Kediden Bulaşan Mantar Nasıl Geçer?

Verdatrtp

Merhaba 2 ay önce kolumda 2 tane küçük yara oluşmuştu ve kaşınıyordu o zaman kedim antibiyotik alarak tedavi oluyordu ve veteriner hekimimiz mantar değil alerji demişti ben de kolumu böcek falan ısırdı heralde diye düşündüm zaten kediden insana mantar geçtiğini bilmiyordum bu yüzden hiç aklıma gelmedi, yapılan tedavi kedimde işe yaramayınca veteriner değiştirdim bu sefer kediniz mantar dendi ve 3 hafta önce kedime etkili bir mantar aşısı vuruldu şu an kedim çok daha iyi nerdeyse bir şeyi kalmadı. Benim kolumdaki mantar yarası kapandı ve artık kaşınmıyor fakat izi kaldı kolumda acaba bir şey olur mu bunun için doktora gitmekte istemiyorum evde önerebileceğiniz bir şey var mıdır ya da kedime yeniden mantar geçer mi ?

17 CEVAP

ezginiko

Çok geçmiş olsun. Mantar konusunu ne zaman görsem durur yazarım çünkü yaşayan bilir bu zorluğu. Benim kedim çok zor atlattı. Bu süreçte bana ve kardeşime de geçti. Kardeşimde çok olmadı ama bende hem büyük hemde çok fazla çıktı. Kaşıntı geçtiyse iyileşiyor demektir. Bendede izleri duruyor ama azalarak geçiyor o izlerde. Kedimizdeki geçsin de bizim atlatmamız çok daha hızlı oluyor :)

ezginiko

Veterinerden aldığım deri spreyini uyguluyorum kedime günde 1 kez. Mantar tekrat etme ihtimali çok yüksek bi hastalık malesef. En ufak gördüğüm kızarıklığına da uykusundayken krem sürüyorum böylece yalayıp patilemiyor. Tekrar etmemesine dikkat edin sizde

Cansumuezza

Ketoral şampuanı asla kullanmayın kediniz için

Canann61

Benim arkadaşım da bu durumla karsilasti saglikocagina gitti durumu anlattı krem verdi 2 haftada geçti

Verdatrtp

Yarın yasak başlamadan veterinere götürebilirim bize sprey ya da krem vermediler ama ketoral şampuan ile yıkayabilirsiniz dediler o da insan şampuanı içim pek sinmedi sadece eczanelerde varmış veteriner vermedi

ezginiko

Veteriner bana sprey verdi 130 tl deri mantar vs hepsine iyi geliyor dedi. Ben onu kullandım ama çok bi etki göremedim. İnternetten baktım travazol krem kullanmışlar çoğu kedilerinde. Krem olarak onu kullanıyorum. Ama uyku halindeyken yalamasın patilemesin diye. Ya çok değişik bir durum her veteriner faklı birşey söylüyor :( kediniz iyiymiş ama sizdede geçmiş izi kalmış zaten o da geçer. Eczaneden kendiniz için oceral sprey alabilirsiniz. Daha hızlı iyileşme sağlar. Artık mantarla ilgili baya bir bilgi sahibiyim :D

ezginiko

Hayır direk alabilirsiniz

Telanurrr

Şu an ben de aynı durumdan muzdaribim 1-2 tane ile başladı bütün vücuduma yayıldı sağlık ocağına gittim ama doktor anlamadı ben de çözüm arıyordum spreyin olduğunu öğrendiğim iyi oldu sabah akşam kaşınıyorum :(

Bana verilen tavsiyelerde tamamen iyileşene kadar kedinizle çok temas kurmayın demişlerdi sürekli kısır döngü oluşuruz birbirinize bulaştırsınız dediler. Hepimize geçmiş olsun :)

esilale

Aynı şeyi yaşadım ben de acile gittim sedef var dendi veterinere gittiğimde kedinizde mantar var size de bulaşmış dendi travazol kullandım kaşıntı yok lakin kolumda daire şeklinde beyaz izler kaldı umarım o da geçer yakında

Verdatrtp

Teşekkürler Oceral sprey için reçete istemiyorlar değil mi?

syuhel

Kantolon otu yağı deneyin .

Karameeell

Bende ayni sekil kolumda aylarca uğraş verdim kediyi ilk bulduğumda mantarı varmış kuyruğunda tüyü yoktu onun hemen geçti ama ben bilemedim bana geçmiş doktor krem verdi teması kes herkese bulaşır dedi ilacı bitirdim banami sin demedi başka doktora gittim oda mantar değil bu egzama ürtiker olmuş dedi streșle artar dedi ki gerçekten yayılmaya başlıyordu ve alarjikmisim hap kullandım o kremden bir iki kez sürdüm yok oldu şükürler olsun ama aylarca uğraştık pskilojim bozuldu artık.. Kediyi kaç veteriner gösterdim bu çocuğun mantarı yok kesinlikle siz başka bir kedi teması ile almışsınız dır dediler.. Ama ben kediyi minnacık ilk bulduğumda kötü durumdaydı bağışıklık ile ilgili düzü eli besleninve temiz yuvaya girince düzeldi şükür..

Verdatrtp

Veteriner dedi ketoral şampuan ile yıkayın diye kedimizi ama henüz yıkamadım

Gmz91910

Aynı durumu bende yaşadım iki tane oceral sprey kullanın sonunda geçti

Lütfen bana da yardımcı olun biz yeni bir kedi sahiplendik 4 ay önce kedide mantar varmış çocuklarıma bulaştı kafalarında çıktı 4 aydır hiç bir doktorun verdiği fayda etmiyor ve büyüyor her geçen gün ailecek pskolojimiz bozuldu çocuklarım kimse ile görüşmek istemiyor