Kedi Yaş Mama Tarifim

Gizemindostu

Kediler için hazır yaş mama almaktansa evde yapmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Hem sağlıklı hem de besleyici oluyor. İnternette görüp beğendiğim bir tarifi biraz anlatıyım size :) malzemeler;
250-500 gram arası tavuk ciğeri, tavuk veya et
1 adet patates
1 adet kabak ve havuç
2 adet yer elması
1 çay bardağı kadar pirinç
1 kaşık ölçüsünde zeytinyağı

Yapımı;
Patates, kabak, havuç ve yer elmasının kabuklarını soyup küp küp doğrayın. Ciğeri, tavuk veya etleri doğrayıp içine ekleyin. Pirinci yıkayıp ekleyin. Yarım litre suyla kısık ateşte haşlayın. Haşlandıktan sonra içine zeytinyağını ve dilerseniz incecik doğradığınız maydanozu ve 1 yumurta sarısını ekleyip çatalla ezerek veya robottan geçirerek püre haline getirin. Afiyet olsun♥️

Sizden de tarifler bekliyorum, bunu internette görmüştüm hoşuma gitti yazayım tarifi dedim :) belki işinize yarar, sizde yaparsınız. Sizin de bildiğiniz tarifler varsa yazın, yapmak isteyenlere fikir olur en azından.

6 CEVAP

Anonymus179224

O zaman ben de aşağıya tarifimi bırakıyorum 😁
80 gram et (Her çeşit olabilir ama özellikle kemiksiz/kılçıksız olmalı.)
50 gram yulaf ezmesi, pirinç veya esmer pirinç
30 gram sebze (Zaten karbonhidrat kaynağı kullandığımız için ben patatesi tercih etmiyorum. Ben genelde haşlanmış havuç ve haşlanmış balkabığını tercih ediyorum ama kedilerin yiyebileceği her türlü sebze; kabak, ıspanak yaprakları, brokoli, bezelye, patates eklenebilir ☺️)
Nasıl hazırlanır?
Öncelikle etimi haşlıyorum, etim biraz haşlandıktan sonra tencereye sebzelerimi atıyorum böylece onlar da etin suyunda pişiyorlar. Piştikten sonra, ben yulaf kullandığımdan direkt yulafımı tencereye atıyorum o zaten etin sıcak suyunda yumuşayıp şişiyor. Eğer pirinç kullanacaksanız, etin altını kapatmadan biraz önce onu da eklemeyi unutmayın. Son olarak bir el blenderı yardımıyla karışımımı püre haline getiriyorum.
Not: Su miktarını tam olarak ölçmediğimden onu ekleyemiyorum, göz kararıyla yaparsınız artık. Bir de tarifinize bir kaşık zeytinyağı ekleyebilirsiniz, size kalmış ☺️
Tüylü dostlarınıza afiyet olsun 😋

lekarz

2 aylık yavru kedim için de uygun mudur? Yaş mamaları bölerek veriyorum da. Çok güzel görünüyor, elinize sağlık. :)

BurcuAlexx

Çok besleyici duruyor, çok beğendim. Böyle bir tarifi yazmanız çok faydalı olmuş. Çok teşekkür ederiz Gizem hanım :)

nil7

Bence deneyebilirsiniz benimki de 2 aylığı yeni bitirdi bende veriyorum böyle ara ara en azından nasıl yapıldığını görüyoruz içi rahat ediyor insanın

Gizemindostu

Teşekkür ederim, yardımcı olabilmişsem ne mutlu bana♥️ Evet yavru kediler için de uygun, zaten püre haline getiriyorsunuz rahatlıkla yiyebilir yani. @haribooo yaa yazdığınız bu tarifte çok lezzetli duruyormuş deneyeceğim en kısa zamanda :)

Anonymus179224

Rica ederim, asıl ben teşekkür ederim bu güzel tarifi bizlerle paylaştığınız için ☺️