Dişi Kedi Kısırlaştırma

edayimben

Kedim 4.5 aylık ve kızgınlığa girdi. Veteriner kısırlaştırılmak için erken dedi. Bir de 2.5 kilonun üstünde olması lazımmış bizimkinin boyu kısa olduğu için 2.5 kilonun üstünde değil. Ne zaman kısırlaşması uygun olur? Siz kedinizi kaç aylıkken kısırlaştırdınız?

7 CEVAP

baranertaga

O kadar erken mi girdi kızgınlığa? Erkek kediler için 1 yaşında doğru dişilerde ise 7-8 aylıkken yapılabilir diye biliyorum.

edayimben

Tam emin değilim kızgınlığa girdiğinden birkaç gün daha gözlemleyeceğim ama normalde bir kere bile miyavladığını duymadığım kedi geceleri durmadan miyavlıyor. Bir de arada poposunu kaldıra kaldıra yürüyor.

edayimben

Hasta olmadığından eminim iştahı fln çok yerinde. Kakası fln da iyi.

SerraYanmaz

Kızgınlık döneminde iştahı azalır genellikle.
Kapıyı kapatıp onu odaya almama ya da eve birinin gelmesi sebebiyle yapıyor olabilir çok küçük çünkü.
Kuyruğunun olduğu yere ufak ufak pıt pıt vurun popoyu kaldırıp sevdirmek için sürtünüyorsa girmiştir ama çok küçük yaşadığınız iklimle alakalı olabilir ev çok sıcak diye de olabilir.

mihriii

benimki de dişi 6 aylıkken kısırlaştıralım dedi veteriner

Canseza

İlk kedimi 6 aylık olunca ve 3 kg’a çıkınca kısırlaştırdık. Kızgınlığa girmemişti. Veterinerimiz yeterli gelişim olmayacağını, yumurtalık ve rahmin yapışık olabileceğini kısırlaştırmanın bu süreden erken olursa riskli ve zor olacağını söylediği için beklemiştik. 2. Kedim için de 2.5-3 kg olmasını bekledik. 7 aylıkken kızgınlığa girdi. Yaklaşık 2.6 kg’dı. Kızgınlıktan çıkar çıkmaz ameliyatını yaptırdık.

gayelise

Biz 7 buçuk aylıktı kisirlastirdik daha önce girdi normalde kızgınlığa ama küçüktü idare ettik biraz