Kaplumbağamı Sudan Çıkartınca Kabuğunda Kireç Tarzı Lekeler Oluşuyor Ne Yapabilirim ?

Tuba1

Kaplumbağamı sudan çıkartınca kabuğunda kireç tarzı lekeler oluşuyor ne yapabilirim ?

5 CEVAP

Kaplumbağa bakımı hakkında en ufak bir fikrim yok ancak kullandığınız su dan olabilicegini düşünüyorum. Hazır su veya arıtılmış su kullanın. Musluk sularında kireç miktarı oldukça fazla.

mavibalik

Bizim yıllar önce kaplumbağalar vardı. Kabuğunu yumuşak uçlu diş fırçası ile ovuyorduk . Yavaş yavaş ve sabunsun . Zararı var mı bilgim yok ama belki çare olabilir.

Yavru_kedii

Merhaba 3 yıllık bir dostum ve ismi patates:)
Onunda vardı bahsettiğiniz şey mantar veterineri arayıp söyleyin bize mantar spreyi verdi hayvan Hastanesi'ne götürdük mantar spreyinden ölüyordu:( Birde fırça ile sıcak kaya tuzlu suda (fırça yumuşak olacak) masaj yapmamızı istedi her gün suyunu her gün değiştirin en iyi şekilde dezenfekte edin acilen metilen mavisi alın ve akvaryuma dökün genede sizin için araştırayım ne olur ne olmaz balıkların hastalıklarını mikroplarıni öldürüyordu aynı şey kaplumbağa için geçerli olabilir

corcx

1)Fizyolojik olarak kabukta bir dökülme olabilir. Eğer azsa endişe edilecek birşey olmaz. Fazla dökülüyorsa ihmal edilmemelidir. Bu dökülmede su üzerinde beyaz kalıntılar gözükür. Sudan çıkartırken su üstündeki bu kalıntılar kabukla birlikte çıkıyor olabilir.
2)Mantar olabilir. Yine ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır.
Yazdıklarınızdan aklıma bunlar geldi. Tam açıklanmadığı için kesin bir sonuca varamadım.