Sorular Sorular 4

dollfacepersian

Merhaba,baktım soracağım daha çok soru var. Sürekli tek tek forum açmak istemedim. Sorularıma başlıyorum.
1.Sorum kedimde Acana mamadan sonra kedimde yoğun tüy dökümü ve kaşıntı olmuştu. Sonra Brit Care 'in tüy ve deri sağlığı için olan formülüne geçtik. Hipoalerjenik ve içeriği kaliteli bir mama ama hâlâ kaşıntı ve tüy dökümü devam ediyor. Neden olabilir?
2. Sorum bu gün veterinerde kedim gibi bir iran kedisi ile karşılaştık. Göz renkleri dışında her şeyleri tamamen aynıydı neredeyse. İkisi de erkek ,Karakterleri uyumlu,yaşları benimkinden 4 ay büyük. Annem sahibinin telefon numarasını alıp arada oyun için bir araya getirmeyi teklif etmeyi düşünüyor. Sizce nasıl bir fikir? Kedim kedilerle anlaşıyor,diğer kedide anlaşıyor sanırım.
3.Sorum: Sizce anti bakteriyel kum kullanmak daha mı iyi?
4. Sorum:Yerleri,evi kimyasal deterjanla temizliyoruz. Kedimin paspas yapılan yerlerde gezmesine izin vermiyorum,arada basınca duru su ile yıkıyorum. Kedilere zararı olmayan,doğal temizlik ürünleri araştırdım ama bulamadım. Önerisi olan var mı acaba?
5. Sorum: Kedimin kum kabını tamamen boşaltırken sadece duru su kullanıyorum. Kimyasal maddelerim zararı olur diye düşünüyorum. Sizce doğru mu yapıyorum? Temizlik maddesi kullanmak gerekiyorsa ne kullanmalıyım?

Şimdilik bu kadar sorularım,cevaplarsanız memnun olurum:)

27 CEVAP

Badems

Kaşıntı için yazmayı unutmuşum, herhangi bir fikrim yok ama aklıma gelen 3 şey var. Gıda alerjisi, egzema ve mantar. Bulunduğunuz bölgede çok ayrıntılı bir veteriner ya da hayvan hastanesi yoktu yanlış hatırlamıyorsam. Eğer yoksa da kendi veterinerinize rica edip belki testleri İstanbul'da vs baktırılmasını isteyebilirsiniz aklıma da başka bir şey gelmedi

fatmatina

Merhabalar;
1.kaşıntı konusunda pek bir şey gelmiyor aklıma açıkçası kaşıdığı yerlerde yara olup olmamasına bakın dikkatlice gözlemleyin hangi zamanlarda kaşıyor mamadan olduğunu sanmıyorum ama yine de başka bir mama da deneyebilirsiniz tüy dökme sorunu ise mevsimsel olabilir ama emin değilim çünkü benimki de azaldığı halde hala döküyor.
2.Sosyalleşmesi güzel olabilir ama hastalık konusuna normal bir kedi sahibinden daha çok dikkat etmelisiniz çünkü sizinki hassas bünyeli bir kedi onu hastalandırmayacak strese sokmayacak bir yol izlemelisiniz her ne kadar sevse de ne olacağını kestirmek zor olabilir.
3.Kum hakkında ben Sanicat denemiştim ama çok memnun kalmamıştım kullandığım üründen de kaynaklanıyor olabilir veterinerimizde çok çeşit yoktu ne varsa onu almıştım sonra değiştirdim.Geçen gün Tigerino kum siparişi verdim bakalım o nasıl olacak.
4.temizlik konusunda benimki de ben temizlik yaparken etrafta dolanmayı çok seviyor özellikle onu yerleri silerken oradan uzak tutmaya çalışsam da geliyor meraklı meraklı bakıyor kokluyor odayı temizlerken dışarı çıkarıp kapıyı kapatsam bu sefer de miyavlamaya başlıyor kıyamıyorum odaya alıyorum,yüksek bir yere koyuyorum onu ve elimden geldiğince bütün pencereleri açıyorum ki çabuk kurusun ve etkilenmesin yüksek bir yerde olup da beni ve ne yaptığımı görünce dibime kadar girmiyor uzaktan seyrediyor böylece daha rahat oluyor.Temizlik ürünleri hakkında açıkçası özel bir şey kullanmıyordum ama siz bahsedince ben de endişe etmeye başladım:/şimdiye kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadık Badems in dediği gibi benimki de temizliği seviyor bir tek elektrikli süpürge konusunda çalıştırmaya başlayınca süpürgeyi görebileceği ama uzak da olabileceği bir köşe seçiyor:)
5.Kum kabı temizliğinde bir ara kum kabı poşetlerinden kullandım ama benimki kumu eşelerken veya tuvaletini kapatırken poşeti yırtıyordu ve temizlikte daha zor oluyordu daha kumu değiştirme zamanı gelmeden poşeti kumun içinden çekip çıkarmam gerekiyordu o yüzden poşet kullanmaktan vazgeçtim temizlerken de dibine çok az duş jeli veya bebek şampuanı damlatıyorum ve sıcak su+fırça yardımıyla temizliyorum ardından güzelce sıcak su ile duruluyorum ve kurutup bir köşeye bırakıyorum biraz daha bekletip sonra kumu boşaltıyorum içine.Kum kabı belki çok temizlenmez diye ben bir miktar kullanıyorum yani sadece su ile temizlemiyorum. Ne kadar doğru bilemem ama şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.

