Kısırlaştırdıktan Sonra Veterinerde Kalmalımı

Veteriner kan tahlili yaparız kısırlaştırmaya uygunmu dıye eger uygunsa kısırlaştırırız 1 gun burada kalır yarın alırsınız dedı aslında guvendıgım bı veterıner ama kedıyı 1 gece kafeste tutmak ne kadar iyi bi yandanda sıkıntı olursa müdahale edebilirler diye düşünüyorum sizce bırakmalımıyım kedim erkek bu arada

13 CEVAP

nildogcat

Bence kalmamalı çünkü kedinizin size ihtiyacı var veterinerde kafese koyulacak biraz empati kuun siz ameliyat olmuşsunuz aileniz sizi bırakıp gidiyor.Bizim veterinerimiz kalsın dedi ben bırakmadım.Ne olucak ilaç felan mı verecekler?HAYIR.Ee o zaman?Orada kalmasının istemelerinin sebebi bizim onu kötü halde görmememiz.Yani bizimle ilgili.Ben asla bırakmadım bu güne kadar.Bırakmam da.Bırakanlara da bu konuda çok kızıyorum.Hem veterinerde hasta olan hayvanlar var.Ya hastalık kaparsa?Sizin ona ihtiyacınız olduğunda o hep yanınızda ağladığınızda,üzgün olduğunuzda,hasta olduğunuzda peki siz neden onun yanında olmayasınız ki?Bu onlara yapılan çok büyük bir haksızlık bence.Veterinere gittiğimde bir amca ile karşılaştım baya yaşlıydı 3 tane kedi getirmiş serum verilmesi gerekiyormuş üçünede veteriner dedi ki burda kalsın bu akşam yarın sabah alırsınız.Amca neden diye sordu veterinerde size git gel olmasın yarın sabahta serum takılıcak sonra alırsınız dedi amca beni boşver dedi ben kalp ameliyatı geçirdiğimde bile yanımdalardı,neden ben onları bırakayım diye sordu ve amca 20 gün kedileri sabah akşam seruma getirip götürüyor...

Queeninannesi

Kesinlikle kalmalı benimkide kaldı. Çünki ameliyattan hemen sonra aldığınızda muhtemelen baygın olucak ve siz daha da üzüleceksiniz ayılırken korkucaksınız eliniz ayağınıza dolaşır. En iyisi ertesi gün almak

fatmatina

Birde ben o kısmı kaçırmışım galiba kediniz erkekmiş benim kedim dişi ve dişilerde çok daha zor bir süreç erkek kediler de daha kolay atlatılıyor diye biliyorum o yüzden bırakmayın bence dişi olsa evet komplikasyon riski derler gözetim derler ama erkek de sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum umarım güzel bir şekilde atlatırsınız içinizi ferah tutun.

aycacetin2472

Bnce birakin bizede oyle demislerdi. Ama birakmadik keske biraksaydik

nilayozlem

Kısırlaştırmaya karar verirken ben de o konuda baya tereddütte kalmıştım. Ve en son sizin de düşündüğünüz gibi, bir sıkıntı olduğunda müdahale edebilsinler diye kızımın kalabileceği bir veterineri tercih etmiştim. Fakat veterinerimizin acil bir rahatsızlığı sebebiyle ameliyatı başka bir veteriner de yaptırdık ve onlar kalmasını tavsiye etmediler. Eve getirdiğimizde çok korkmuş ve biraz da sersemdi. Gerçekten o durumda görmek çok üzüyor, yanınıza gelmiyor, sizden kaçıyor. Ama benim kızımın ameliyatından sonra yoğun bakımdayken bir belgesel için görüntülerini de almışlardı. O sırada gördüm ki o kafeste tek başına dururken gerçekten daha kötü gözüküyordu, evdeki halinden daha korkmuş ne yaşadığını bilmiyor bir durumda. Açıkçası onları gördükten sonra iyi ki akşam alıp eve getirmişim dedim. Bizimkinin o ilk korkaklığı ve sersemliği 1-2 saat kadar sürdü, sonra sevdirmeye de başladı. Ama kalsaydı belki de daha büyük bir travma olacaktı.

