Kedimdeki İç Parazit Bana Geçer Mi

hilaldoymus

Kedime daha geçen hafta iç parazit hapı verilmesine rağmen halsizlikle veterinere götürdüğümüzde iç parazit sorunu olduğunu söylediler. Bu süreçte kucağımda da yattı kakasını da ben temizledim ama hijyene dikkat ettim sonuçta elimi yıkadım vesaire ama birkaç yazıda maskeyle temizlemek gerekli solunumdan geçebilir demişler sizce bir sorun çıkar mı? Çıkarsa ne olabilir yardımcı olur musunuz?

4 CEVAP

HacerOzkafa

Sokaktan alip tedavi ettirdiğim çocukta aynı sorunu yaşadım. Veterinere götüreceğim günün gecesi fark ettim. Sabahta veterinere gittim zaten. Onun öncesinde illaki parazit vardı ama ben fark etmedim. Fark etmeden 1 haftaya yakın aynı yatakta beraber yattık. Kumunu temizlerken ne maske taktım ne de eldiven. Yani bana geçmedi. Veteriner hekim beraber çok fazla vakit geçirmememi ve kumunu temizledikten sonra mutlaka elimi yıkamamı ve dışkıyla temasdan kaçınmamı söyledi. Dediklerini yaptım bana geçmedi. Sizde hijyene dikkat ederseniz sorun olmaz diye düşünüyorum ama tabi ki parazitlerin baya bi çeşiti oluyor. İnşallah bir şey olmaz. Siz yine de çok dikkatli olun. Bazı parazitler malesef hamile kadınlarda düşüğe kadar sebep oluyor. İlaç olarak bir şey kullanmaya başladınız mı?

balim16

iç parazit hijyen kurallarına dikkat ettiğiniz sürece kolayca geçmez örneğin dışkıya yanlışlıkla deyip ağzınıza götürdüğünüzde ki bu fekal oral bulaş yoludur toxoplasma gibi parazitler bulaşabilir ancak zaten dikkat ediyormuşsunuz iç paraziti zamanla atacaktır dışkı yapmada zorlanıyorsa karnına masaj yapabilirsiniz

hilaldoymus

İç parazit için ilaç verdiler onu kullanıyoruz şimdilik. Peki bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlayabiliriz?

balim16

öncelikle hiç semptomda görülmeyebilir, bağ ağrısı, ateş, sarılık, halsizlik gibi semptomlarda görülebilir ama dediğim gibi hijyene dikkat ettiğiniz sürece bulaşma kolay kolay olmaz bide hamilelerde ya da bağısıklığı düşük kişilerde tehlikeli onun harici bulaşsa bile antibiyotik ya da iaç tedavisiyle kolayca atlatırsınız