Antibiyotikte Eksik Doz! Lütfen Akıl Verin

DoraFiko

Bilen bilir aylardır kedimin yumuşak kaka sorunu ile uğraşıyoruz. En son 15gün flagyl antibiyotik şurup kullandık hiç düzelme olmadı. Ve bactrim abtibiyotik şuruba döndük şurup ağzına değdiği an kustu. Asla içiremedim. Hapı varmış aynı şurubun onu aldım dozu ona göre ayarlandı o şekilde içirdim ve ikinci günden itibaren kakası düzeldi. Ama o kadar zor içiriyorumki kedim benden köşe bucak kaçıyor. Sabah akşam ilaç içirmek eziyet oldu. Her yolu denedim içirmek için asla içmek istemedi o hapı ve şurubu. Oysa sakin sorun çıkarmayan bir kediydi. Şimdi agrasifleşti bana yaklaşmaz oldu sırf ilaç verirken zorluyorum diye.

Asıl sorum şu; gittiğim klinikte hekimin biri kesinlikle 15gün içmeli kesin çözüm için diyor. Diğeride çok fazla ilaç yüklemesi yaptık 5 veya 7gün içsin diyor. Ayrıca uzun vadede ciddi b12 düşüklüğü yapıyormuş bu ilaç. Ben tam 7gün sabah akşam içirebildim şuan kakası düzeldi aylar sonra. Ama artık içiremiyorum az önce kusma durumuna geldi yine zorlayamıyorum artık. İğne olarakta uygun değilmiş. Sizce bırakmalı mıyım ilacı 7gün yeterli gelirmi yoksa sorunumuz tekrarlar mı ? Kedinin iyice psikolojisi bozuldu ilaç içmekten artık.

18 CEVAP

Mustafanacar

Antibiyotik tedavisi en az 5 en fazla 10 gün diye biliyorum.

gizemesersoy

çok özür dilerim konuya hakim değilim uzun zamandır yoktum forumda ancak birkaç sene önce kronik ishal sorunumuz vardı, birkaç yol denedik sonra mama değiştirince çözüldü. mama değiştirmeyi denediniz mi. hadsizlik etmek istemem eminim uzun süredir uğraşıyorsunuzdur ama belki aklınıza gelmemiştir diye sormak istedim

DoraFiko

Estağfurullah ne hadsizliği teşekkür ederim cevabınız için. Hillsin i/d mamasını kullanıyoruz hali hazırda. Kedimde eimaria paraziti çıktı aylardır ilaçlar probiyotikler çeşitli şeyler kullandık. Hiç birinden sonuç alamadık. Bu son kullandığımız ilaçtan sonuç aldık ama onuda inatla içmiyor kedinin resmen huyu değişti sakin sevecen oğlum bana yaklaşmaz oldu. Tıslama bilmeyen kedi tıslamaya başladı. Çok zorlanıyorum artık 15güne tamamlayamıyorum ilacı. 7gün içirebildim

gizemesersoy

umarım faydasını görürsünüz. ilaç yutturmak travma yaşatıyor resmen. çok geçmiş olsun kalıcı tedavisi olsun dilerim.

freepixel

Yalnız i/d mama kullanmak zorunda olduğum dönemlerde bizim de kakamız hep yumuşaktı. Instict'e geçtikten sonra düzeldi. Bi' değerlendirin derim.

Kediseverbuse

Flagyl kullanmıştım bende kedim ishal olduğu zaman kediniz içmek istemiyorsa tavsiyem bir şırınga edinmeniz hap olsun şurup olsun dik tutup olduğunda geniz bölgesine yakın enjekte ederseniz geri çıkarması vs zor olur biz de anca öyle içiyorduk
Sorunuza gelecek olursam bir şey diyip vebale girmek istemiyorum şimdi bu kadar yeter düzelmiş madem kullanmayin derim kediniz 2 güne tekrar olur yok kullanın derim bu sefer ilaç fazla gelir en iyisi güvenliğiniz veterinerin adımını izlemek
Evet bu zamanda cidden işini ehliyle yapan veteriner bulmak zor ishal konusunda hiçbiri adamakıllı cozememisken en sonunda iyi bir veteriner bulduk hala ona gidiyoruz çok memnunuz
İnşallah sizin derdinizi çözecek iyi bir veteriner bulursunuz