hazalsenol

Kafeste değil küvezdeydi gerçi ayıldığında da ben yanındaydım

kediyildiz

Kesinlikle kalsın gozetim altında kalır birşey olursa hemen müdahale ederler

cevaplarınız için cok tesekkür ederim biraz daha düşünüp onun için en iyi olanı yapmaya çalısıcam

Badems

Kalmamalı. Kedinizin sadece size ihtiyacı varken bütün bir geceyi bir de kafeste geçirmesi mantığıma ve vicdanıma sığmıyor açıkcası. Öğlen ameliyat oldu akşam üzeri aldım ve sabaha kadar kucağımda uyudu. Tek ihtiyacı bu başka bir şey değil. Zaten tehlikeli bir durum olsa veteriner size teklif etmez bile eve götürmenizi.

fatmatina

Ben de kalmaması diyenlerdenim.Şöyle ki bizde de isterseniz kalsın dediler ve bizde ameliyat sabahtı bırakın öğlen veya öğleden sonra gelip alabilirsiniz hatta isterseniz bir süre burada kalsın dediler ama ben ameliyat sürecinde bile gidemedim klinikte bekledim ameliyattan çıkana kadar,çıkınca da alıp döndüm ve 1 hafta boyunca sabah akşam antibiyotik iğnesi için kliniğe gittik.iğneler bitince de kontrole gittik geldik sonra da dikişler alınsın ve yakalık çıksın diye gittik anlayacağınız sürekli veterinerdeydik ama benimleydi zor bir süreç hatta çok zor ama beraber çok daha iyi atlatılıyor bence ve kesinlikle size ihtiyacı var sizinle daha kolay atlatır.ama tabi özel durumu varsa ve bir risk söz konusuyla bundan dolayı da veterineriniz kalması taraftarıysa kalsın ama yine yalnız bırakmayın sürekli yanında olun ziyaret edin daha kolay toparlanacaktır.

basak57

BENİM KEDİM 3 SAAT CIVARI KALDI SADECE VE ŞU AN GAYET SAĞLIKLI

Merhaba , Ameliyat öncesi kan talili yapıp kan değerleri normal ise kısırlaştırma yapılması en doğrusu çünkü sağlam gibi görünen kedilerin bazılarının kan değerleri düşük çıkıyor ve ameliyatta bir çok problem ile karşı karşıya kalıyoruz. Hekiminiz bu konuda doğrusunu söylemiş. Çünkü anestezi sanılanın aksine çok ciddi ve önemli bir risk vücud fonksiyonları minimal seviyeye düşüyor vücud savunmasız kalıyor yani anlayacağınız küçük bir enfeksiyon durumunda güçsüz kalan vücudu bu enfeksiyon sarabiliyor veya aktif olmayan bir viral hastalık bir anda aktif hale gelebiliyor. İkinci kısma gelecek olursak kedinizi taşıma baksında saklamayacak muhtemelen bir gün boyunca orta boyutlarda bir baksda kalacak olması ilk etapta daha iyi çünkü anestezinden ayılırken evde değilde daha korunaklı bir yerde ayılması takibinin yapılması ve ayrıca o gün akşamına kadar gıda kısıtlaması yapılması önemlidir. Ayrıca ben 1 gün değil erkek kedileri 5 gün tutuyorum her gün antibiyotik ve takviye vitaminlerini yapıyorum bir an önce yaranın iyileşip en temiz hali ile hastama teslim ediyorum. Çünkü evde ne olacağı belli olmuyor yara bölgesini yalıyorlar kanatabiliyorlar enfekte oluyor bunu çözmek daha komplike bir olay oluyor kısaca kısıtlaştırma ameliyatları böyle.ayrıca belli bir süre yakalık takılmasını tavsiye ederim.

hazalsenol

Benimki kalmadı sadece 12 de operasyon oldu saat 7 de aldık veterinerimizden. Zaten narkozdan ayılmasının veteriner gözetiminde olması gerekiyor . Bir sorun yaşamadık kedim de psikolojik etki yaratmadı