İran Kedisi Sahipleri Kedilerini Anlatabilir Mi?

pamuk18pamuk

Öncelikle şunu söyleyeyim bu soru eğlence için açıklamıştır.İran kedisi sahipleri kedilerini anlatabilirse sevinirim benim kedim İran kedisi ve diğer İran kedileriyle benziyor mu diye merak ediyorum.Kısaca anlatabilirseniz sevinirim.

8 CEVAP

Ahmetemind

İran kedisi sahibi değilim fakat kedi cinsleri hakkında biraz bilgim var o yüzden yazıyorum;
Evde beslemek için uygun kedilerdir,sadık,zeki genelde uysal kedilerdir.Tabii bu özellikler kediden kediye değişebiliyor.Oyunculardır.Diğer kedilere karşı kötü davranmazlar genelde dost olurlar..

pinarcuk

ne bulursa yerler benımkı oyle en azından.cok zekı kedılerdır her ogretılenı uygularlar.oyuncular ama bellı bı yastan sonra sureklı oyun beklemeyın.cok sadıktırlar.saatlerce sevesnız kucakta bebek gıbı gıkı cıkmaz.bıraz yabancılara karsı urkek davranırlar zamanla alısırlar.goz akıntıları olur.kulak sorunları olabılıyor.uzun tuy hergun guzelce ıc kısımları ve ozellıkle cene aaltı taranmassa yapagı gıbı tuy topları olusur.bakımı guzelse ve vıtamın malt takvıyesı yapılırsa tuy dokumu az denecek kadar azdır.bence evde bakılması gereken en ınsan canlısı kedı dıye dusunuyorum.uzgun asık basık surat hem sevımlı hem sevımsız.

Kedisevercat

ran Keiran-kedisidisi (Persian) ; yüzyıllardır en çok bakılan kedi cinsi olmasının yanında, uzun ve kabarık yapıdaki güzel tüyleri sayesinde, bir çok yarışmada birincilik elde etmiş, gönüllere kurduğu tahtı resmileştirmiştir.

İran Kedisi; çok akıllı, çabuk öğrenen, sakin ve sevecen bir kedi ırkıdır. Sahibinin kucağında, saatlerce sıkılmadan oturabilir. Bakımı çok zor olsa da, onu vazgeçilmez yapan çok güzel bir dış görünüşü ve iyi huylu bir karakteri vardır. İran Kedisinin İnsanlarla iletişimi iyi olduğu gibi diğer ev hayvanlarıyla da çok iyi geçinir. Sakin yapısı yaşının ilerlemesiyle iyice hareketsizleşmesine ve tembel olarak nitelendirilmesine neden olsa da, aslında oyun oynamayı çok sever fakat ilgisini çekecek bir şey olmadığında, sıkılır ve bulunduğu yerde bir anda uyumaya başlayabilir.

Fizyolojik yapısındaki hassaslık nedeniyle (basık burun kaynaklı solunum güçlüğü, aşırıya kaçan ve devamlı bakım isteyen göz akıntısı, uzun tüylerinin birbirine dolaşarak kıtık oluşumu, deri problemleri vb.) dışarıda yaşaması neredeyse imkansız olan İran Kedisi, evlerde salonların baş köşelerine yakıştırılmış, güzellik emsali kedilerdir. Bu kadar hassas olmaları, onların yalnızca ev içerisinde beslenmesine neden olmuştur. İran Kedisinin günlük olarak tüylerinin taranması, göz akıntılarının temizlenmesi işlemleri yapılarak ve kendilerine özel tüy yumağı önleyici kuru mamalarla beslenerek uzun yıllar (ortalama on beş yıl) yaşayabilirler.

İran Kedisi, her gün temizlenen gözleri ve sürekli taranarak bakım yapılması gereken uzun tüyleri olsa da, evlerde bakımı tercih edilen kedilerin başında gelir. Bunun en önemli nedeni, sahibine bir köpeğin bağlılığı gibi bağlılık göstermesi,sürekli etrafında dolanması ve kucağa alınarak okşanmaktan keyif alan bir kedi olmasıdır. İran Kedisi zekidir ve çabuk öğrenir. İnsanlarla arasındaki iletişim güçlüdür. Tüm bu güzel huylarının yanında, basık burunlu sevimli yüzü, tıknaz yapısı, pofuduk tüyleriyle çok güzel bir dış görünüşü vardır.

