Royal Canin Markası

chuckysmom

Arkadaşlar 5 aylık tekir kedime Royal Canin Tavuklu Yavru Kedi maması kullanıyorum ve bayılarak yiyor. Daha önce proplan denedim açlıktan ölse bile yemedi nerdeyse. Bir kaç kişi royal canin’in o kadar iyi olmadığını söyledi. Bu doğru mu? Veterinerim de proplan ve royal canin kullanabilirsiniz dedi ama bir de sizin görüşlerinizi almak istedim.

11 CEVAP

Salihaylmz

Kedim şuan 3 aylık ben de başlarda hem kilo alması için hem de taneleri daha yağlı diye royal canin kullandık. Deneme amaçlı da proplan denedik (numunelik). Ikisinde de herhangi bir sorun yaşamadık ama gene de içinde taze et olan ve düşük tahıllı veya tahılsız mama almak daha sağlıklı. Nd veya brit deneyebilirsiniz.

Uzmo

Kedimi ilk sahiplendiğimde iki farklı veterinere götürdüm. Önceki evinde royal canin yediği için onu aldığımı söyledim. İkisi de royal caninin çok tuzlu olduğunu ve başka bir mamaya geçsek daha iyi olacağını söyledi. Ve kedinin damak tadı ve beğenmesi ile ilgili de şunları söyledi: kedinize verseniz en çok marketten alınan mamaları beğenebiliyorlar ancak bu tarz mamaların besin değeri çok düşük, fast food gibi düşünün biz de severek yiyoruz ancak bir besin değeri olarak fayda gördüğümüz bir şey değil. O sebepten ötürü bütçenize uygun besin değeri içeriği iyi olan bir mama ile ilgili veterinerinize danışabilirsiniz veya kendiniz hangi mamalar bu tarz araştırmaya çalışabilirsiniz

TATA4242

Allah böyle hekimlerin sayısını çoğaltsın.

Mustafanacar

Kötünün iyisi bir mama. İçerisi gluten ve mısır dolu. Verdiğiniz paraya değmez. 1 kilosunun maliyeti en fazla 10 tl dir.

melis1881

Bende mamalar hakkında pek bir fikrim olmadığımda royal canin kullanmıştım ama içinde ne olduğu belirsiz ve et oranı çook düşük tabi sonrasında orijene geçtim yeminle çocuğun hareketleri değişti bi can geldi :)Şimdi de kısırlaştığı için acanaya geçeceğim

Anonymus386040

Royal Canin kötü bir mama değil, sadece fiyatını hak etmeyen bir mama. O fiyata BritCare veya ND bulabilirsiniz mesela.

freepixel

Britcare, fitmin, instinct, nd, naturea, iams, acana, orijen... royal caninden iyi mamalar ama hepsinin kendi içinde avantajı veya dezavantajı var. Orijen fazla pro mama, alerji yapabiliyor. Acana kısır kedide idrar yolu sıkıntısı yapabilir. ND ishal yapabilir. Instinct mısır proteini içeriyor. Fitmin'in taurin miktarı düşük. vs..

Mesela bu mamaların ağır geldiği, sadece royal canin'de sıkıntı yaşamayan tanıdıklarım var. Hatta içeriği çok kötü olmasına rağmen market maması dışında mama yemeyen kediler var. Bu kararı kediniz ve siz vereceksiniz. :)

TATA4242

Uzmo
O veteriner hekimi yazın burayada millet tercih etsin,valla 10 taneden anca 1 tanesi dürüst.

Kediseverbuse

Freefixele katılmıyorum sırf yiyor diye market mamasi gibi merdiven alti bir ürünü kullanmayın sakın ve bana kulak verin çünkü tecrübelerimi anlatıyorum
Kedim anne sütünden sonra direk royale geçti ve bize de gelince ondan devam edin dedi kedimde sonrasında ishal başlangıcı oldu veteriner mama değişikliği yapıp proplana geçmeyi önerdi ve bu esnada rcden dolayı birçok kedinin benzer şikayetler yaşadığını söyledi
Biz o zaman proplanin gastrit için mamasını kullandik ve kitten mamaya geçtik bakarsanız şu an negatif diyeceğim durum yok yiyor ama ne yiyor asıl konu bu
Ben sonradan araştırma yapmaya başladım içerik bilgileri marka bilgileri aklınıza ne gelirse rc içeriğinde et oranını bile söyleyemeyen (yanıltıcı içerik yazamazlar yasak) maillerine bu durumu söyleyince de geçiştiren bir firma soruyorum ne kadar güvenilirsiniz zira proplan da gerçek et içeriği az boş yere bir sürü tahıl var (tahıl kedilerin sindirimini zorlaşıyor tahıl sıfır olsun demiyorum ama az miktarda olsun) kediler etçil hayvanlar ve proteinlerini etten almaları gerekirken firmalar maaliyet düşürmek için o proteini tahıldan sağlıyor ve bu ne kadar yararli derseniz hiç...
Eğer durumunuz iyiyce orijen, acana (içeriğindeki taurin bana az geldi eğer kediniz yavruysa taurin desteğiyle birlikte kullanın) veya nd( son çıkan yazılardan haberdarim yeni çıkan mama yağlı içerik değişimi falan ama işin ilginç tarafı bazı hayvan sahiplerinde hiçbir etki yok paket tertemiz memnun bazılarında bu şikayet var yani değişebiliyor kullanıp kullanmamak size kalmış) eğer daha ekonomik olsun derseniz ki ne yazık ki ekonomik tüm mamalarda tahıl doldurmasi var mısır buğday veya mısır unu hamsi unu falan diye görebilirsiniz yine de ekonomiler arasında önerim brit care hypo olan maması prochoise belki felicia olabilir
Bu benim görüşüm tabi onların canından biz sorumluyuz ne yazık ki gidip market maması öneremem size kedinizin her yediği faydalı değildir (kedim gourmet mama delisi ve nutri aldım harika içeriği tek eksi yani taurim yok yani ama yemedi bende ne yaptım kokusunu duysun diye biraz ıslattım yemesi için türlü oyunlar yaptim yedi ha bi daha almam tabi çünkü bende severek yesin isterim sizde bu şekilde aradığınız mamayı bulacaksınız eminim)
Patili günler dilerim

anjq

4 aylık british kedimiz var, ilk 1 ay royal canin kullandık daha sonra içeriğinin iyi olmadığı anladığımızla beraber Acana marka mamaya geçtim. Kedimiz severek tüketiyor, en azından artık içerik konusunda içimiz rahat.

berfin90

Royal canini iştahlı bir şekilde yiyeceğinden eminim aynı durumu yaşadık