Kedi Çimi

Cook

Dün de malt macunu soru başlığı açmıştım.Bugün gimcat ulaştı elime onu da yediremedim gördüğü yerde kaçıyor.Kedi çimi alsam belki heveslenir diye düşünüyorum fakat bildiğim kadarıyla kedi çimi tüylerini kusmasını sağlıyor,daha mı sağlıksız malt macununa göre?Evde tüylerini dışkısından atmasını sağlayabileceğim bir şeyler hazırlayabilir miyim acaba yardımcı olur musunuz?

10 CEVAP

Zeynepulku

Kedi çimi sağlıksız değildir. Tüylerini kusmasinin yaninda bir çok yararı var. Lif, antioksidan, probiyoyik vs Kedime hic bir turlu malt yediremedigim için çim ekiyorum 3 aydır kullanıyoruz sadece 2 kere kustu, kusmasinin sebebi çim olmayadabilir, kazasında tüy ve içimde görüyorum ayni zamanda. Hem cim kedinizin kendisini biraz daha doğasında hissetmesini sağlar büyük bir kaba ekerseniz üstüne yatar.
Malt ise içinde bir suru şey var bir kedinin ihtiyaç duymadığı. İçerdiği koruyucular vs de cabası. Tabii kullanılabilir ama kediniz sevmiyorsa zorlamayin derim.

Ayseenur10

Maltı patisine sürmeyi deneyin mecbur yalar, yaydırın biraz yoksa sallayarak düşürüyorlar. Çim dediğiniz gibi kusmasını sağlar ben düzenli malt veriyorum ama arada çimi arıyor o zaman evde ekip yediriyorum

Anonymus179224

Yaş mamaya karıştırabilirsiniz, elinizdeki malt bitince de Trixie markasını deneyebilirsiniz bizimki bayılıyor :) Hatta eğer hiçbir şekilde yediremezseniz bir an önce başka bir markayı deneyin derim çünkü malt kediler için önemli. Ben kedimin tuvaletinde yüklü miktarda tüy gözlemliyorum (uzun tüylü kendisi) onlar vücut dışına atılmasa kim bilir ne olur düşünmek bile istemiyorum 😬 Bu arada her kedi kedi çimini de yemeyebiliyor, eklemek istedim :)

Ayseenur10

Aslında miamor un maltları var sıvı şeklinde bence onu kesin yer ama içeriği hakkında bilgim yok araştırın isterseniz.

psabrk

Arkadaşımız çok iyi bilgilendirmiş çim sadece tüy kusmasına sebebiyet vermiyor dediği gibi bir çok faydası var.
Çimide gidip satın almayın 20-25 Tl verip 1 avuçtan az tohum alıyoruz onun yerine arpa tohumu çimlendirip ekin hem daha sağlıklı hemde maliyetsiz.
Youtubede nasıl çimlendireceğinize dair videolarda var :)

Zeynepulku

Ek olarak haşlanmış bal kabağı ve zeytin yağı karışım veriyorum o da çok ise yarıyor tüy atiminda deneyebilirsiniz. Kabağı et suyu ile haslarsaniz daha iştahlı yer, o zaman zeytinyağı katmaya gerek yok.

melist35

macunu sevmediyse düzenli probiyotik kullanın, öteki sorunuzda yazdım. sindirim için probiyotik olmazsa olmaz

Cook

Maltı patisine sürünce kalorifere duvara sürerek temizliyor öyle yalıyor patisini.Napcağımızı şaşırdık biz de ağzına sürmeye çalışıyorum çenesinde akne olduğu için çok zorlayamıyorum bulaşmasın diye :/

Cook

Yaklaşık 3 haftadır hiç yemiyor malt,kabızlık başladı iki gündür veterinere gideceğiz birazdan,umarım bağırsağı tıkanmamıştır,bizimki de uzun tüylü ve aşırı yalanıyor zaten :( Bugün trixie de sipariş etcem dün peynirlisini önermişlerdi,umarım onu yer yoksa napcaz bilmiyorum ev malt macunu doldu artık

Anonymus179224

@Zeynepulku Her malt koruyucu, kimyasal aroma verici ve renklendirici içermiyor. Ben seçimlerimi buna göre yapıyorum.