Kedisevercat

ran Keiran-kedisidisi (Persian) ; yüzyıllardır en çok bakılan kedi cinsi olmasının yanında, uzun ve kabarık yapıdaki güzel tüyleri sayesinde, bir çok yarışmada birincilik elde etmiş, gönüllere kurduğu tahtı resmileştirmiştir.

İran Kedisi; çok akıllı, çabuk öğrenen, sakin ve sevecen bir kedi ırkıdır. Sahibinin kucağında, saatlerce sıkılmadan oturabilir. Bakımı çok zor olsa da, onu vazgeçilmez yapan çok güzel bir dış görünüşü ve iyi huylu bir karakteri vardır. İran Kedisinin İnsanlarla iletişimi iyi olduğu gibi diğer ev hayvanlarıyla da çok iyi geçinir. Sakin yapısı yaşının ilerlemesiyle iyice hareketsizleşmesine ve tembel olarak nitelendirilmesine neden olsa da, aslında oyun oynamayı çok sever fakat ilgisini çekecek bir şey olmadığında, sıkılır ve bulunduğu yerde bir anda uyumaya başlayabilir.

Fizyolojik yapısındaki hassaslık nedeniyle (basık burun kaynaklı solunum güçlüğü, aşırıya kaçan ve devamlı bakım isteyen göz akıntısı, uzun tüylerinin birbirine dolaşarak kıtık oluşumu, deri problemleri vb.) dışarıda yaşaması neredeyse imkansız olan İran Kedisi, evlerde salonların baş köşelerine yakıştırılmış, güzellik emsali kedilerdir. Bu kadar hassas olmaları, onların yalnızca ev içerisinde beslenmesine neden olmuştur. İran Kedisinin günlük olarak tüylerinin taranması, göz akıntılarının temizlenmesi işlemleri yapılarak ve kendilerine özel tüy yumağı önleyici kuru mamalarla beslenerek uzun yıllar (ortalama on beş yıl) yaşayabilirler.

İran Kedisi, her gün temizlenen gözleri ve sürekli taranarak bakım yapılması gereken uzun tüyleri olsa da, evlerde bakımı tercih edilen kedilerin başında gelir. Bunun en önemli nedeni, sahibine bir köpeğin bağlılığı gibi bağlılık göstermesi,sürekli etrafında dolanması ve kucağa alınarak okşanmaktan keyif alan bir kedi olmasıdır. İran Kedisi zekidir ve çabuk öğrenir. İnsanlarla arasındaki iletişim güçlüdür. Tüm bu güzel huylarının yanında, basık burunlu sevimli yüzü, tıknaz yapısı, pofuduk tüyleriyle çok güzel bir dış görünüşü vardır.

Kedisevercat

ran Keiran-kedisidisi (Persian) ; yüzyıllardır en çok bakılan kedi cinsi olmasının yanında, uzun ve kabarık yapıdaki güzel tüyleri sayesinde, bir çok yarışmada birincilik elde etmiş, gönüllere kurduğu tahtı resmileştirmiştir.

İran Kedisi; çok akıllı, çabuk öğrenen, sakin ve sevecen bir kedi ırkıdır. Sahibinin kucağında, saatlerce sıkılmadan oturabilir. Bakımı çok zor olsa da, onu vazgeçilmez yapan çok güzel bir dış görünüşü ve iyi huylu bir karakteri vardır. İran Kedisinin İnsanlarla iletişimi iyi olduğu gibi diğer ev hayvanlarıyla da çok iyi geçinir. Sakin yapısı yaşının ilerlemesiyle iyice hareketsizleşmesine ve tembel olarak nitelendirilmesine neden olsa da, aslında oyun oynamayı çok sever fakat ilgisini çekecek bir şey olmadığında, sıkılır ve bulunduğu yerde bir anda uyumaya başlayabilir.

Fizyolojik yapısındaki hassaslık nedeniyle (basık burun kaynaklı solunum güçlüğü, aşırıya kaçan ve devamlı bakım isteyen göz akıntısı, uzun tüylerinin birbirine dolaşarak kıtık oluşumu, deri problemleri vb.) dışarıda yaşaması neredeyse imkansız olan İran Kedisi, evlerde salonların baş köşelerine yakıştırılmış, güzellik emsali kedilerdir. Bu kadar hassas olmaları, onların yalnızca ev içerisinde beslenmesine neden olmuştur. İran Kedisinin günlük olarak tüylerinin taranması, göz akıntılarının temizlenmesi işlemleri yapılarak ve kendilerine özel tüy yumağı önleyici kuru mamalarla beslenerek uzun yıllar (ortalama on beş yıl) yaşayabilirler.

