İranımın Tüyleri Ve Mantar

aysebayrak

Arkadaşlar merhaba,
5 aylık erkek iran kedimizin özellikle son bir haftadır tüylerinde matlaşma oldu.Önceden çok sağlıklı parlayan tüyleri vardı.Kullandığımız mamadan mı acaba diyoruz ama geldiği günden beri (yaklaşık 2 aylıkken geldi) proplan kitten kullanıyoruz.Dışkı problemi yok.Geldiğinde ensesinde mantardan kaynaklı hafif bir tüy dökülmesi vardı.Veterinerimizin önerisiyle sprey kullanmıştık geçmişti.Fakat bu bir haftadır gözünün üst kısmında da çok hafif tüy dökülmesi var ve gözüne yakın bi mesafe olduğu için sprey kullanamıyoruz.Veterinerimiz bu kadar kısa sürede tekrar ettiyse iki doz halinde mantar aşısı yapmamız daha uygun olur dedi ama mantar aşılarının biraz ağır oldugunu duydum eğer başka bi yöntemi varsa krem gibi ben onu kullanmaktan yanayım.Gözünün üzerindeki mantar ya da başka bir enfeksiyon da olabilir bütün tüylerinin parlaklığını etkiler mi ? Ve bu gibi mantar enfeksiyonu durumlarında aşı tecrübeleriniz nelerdir?

4 CEVAP

aysebayrak

Cevabınız için teşekkürler. Resimler yüklenmedi sürekli hata veriyor ama çok ciddi bişey değil heralde biraz evham yaptım sanırım. Veterinerimizin önerisiyle başladık proplana ve bi sorun yaşamadığımız için de bugüne kadar devam ettik. İçeriğinin ben de mükemmel olmadığını biliyorum bazısının tahıl oranı yüksek,bazısı yeterince taurin içermiyor ya da gereksiz şeyler var gibi geldi.Mama dışında arada bir haşlanmış tavuk eti, bir tatlı kaşığı yoğurt ve 10 günde bir yaş mama veriyorum.Dün itibariyle Gimpetin beauty malt,multivitamin ve malt soft extra vitaminlerini de kullanmaya başladım.Bunları ne sıklıkla kullanmamı tavsiye edersiniz? Her gün düzenli bir şeklide tarıyoruz kedimizi.Vitamin takviyesiyle de eski parlak tüylerine kavuşur inşallah. Teşekkür ederim.

Gofretsla

PROPLAN kalitesizdir zaten bahsetmişsiniz
Acana,N&D gibi profosyonel MAMALARA geçerseniz tamamen kaybolacaktır tüyler PROPLAN gibi veterinerlerce önerilen içeriği kalitesiz mamalardan uzak durun
Sevgilerle:)

dollfacepersian

Merhaba,ben de İran kedisi sahibiyim.
Tüy dökümü var mı? Bölgenin resmini çekip atabilir misiniz?
Mamadan olabilir diye düşünüyorum. Mamanın etkisi hemen ortaya çıkmıyor bazen. İran kedilerinde alerjik bünye durumu fazla olabiliyor.Kullandığınız mama birçok alerjen tahıl içeriyor ve tavuk eti de alerji yapabilir

Merhaba gözünün üzerinde ki ufak tefek döküntüler genellikle kaşıdığından kaynaklanıyor olabiliyor normal olabilir ama siz yinede kedinin genel görüntüsünün bir fotoğrafını ve açıklık olan bölgenin fotoğrafını atarsanız daha net yardım edebilirim. Kullandığınız mama gayet iyi ama bazen insanlarda olduğu gibi kişiden kişiye değişebiliyor. Kedinize mama dışında ekstra neler veriyorsunuz bunlarda çok önemli çünkü iran kedileri biraz hassas olabiliyor. Ayrıca ne sıklıkla tarıyorsunuz buda çok önemli iran kedileri uzun tüylü olduklarından sık sık taranma gereksinimi duyarlar. resimleri ve bu istediğim bilgileri paylaşırsnaız daha net yardımcı olabilrim.Saygılarımla