Fip Sonrası Eve Yeni Kedi Gelmesi

eceyilmaez

Arkadaşlar kedimi fip sebebiyle uyutmak zorunda kaldık. (Bunla ilgili yaramı desici şeyler yazmayın rica ediyorum veterinerimizle karşılıklı düşünülmüş zor bi karardı) Daha sonra yeniden kedi sahiplenmeyi çok istiyorum yakın zamandada olabilir ne zaman olur bilmiyorum. Her şeyi yıkayıp evi de temizleyeceğim çok dikkatli başka aklınıza gelen dikkat et buna da dediginiz şeyler varsa yazar mısınız? Yeni gelen kediye de Allah korusun bulaşmasından korkuyorum. Kuzumun mama kabında kalan mamaları bayatlamasın diye kutuya geri koyuyordum arada sonuçta onlara salgısı falan geçmiştir o mamayı kullanamam mesela değil mi? Bunun gibi ince detaylar varsa aklınıza gelen yardımcı olursanız sevinirim ihmal etmeyelim hiç-bir şeyi. Yeni kedi gelmeden veterinerimizlede tekrar konuşurum zaten.

9 CEVAP

melist35

mamayı kesinlikle kullanmayın. fip zaten tükürükle ve dışkı ile bulaşıyor. evde kedinin temas ettiği her yeri sirkeli su ile temizleyin

mihriii

evet o mamayı kullanmayın bence ama fip direk bulaşmıyor sanırım sokak kedilerinin çoğunda corona virüsü oluyor bi sıkıntı olmuyor ama bağışıklık düşünce ya da strese bağlı olarak fipe dönüşebiliyor düşük bi ihtimal o yüzden yeni gelen kedide de corona virüsü olabilir çok normal siz yine de temizliğinizi falan yapın sıkıntı olmaz bence

Superisi814

Merhabalar,
Başınız sağolsun.Fip nedeniyle olmasa da deneyimledigim bir süreç.Tek çare hakikaten yeni bir cana hayatinda yer acmak.Unutturmaz , aciyi bastirmaz evet ancak iyi gelir.Acaba hangi can size yoldaş olucak ?Kutlu olsun şimdiden...

kayasimgee

Bence riske atmayın... Evin çok çok iyi dezenfekte edilmesi gerekebilir. Eve aldığınız kedinin bağışıklığı düşerse daha da sıkıntı olabilir. Bu benim naçizane fikrim...

feyzanurkrb

Yinede 1 ay boyunca bekleyin bence

Napim

Filli kedinin bulunduğu eve yeni kedi gelecekse en az 6 ay beklemeniz gerekir. Fip yıkamayla temelli geçecek bir virüs değil maalesef. O yüzden fipli kedinin bütün eşyalarını atın. Satmayın yoksa alan kişinin kedisine de fip bulaşır. Mama kabı ,su kabı, mamaları, tuvaleti, küreği,tasması, uyku evi vs herşeyi imha edin. Sokağa atmayın yoksa sokak kedilerine bulsşabilir. sonra kedi evde de gezdiği için eve de bulaşmış olmalı. O yüzden bir acı daha yaşamamak için 6 ay daha bekleyin. Ve mümkünse bana güvenin

melist35

evet 1-2 ay beklemenizde kesinlike fayda var

Merhabalar bence kesinlikle o mamayı kullanmayın. Ve fipli bir kediden sonra eve en az 20 gün sonra kedi alabilirsiniz demiş bir veteriner. İyice sorun araştırın derim. Yeni gelen yavrucağa da bir şey olmasın
:(

mihriii

Yani fip direk bulaşabiliyor mu corona bulaşmasın diye mi beklemek gerekiyor