İran Kedisi, her gün temizlenen gözleri ve sürekli taranarak bakım yapılması gereken uzun tüyleri olsa da, evlerde bakımı tercih edilen kedilerin başında gelir. Bunun en önemli nedeni, sahibine bir köpeğin bağlılığı gibi bağlılık göstermesi,sürekli etrafında dolanması ve kucağa alınarak okşanmaktan keyif alan bir kedi olmasıdır. İran Kedisi zekidir ve çabuk öğrenir. İnsanlarla arasındaki iletişim güçlüdür. Tüm bu güzel huylarının yanında, basık burunlu sevimli yüzü, tıknaz yapısı, pofuduk tüyleriyle çok güzel bir dış görünüşü vardır.

Kedisevercat

ran Keiran-kedisidisi (Persian) ; yüzyıllardır en çok bakılan kedi cinsi olmasının yanında, uzun ve kabarık yapıdaki güzel tüyleri sayesinde, bir çok yarışmada birincilik elde etmiş, gönüllere kurduğu tahtı resmileştirmiştir.

İran Kedisi; çok akıllı, çabuk öğrenen, sakin ve sevecen bir kedi ırkıdır. Sahibinin kucağında, saatlerce sıkılmadan oturabilir. Bakımı çok zor olsa da, onu vazgeçilmez yapan çok güzel bir dış görünüşü ve iyi huylu bir karakteri vardır. İran Kedisinin İnsanlarla iletişimi iyi olduğu gibi diğer ev hayvanlarıyla da çok iyi geçinir. Sakin yapısı yaşının ilerlemesiyle iyice hareketsizleşmesine ve tembel olarak nitelendirilmesine neden olsa da, aslında oyun oynamayı çok sever fakat ilgisini çekecek bir şey olmadığında, sıkılır ve bulunduğu yerde bir anda uyumaya başlayabilir.

Fizyolojik yapısındaki hassaslık nedeniyle (basık burun kaynaklı solunum güçlüğü, aşırıya kaçan ve devamlı bakım isteyen göz akıntısı, uzun tüylerinin birbirine dolaşarak kıtık oluşumu, deri problemleri vb.) dışarıda yaşaması neredeyse imkansız olan İran Kedisi, evlerde salonların baş köşelerine yakıştırılmış, güzellik emsali kedilerdir. Bu kadar hassas olmaları, onların yalnızca ev içerisinde beslenmesine neden olmuştur. İran Kedisinin günlük olarak tüylerinin taranması, göz akıntılarının temizlenmesi işlemleri yapılarak ve kendilerine özel tüy yumağı önleyici kuru mamalarla beslenerek uzun yıllar (ortalama on beş yıl) yaşayabilirler.

İran Kedisi, her gün temizlenen gözleri ve sürekli taranarak bakım yapılması gereken uzun tüyleri olsa da, evlerde bakımı tercih edilen kedilerin başında gelir. Bunun en önemli nedeni, sahibine bir köpeğin bağlılığı gibi bağlılık göstermesi,sürekli etrafında dolanması ve kucağa alınarak okşanmaktan keyif alan bir kedi olmasıdır. İran Kedisi zekidir ve çabuk öğrenir. İnsanlarla arasındaki iletişim güçlüdür. Tüm bu güzel huylarının yanında, basık burunlu sevimli yüzü, tıknaz yapısı, pofuduk tüyleriyle çok güzel bir dış görünüşü vardır.