dollfacepersian

Puppy730
Şuan herhangi bir hayvan hastanesine götüremem. Bulunduğum şehirde yok. Şehir dışına çıkmam gerekiyor bunun için. Bu şuan için mümkün değil.

Badems ve Fatmatina
Şu ana kadar kullanıp en çok beğendiğim iki marka var. Biri Sanicat diğeri Pisi pisi. Sanicat daha tozsuz olduğu için onu tercih ediyorum. Gül kokulu olan ve Active denedim. Gül kokuluyu çok çok beğendim. Kedim çok hafif ferah gül kokmuştu. Fakat sadece 5lt olarak satıldığı ve 20 lt aldığımda diğer 20lt lik kumlara oranla fiyatı yüksek oluyor. Active ise sabun kokusu çok kimyasal geldi bana. Bunun haricinde beğendim. Sizde neden topaklanma sorunu oldu bilemiyorum.
Fatmatina Tigerino hakkındaki görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Arkadaş konusunda hastalık konusu ve stres konusu beni baya düşündürdü. Kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorum. Bir yandan da sıkılıyor ve ben ona yetemiyorum bu konuda. Bu yüzden bir arkadaşı olsa biraz rahatlar diye düşünüyorum. Birde gidince üzülebilir dediğiniz gibi. Bilemedim düşünmen lazım.
Temizlik malzemeleri konusunda doğal olanları kullanmaya ve kum kabını da azıcık bunlarla temizlemeye karar verdim.
Fatmatina kimyasal deterjanların kedilerin bağışıklık sistemini düşürebileceğini okudum. Bence siz de nolur nolmaz doğal ürünler kullanmaya çalışın.
Kaşıntı konusunda Badems 'in dediği gibi burada veterineri zor bulunuyorum. İstanbul 'da olanla konuşup uygun olursa testi ona yaptıracağım. Belki mevsimsel de olabilir. Mantar yokmuş,morumsu bir ışık tutup derisini ve tüylerini inceleyip baktı veterinerim. Başka bir deri hastalığı var mi diye tekrar baktıracağım.
Cevaplarınız için için teşekkür ederim

fatmatina

Kum konusunda ben de topaklanma sorunu olmadı ama dağılma ve kısa sürede kokma durumu olmuştu belki de yavru olduğundan ve o zamanki yediklerinden kaynaklanıyordu bilemiyorum bir daha deneme fırsatı bulamadım Tigerino hakkındaki görüşlerimi tabiki de paylaşırım gelir gelmez kullanmaya başlayacağım çünkü Kum değiştirme zamanı geldi.
Doğal temizlik malzemesi olarak en doğal dediğimiz bile aslında sandığımız gibi olmayabiliyor ne kullanmaya karar verdiniz?

