumu hatırladım