Kesi Eğitimi

eceyilmaez

Arkadaşlar bizim kedi ismine hiç duyarlı değil. Hiç oyun falan da oynamıyor. Onu biraz daha hareketlendirmek, ismini falan öğretmek ödül mamasıyla mümkün müdür? Tecrubelilerinizin tavsiyesine ihtiyacım var. Nasil eğittiniz kedileri. Tüm gün yatıyor. Eskiden oltayla topla oynardı şimdi hiçbirinin yüzüne bakmıyor. Nasıl hareket ettiricem bu hayvani. 3.5 aylık. Karma aşıdan sonra oyun oynamayı bıraktı bu arada ( asiyi yeni yaptirmadim. Bağlantısı var mi bilmiyorum)

13 CEVAP

sforselin

3 buçuk aylık kedinin oyun oynamak istemiyor oluşu pek sağlıklı gelmedi bana. Bir sağlık sorunu olmadığından emin misiniz? Aşı yapılırken sağlığı yerinde miydi?

freepixel

Çoğu insan kedilerin eğitilmediğini düşünüyor (ben de öyleydim) ama köpek kadar olmasa da bazı şeyleri öğreniyorlar ödülle. Bu arada köpekler gibi itaat beklemeyin, komutu öğreniyor. Onda sıkıntı yok. Ama canı isterse yapıyor. :)

Ayrıca bence ismini öğrenmesi için daha erken 3,5 ay. Zamanla öğrenir onu.

freepixel

Bir de oyuncaklarını ortada bırakıyorsanız aynı oyuncaklarla bi' süre sonra oynamıyorlar. Ancak yarım saat oynatıp, oyunu siz bırakırsanız ilgileri kalıcı oluyor.

Anonymus179224

Evet, freepixel’ in dediğine katılmakla birlikte bir şey daha ekleyeyim: oyuncakları içerisinde catnip, matatabi falan var ise bunlar da zamanla kokusu yitirebiliyor.

Anonymus179224

Dolayısıyla kapalı bir şekilde muhafaza etmeniz iyi olacaktır :)

seliinkececi

Bir yerden tiz seslerin daha cok dikkatlerini cektigini okumustum, ondan beri ince ve tok ses tonumla ismini cagiriyorum 3 ayliktan beri. Ama sanirim ismine degil benim sesime alisti her konustugumda geliyor yanima:) ismini bagirinca da kosarak geliyor yanima yatiyor. Ismini soyleyince de bakiyor. surekli onu severken adini soyledim o yuzden sevdirme zamani olarak kodlamis sanirim yatip kendini sevdiriyor:) siz de deneyebilirsiniz bi kac aya ogrenir bence

eceyilmaez

@sforselin Genel sağlık durumunun iyi olduğu söylenip aşısı öyle yapıldı yani evet. Ondan 1 2 hafta önce kedi gribi atlatmıştı ancak tam anlamıyla iyileşmiş gibiydi. Gece yatağıma çıkar 10 15 dk zıplar deli gibi sonra uyurdu. Sevdiği bi topu vardı onun peşinde deli olurdu. Çıngıraklı tüylü oltasiyla falan oynardı hatta annem tesbih cekerken onun bile sesine gelip oynuyodu 😂 asi sonrası ilk bi kaç gün halsiz olması doğal diye garipsemedim fakat sonra o kadar durgun geldi ki korktum yılbaşından önceki gün görürdüm gayet iyi sağlığı dediler. Şimdi kendini sevdiriyor mirliyor falan ama tuvalet dışında yattığı yerden kalkmıyor neredeyse. Üzülüyorum açıkçası yani bakınca gözle görülür bir şeyi yok fakat oyun oynamayı bırakması bana da garip geliyor yeni oyuncak da aldim ona da yanaşmadı. Sadece tırmalama tahtasına gidiyor 1-2 tırmalıyor o kadar. Acaba huyu mu böyle? Bu arada çok iştahlı da değil maalesef yettiği kadar yiyor kuru mamayı. Yaş ve ödül mamasına bayılıyor tabii. Haftaya 2. Karma aşısı var umarım ilkinde bozulduğu gibi bu sefer de kendine gelir 😢 sizce neden böyle olabilir çok kafamı kurcalıyor

duyggn

Lexa’ya adını alıştırmada ödül maması ciddi yardımcı oldu. Severken de bol bol adını tekrarladım. Ödül maması verirken sadece kedinizin adını söylemeyin ama o zaman adını duyunca arkasından hep mama gelecek diye bekler. :D Ben önce adını söyledim seslenir gibi sonradan komutu söyledim. Şimdi adını duyunca arkasından gelen komuta göre davranıyor. Gel, mama, hayır vb. gibi, ancak köpek eğitimi gibi değil tabii ki. Adını duyunca yüzüme bakar sonrası keyfine kalmış. :D

Pisiuuu

Benim kedim 5 aylık ona hep ismiyle seslendim kendi adını bilsin diye ve her gelişinde ya onu öperek ödüllendirdim yada maltını felan vererek hatta bizimki öpücük ver dediğinde anlayıp burnunu uzatıyor ama bunları tekrarlamazsaniz unutabiliyolar

Pisiuuu

Kediler biraz eğitimde ugraşlı zaman isteyen hayvanlar köpekler gibi değiller onlar isterlerse bir şey öğreniyolar o yüzden bı anda olmasını beklemeyin bence zamanla sabırla sürekli tekrarlayın elbet alışır dert etmeyin

sforselin

Belki de biraz daha süre geçmeliydi hastalığının üstünden. Arka arkaya yorulmuştur belki vücudu. Takviye bir şeyler isteseniz güzel olur belki de hekiminizden.
İleride oyun oynama konusunda isteksiz olabiliyorlar tabii, bu hayat düzenine alıştıkları için. Ama bu kadar küçükken de oyun oynamak istemeyişi pek huyu böyleyle basitçe açıklanacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bi nevi avlanmaya isteksizlik sonuçta. Böyle düşününce de bana yavru kediden beklenecek sağlıklı bir davranış gibi gelmiyor. Tabii hekiminiz daha doğru bir teşhiste bulunur.

eceyilmaez

Vitamin desteği falan da kullanıyorum. Aşı dediginiz gibi ağır gelmiş olabilir ancak kaç gün oldu 2. Asinin zamanı geldi öyle olsa toparlardı artık herhalde. Umarım bundan sonraki aşılarında sorun yaşamayız. Kedi nanesi alıp koymayı düşünüyorum oyuncaklarina hem ilgisini çeker belki hem de mutlu ediyomus

freepixel

1 yaşından önce catnip ilgisini çekmeyebilir. Ama küçük olup bayılanlar da var tabii.