dollfacepersian

Fatmatina
Bilemiyorum,ben herhangi bir sorun yaşamadım. Şimdi ********* bana Topaklanan sanicat anti bakteriyel bianca yerine sanicat bianca emici kum göndermiş. Aradım müşteri servisindeki bey o kum sanicat in en iyi kumu hem emiyor hem topaklanıyor. Deneyin dedi. 5lt doktum kum kabına. Deneceğim ama topaklandığını hiç sanmıyorum. Olmazsa geri kalanları yollacağım. 4 adet 5lt olarak göndermişler.
Önerilenler marka olarak fosch ve amway. Bakacağım,olmazsa arap sabunu veya sirkeli su kullanacağım ev temizliğinde

fatmatina

Sanicat hakkındaki görüşlerinizi bilmek isterim.fosch hiç duymadım ama daha geçen gün bir abla Amway ürünlerinin sandığımız kadar doğal olmadığını söyledi o yüzden ben de kararsız kaldım.

hazalsenol

Arap sabunu ile temizliyorum ben de :) kedi olayına gelince Behzat annesinin ve kardeşlerinin yanına gittiğinde huysuzlaşıyor kendini onlara kabul ettirmeye çalışıyor ve sürekli tıslıyor biz tanıyamıyoruz evdeki Behzat gidiyor sanki başka bir kedi

dollfacepersian

Hazelsenol
Cevabınız için teşekkür ederim. Arkadaş konusunu düşüneceğim tekrardan. Temizlik konusunda doğal deterjanlar kullanacağım sanırım.
Arkadaşlar birkaç sorum daha olacak. Cevaplarsanız memnun olurum.

  1. Sorum:Kedim çenesinin altındaki tüyleri sürekli çekiştirip yalıyor. O kadar çok çekiştiriyor ki arkaya doğru düşmesine sebep oluyor. Bu normal mı? Ve çene altı tüyleri kirleniyor ve nemli kalıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
    2:Sorum: Kedi oltası dışında kedimin fazla enerjisini hangi oyuncaklarla tüketebilirim?
    4 Sorum:Kedimin iştahı bu aralar çok azaldı. Hareketi vs. de bir değişiklik yok gibi. Sadece nadiren hapşırıyor ve öksürüyor. Bunun için veterinere gidilmemeli? Veterinere hapşırma vs. olduğunu söylemeyi unutmuşum. Mamadan sıkılmıştır dedi.
    Şuan aklıma gelenler bu kadar. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

hazalsenol

Oyuncak konusunda da yardımcı olabilirim ben misket oynuyorum ve çok fazla enerji harcatıyor oradan oraya koşturarak. Bir de Behzat koşturmayı ve peşinden birinin onu kovalamasına da bayılıyor kendi bile miyavlayarak istiyor:) kaç kaç Behzat dediğimde oynamaya başlıyor on dakika oynuyoruz sonra hemen uyku moduna geçiyor :) umarım yardımcı olabilirim

fatmatina

Merhabalar çenesinin altındaki tüyler hakkında pek fikrim yok maalesef.
Oyuncak konusunda ben de hareketli oyuncak arayışındayım en son ******* dan bir oyuncak buldum kendi etrafında dönüyor çalışmadığı içim site ile iletişime geçip değiştireceğim ama o oyuncak ilgisini çeker gibi sizinki hareketli şeyleri seviyorsa bakabilirsiniz.
İştahının azalması konusunda benim de aklıma mamadan sıkılması geliyor arada bir yine kaliteli olacak bir mama deneyebilirsiniz böylelikle gözlemleyebilirsiniz,hapşırma konusunda havalar tekrar soğudu belki birazcık üşütmüştür eğer hareketinde tuvaletinde ve iştahında ciddi değişiklikler yoksa çok sıkıntı olacağını sanmıyorum ama içinizi rahat etmesi açısından sormanızda fayda var.

dollfacepersian

Hazelsenol
Behzat'la oyunlarınız çok tatlıymış. Misketler sürekli koltukların altına kaçar ve oyunumuz bozulur diye düşünüyorum. Kovalama,Pufy çok ürkek olduğu için arkasından normal yürüsem bile korkup kaçabiliyor.
Fatmatina
Hareket eden herşey ilgisini çekiyor. Oyuncağın linkini atabilir misiniz?
Hareketi,tuvaleti vs. normal. Brit Care Sunny bitince Brit Care Lilly'e geçeceğim. Şuan nelere alerjisi olduğunu anlayamadığım için hipoalerjenik mama kullanmaya devam etmem daha iyi olacak. Hapşurma ve öksürük çok nadir oluyor ama veterinerime soracağım.
Cevaplarınız için teşekkür ederim

temizlik için ersağ ın ürünlerini önerebilirim.Tamamen bitkisel doğal içerik