Böbrek Yetmezliği

beyzathemoc

bu bir soru değil bilgilendirmedir
oğlum annesinden 1 aylıkken ayrıldığı için çok hastalıklar geçirdi ve ilaç kullanımı çok oldu en son gingivitle uğraşırken veterinerimiz böbreklerinde sorun olabilir dedi fakülteye götürdüm daha bilgililer diye orada kan ve idrar tahlili yapıldı bizde üre ve fosfor yüksekti ama aman aman ni yüksekliği yoktu başlangıç evresindeydi ultrasomla böbreklere bakıldı normalden büyük olduğunu gördüler bu da akut (kısa süreli) böbrek yetmezliği demek ama ilerleyen zamanlarda kronik(ömür boyu) olanilirmiş akutun medeni genelde kullanılan ilaç içilen çamaşır suyu gibi etkisi kısa badeli olan şeylermiş kronikte genetik veya başka nedenlerden olanilirmiş 2 gün ardarda her gün yarım yarım toplam bir tane serum verildi iştahı ve su içmesi iyi olduğundan çok gerek duyulmadı tansiyonu ölçüldü tedavi için 3 probiyotik/böbrek destekleyici 1 de klinik mamasına geçtik ilaçların birini fakülte kendi üretmiş diğerlerinin isimleri renafelin ve ipakitine mama da hill's k/d şaşırtıcı bi şekilde hepsini çok severek tüketiyor normalde diyet mamalar tatsızdır hatta evdeki sağlıklı diğer 2 kedimi de hill's k/d mamaya geçirmeyi düşünüyorum bizde belirti olarak ağızda stomatit ve vücutta dehidrasyon vardı yani vücut su tutmuyordu bol bol içip bol bol tuvalete çıkıyordu bizde görülmeyen ama olabilecek belirtiler halsizlik iştahsızlık dış dünyayla bağlantı kesilme ilerleyen evrelerde kas güçsüzlüğü kusma olabiliyor ayrıca böbrek yetmezliği vücudun her yerine vuraniliyor örneğin karaciğer ağız (gingivit/stomatit) anemi/kansızlık (duvarları yerleri kumu vs yalamayla kendini çok rahat belli eder bizimki ara ara yapıyordu ama sanırım ilgi için ona dikkat etmeniz lazım) şimdi sıkı bir tedaviye başladık bu tedavide protein az tuz 0 olmalı siz de eğer kedinizde bie şeylerden şüpheleniyorsanız geciktirmeyin tedavi sürecinde gelişmeleri buraya aktarıp güncelleyeceğim ileride bu sorunu yaşayan olursa bu yazıdan destek alabilir veya bana ulaşabilir

24 CEVAP

Superisi814

Yeniden merhaba,
Kendi caniniz yanarken , baskalari da yaşamasin diye düşünüp bunca meşgale içersinde bu bilgilendirmeleri yapmaniz alkişlanasi. Iyi niyetinize ve güzel yüreğinize sağlik.
Malt macun hiç kullanmadim , buradan gözpemlediğim kadariyla cok revaçta.Bu tipki kisinin asil ihtiyacini bilmeden vitamin desteği almasi gibi geliyor bana.Veteriner tavsiyesi ile olanalra elbette sözüm yok, bu konida çok güzel uyarmişsiniz.Ben mesela iyilik yapiyorum diye, kendi ellerimle bir evladimin böbrek yetmezliği yasamasina sebep olduğum gerçegıyle yüzleştim.Bu nedenle veteriner tavsiyesi olmadan bazi ürün kullanimlarinda belki insanlarin dikkatini cezbeder, daha özenli olunur diye düşündüm.Kendi adima, ben evde yaş mama hazirlarken yani tavuk yüreği,ciğeri vb.haslarken bir çimdik tuz eklerdim, bugün bundam vazgeçme karari aldim sayenizde.Herkesin dostu kendine cok kiymetlidir ve herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya calisirken,birinin zoru baskasinin kolayi olabiliyor.🙏

beyzathemoc

ayrıca kedilerinize mümkün olduğunda hazır su verin

Superisi814

Merhaba,
Zorlu bir süreçtesiniz , zorunuz kolay, dariniz genis olsun inşallah.🙏🐱🐾

Superisi814

Başiniz sağolsun, acinizi paylaşiyorum.Işik olsun yeri.🙏🙏

beyzathemoc

evet öyle maalesef bizde de olduğu gibi sağlıksız olan daha lezzetlidir hep minicik tuzlar bile zarar verebiliyor maalesef mesela kuru mamalardaki tuz oranının eser miktarda olduğunu biliyorsunuz veterinerimiz onun bile bu durumda zararlı olduğunu söyledi düşünün

beyzathemoc

tedavimizin 1. ayı doldu keşke güzel şeyler yazabilsem
böbrekler vücuttaki diğer organları ve sistemleri hedef almaya başladı idrar yolunda sistit (enfeksiyon) var kanlınidrara çıktı bikaç gün sonda takıldı idrarı alındı temizlendi 5 gün antibiyotik kullanacağız

bçbreklere gelince düzelme yok veteriner artık kronik olduğunu ve ilaçların sadece hayat kalitesini arttıtracağını söyledi hayatım başıma yıkıldı dünden beri ağlamaktan canım çıktı ama vazgeçmek yok ilaçların kullanımı yüzündrn iyileşmede durakdama olduğunu düşünüyorum yarın detaylı görüşecepim umarım iyi haberler eklenir buraya

beyzathemoc

sağolun

kedilerinizin çişini arada parçalayarak inceleyin renginde sıkıntı görürseniz hiç düşünmeden veterinere başvurun

ayrıca her yıl lütfen check up yaptırın

beyzathemoc

gecemi kaybettik 1 kilodan fazla hills k/d mama ve bikaç haftalık ipakitine kaldı elimde isteyene vereceğim

beyzathemoc

instagramdan @gecewillbeokay hesabından süreci tekrar biraz daha detaylı anlattım merak eden sorusu olanlar ordan yazabilir hesabım herkese açık