6 yaşında İran kedim var ismi Momo..
Beni seviyor mu diye son derece merak ediyorum..Çünkü o kadar münzevi yaşayan bir kedi ki kumunu kendi temizleyebilse ve mamasını kendi tedarik edebilse asla bana ihtiyaç duymaz, bırakın beni kendi türünden veya cinsinden bir varlığada asla ihtiyaç duymaz..Evde yalnız kalmasın ben çalışıyorken diye o henüz 1,5 yaşındayken 7-8 aylık sarman cinsi dişi bir kedi daha sahiplendim ve üzülerek söylüyorum buna çok pişman oldum..Çünkü arkadaş onu mutlu eder diye düşünürken bilhassa onu mutsuz ettim ve kendimden uzaklaştırdım :( halbuki ilişkimiz çok kuvvetliydi 20 günlükten beri biberonla beslediğim minik oğlum, ve asla yatak odam dışında benden uzakta uyumayan pasaklı oğlum, kızım Balım geldiğinden itibaren bir daha asla benimle uyumadı..Kendini sevdirmek ve parmaklarımla taranmak istediği zamanlar elbette oluyor fakat bana yetmiyor..Kucağı çok sevdiklerini yazmışlar fakat ben onu kucağıma aldığımda onun en sevdiği hızda ve sertlikte mest edici bir masaj yapmak zorundayım ki kucağım da kalsın..Eğer mayıştırmayı başaramazsam kucağımdan çabuk kurtuluyor..Bazen ben onu öpüp koklarken o da benim dudaklarımı uzun uzun sert bir şekilde yalayarak zımparalıyor nerdeyse ve bunu beni sevdiği için mi yapıyor bilmiyorum acaba dudağımda ki tuzdan mı faydalanıyor bu da olabilir..Velhasılı İran kedilerinin kişisel bakımları zordur ve süreklilik ister genelde kendilerine bakmayı pek sevmezler yada benim oğlum bu şekilde ama annesi Mia’nın da kendisini yalayıp taramadığını diğer tür kediler kadar özenli olmadığını biliyorum.Ve her hafta onu banyoya sokuyor kurutuyor ve tarıyorum bundan keyif aldığını bile söyleyebilirim ama benim dışımda bir başkası kesinlikle onu banyoya sokamaz, tam bir vaşak kedisine dönüşüyor..İsmini seslendiğimde dönüp bakıyor gözlerini kırpıyor ama gel dediğim de asla gelmiyor..Kedim beni seviyor mu yoksa onu mutsuzmu bıraktım bilmiyorum, sadece uyuyan ve uyku yerini değiştirmek için hareket eden ve sadece beslenme ve boşaltım aktivitesi olan bir kedi mutlumudur..Başka bir bakıcının yanında daha sevecen ve eğlenceli bir kedi olabilirmiydi?

6 yaşında İran kedim var ismi Momo..
Beni seviyor mu diye son derece merak ediyorum..Çünkü o kadar münzevi yaşayan bir kedi ki kumunu kendi temizleyebilse ve mamasını kendi tedarik edebilse asla bana ihtiyaç duymaz, bırakın beni kendi türünden veya cinsinden bir varlığada asla ihtiyaç duymaz..Evde yalnız kalmasın ben çalışıyorken diye o henüz 1,5 yaşındayken 7-8 aylık sarman cinsi dişi bir kedi daha sahiplendim ve üzülerek söylüyorum buna çok pişman oldum..Çünkü arkadaş onu mutlu eder diye düşünürken bilhassa onu mutsuz ettim ve kendimden uzaklaştırdım :( halbuki ilişkimiz çok kuvvetliydi 20 günlükten beri biberonla beslediğim minik oğlum, ve asla yatak odam dışında benden uzakta uyumayan pasaklı oğlum, kızım Balım geldiğinden itibaren bir daha asla benimle uyumadı..Kendini sevdirmek ve parmaklarımla taranmak istediği zamanlar elbette oluyor fakat bana yetmiyor..Kucağı çok sevdiklerini yazmışlar fakat ben onu kucağıma aldığımda onun en sevdiği hızda ve sertlikte mest edici bir masaj yapmak zorundayım ki kucağım da kalsın..Eğer mayıştırmayı başaramazsam kucağımdan çabuk kurtuluyor..Bazen ben onu öpüp koklarken o da benim dudaklarımı uzun uzun sert bir şekilde yalayarak zımparalıyor nerdeyse ve bunu beni sevdiği için mi yapıyor bilmiyorum acaba dudağımda ki tuzdan mı faydalanıyor bu da olabilir..Velhasılı İran kedilerinin kişisel bakımları zordur ve süreklilik ister genelde kendilerine bakmayı pek sevmezler yada benim oğlum bu şekilde ama annesi Mia’nın da kendisini yalayıp taramadığını diğer tür kediler kadar özenli olmadığını biliyorum.Ve her hafta onu banyoya sokuyor kurutuyor ve tarıyorum bundan keyif aldığını bile söyleyebilirim ama benim dışımda bir başkası kesinlikle onu banyoya sokamaz, tam bir vaşak kedisine dönüşüyor..İsmini seslendiğimde dönüp bakıyor gözlerini kırpıyor ama gel dediğim de asla gelmiyor..Kedim beni seviyor mu yoksa onu mutsuzmu bıraktım bilmiyorum, sadece uyuyan ve uyku yerini değiştirmek için hareket eden ve sadece beslenme ve boşaltım aktivitesi olan bir kedi mutlumudur..Başka bir bakıcının yanında daha sevecen ve eğlenceli bir kedi olabilirmiydi?