Kediden Bulaşan Mantar Nasıl Geçer?

Verdatrtp

Merhaba 2 ay önce kolumda 2 tane küçük yara oluşmuştu ve kaşınıyordu o zaman kedim antibiyotik alarak tedavi oluyordu ve veteriner hekimimiz mantar değil alerji demişti ben de kolumu böcek falan ısırdı heralde diye düşündüm zaten kediden insana mantar geçtiğini bilmiyordum bu yüzden hiç aklıma gelmedi, yapılan tedavi kedimde işe yaramayınca veteriner değiştirdim bu sefer kediniz mantar dendi ve 3 hafta önce kedime etkili bir mantar aşısı vuruldu şu an kedim çok daha iyi nerdeyse bir şeyi kalmadı. Benim kolumdaki mantar yarası kapandı ve artık kaşınmıyor fakat izi kaldı kolumda acaba bir şey olur mu bunun için doktora gitmekte istemiyorum evde önerebileceğiniz bir şey var mıdır ya da kedime yeniden mantar geçer mi ?

17 CEVAP

Nisan1627

Bende ayni durumu yaşadım hatta ailecek mantar olduk burdaki tavsiyeleri okuyorum

6 kedisinde de mantar sorununu yaşamış biri olarak şunu soyleyebilirim mantar hem kedilerde hem de insanlarda bagisikligij dusuk olmasi sebebiyle patlak veriyor. Ozellikle cok kedili ortamda bu sorun daha da bahsedilemez bir hal aliyor. Her gun evi sirkeli sularla sildigimi biliyorum ve bu surec 7 ay kadar devam etti, tam gecti derken tekrarladi. İnternette yazilan hemen her seyi once veterinere sordum sonra uyguladim, kremler spreyler ve bahsi gecen sampuanlar. Hatta ve hatta gulerce isimli hesaptan ogrendigim kekik tarifi. Ve en son olarak cleapet urunleri. Daha sonra cok fazla arastirma sonucu anladim ki bazi kediler tavuk icerikli urun yediklerinde alerjik reaksiyon olarak bu tur seyler cikabiliyormus. Hemen kestim. Mamalarini tahilsiz ve tavuk icerigi olmayan mamalarla degistirdim, haftada bir ödül olarak verdigim yas mamayi 1bucuk aydir kullanmiyorum, ve bagisikligini guclendirecek takviyeler veriyorum. Bu surecte bu etkili oldu ve bunun yaninda gozle gorulur bir durmayi cleapet urunlerini kullanimca farkettim. Cok pahaliya mal oldular bana 6 kedi olunca ama aylarca krem sampuan sprey ve diger urunler ile veterinere verdigim parayi keske bastan buraya verseydim dedim. Urunlerindeki havlu ve jel etkili oldu ama Sampuanla yikama konusunda tedirgindim veterinere danistim 2 haftada bir uygulama yapabilirsiniz denilince onu da yaptim, evet stres oldular evet zor bir surecti ve bu surecte mantarin yaninda 1 yas oncesi erkek kedileri kisirlastirma yapmadiklari icin yagli kuyruk sendromuyla basetmek zorunda kaldim ama su an hepsi durdu, sukurler olsun. Ne zaman mantar sorunu yazan birini gorsem durur uzun uzun bu sebeple yazarim. Eger kendinizden size gectiyse de lutfen antibiyotik icerikli bir kremle birliktw mantar kremleri kullanin ve mumkun mertebe surekli mantar olan bolgelerinizi kolonya ya da sirke ile dezenfekte edebilirsiniz, ya da surekli yikayin sabunla ama kedilerinizi o bolgelerinizle temas ettirmeyin cunku bu bir sirkülasyona sebep veriyor. Ve kendi bagisikliginiz icin propolis gibi bir takviye almanizi oneririm. Lekeleri ise dert etmeyin bir iki aya hepsi geçiyor. Ve son olarak veteriner kliniklerinde kedilerinizi muayene ettirirken lutfen temiz bir ped serilmesini ve hekimin eldiven giymesini rica edin. Bu mantar hastaligi bir nevi veteriner hastaligi olarak da geciyor cunku gun icerisinde farkli farkli bir cok hasta patiliyle ilgileniyorlar ve nasil bize bulasiyorsa onlara da bulasabiliyor. Olasilik riskini bu sekilde azaltmak daha iyi olacaktir. Sureci yasayan herkese tez vakitte sabir ve sifa dilerim.