melist35

antibiyotiği kusuyorsa kıvamı çok yoğun geliyordur. biz nezle döneminde 1 mg antibiyotiği direk verince kusuyordu, 2 mg su ile seyreltip vererek içirdik hep. antibiyotik de max 10 gün kullanılıyor diye biliyorum. hapı yutturmak travmaya yol açabilir kedide, sizi her gördüğünde kaçar. şurubu su ile seyreltip içirin. ayrıca viyo markasının probiyotiğini deneyin. onun harici düzenli olarak sade kefir vermenizi öneririm. mamasını da değiştirin, et içeriği yüksek orijen acana n&d gibi markaları deneyin

freepixel

ND kullandığınız dönemde olduysa aynı mamayla devam etmeseniz? Nd yapmıştır demiyorum ancak belki kediniz artık hassasiyet oluşturmuştur.

DoraFiko

Freepixel, nd yi bırakıp mide bağırsak için ilaçlı mama hills i/d mamaya geçtik. Parazitin verdiği harabiyeti ve enfeksiyonu atabilmek için bactrim ilacı kullanmamız lazım. Mamayla alaklı değil yani şuanki sorunumuz. Hangi mamayı kullandak durum devam etti. Mamayı kesip yağsız tavuk göğsü pirinç lapası ilede besledim sonuç yine değişmedi. İlaç içmesi lazım yani

freepixel

Yok yok ben dediğinizi anladım, sonradan tekrar aynı mamaya dönerseniz belki direnç oluşmuştur diyorum. Yani iyileştikten sonrası için kastım.

Başımıza geldiği için söylüyorum. Hastalandığımız dönem yediğimiz şeylere alerji gelişti, aylar geçmesine rağmen hala ishal yapıyorlar. 😅

DoraFiko

Aaaa öylemi hiç aklıma gelmemişti çok teşekkür ederiz. Belki bizdede olabilir gerçekten dikkate alacağım tavsiyenizi

DoraFiko

Kediseverbuse

Son 2ayda şurup hap probiyotik çeşit çeşit ilaç kullandık. Hiç birinde sorun çıkarmadı flagyl şurupta biraz mızıkladı ama damla ziyan etmeden içirdim 15gün günde 2 kez yani 30 kez. Hergün probiyotikte verdim. Ama bactrim şurup ağzına değdikten beri kedi delirdi sanki o kadar irite olduki şurubu içiremeyince hapını yazdırdım tadını almazda kolayca yuttururum diye ama nafile. Ne kokusu alıyorsa onda deliriyor sakin sevimli kedinin içinden canavar çıkıyor. Saatlerde saklıyor kendini aşırı üzülüyorum

DoraFiko

Bu sabahta denedim son kez içirmeyi ama ağzı feci köpürdü yarım saattir yatağın altında. Gırtlağına attığım halde ilacı ağzının içinde döndürüp tadını alıp kusacak gibi oluyor. Daha zorlayamıyorum kedi delirecek yoksa

DoraFiko

Merhaba nd kullanıyorduk bağırsakları bozulduğu için klinik mamasına geçtik bu mama bittiğinde nd den devam edeceğiz yine. Kefir hergün veriyorum, viyo da kullandık. Enterogermina iyi geliyor en çok ishalin düzelmesine. Bizim sorunumuz biraz eski herşeyi denedik yani. Şurubun kıvamdan olduğunu sanmıyorum ağzına tadı değdiği anda köpürüyor. Şurubu içiremediğim için hap aldık hapı bi süre yutturdum ama şimdi asla yutmuyor. İlk kez ilaç vermiyorum bugüne kadar bir sürü ilaç kullandık her formda ilk kez böyle yapıyor. 7.günde bıraktık bakalım inşallah eski haline dönmez ikimizde çok yorulduk çünkü

Ozerio

Gerçekten çok zor bir süreç. Allah düşmanının başına vermesin. O uysal kedi 2 günde gitti yerine yabani bir hayvan geldi resmen. Tırnaklarını keserken ellerimi yalayan kedi, şimdi kollarımı bacaklarimi param parça etti ve ve yanıma yanaşmıyor hiç. Sindirim sisteminde çok yoğun bakteri olduğu için doktoru banada 15 gün kullanacağız dedi. İlk gün şurubu şırınga ile verdim delirdi. İkinci gün hapını verdim. Suruba göre bir nebze iyi. İlk hastalandiginda bir gecede 7 8 kere tuvalete çıkan kedi suruba ve probiyotik e başladım başlayalı hiç tuvalete gitmedi.Mamada yiyor ama tuvaletini yapmıyor. Bu normal mi?