Böbrek Yetmezliği

beyzathemoc

bu bir soru değil bilgilendirmedir
oğlum annesinden 1 aylıkken ayrıldığı için çok hastalıklar geçirdi ve ilaç kullanımı çok oldu en son gingivitle uğraşırken veterinerimiz böbreklerinde sorun olabilir dedi fakülteye götürdüm daha bilgililer diye orada kan ve idrar tahlili yapıldı bizde üre ve fosfor yüksekti ama aman aman ni yüksekliği yoktu başlangıç evresindeydi ultrasomla böbreklere bakıldı normalden büyük olduğunu gördüler bu da akut (kısa süreli) böbrek yetmezliği demek ama ilerleyen zamanlarda kronik(ömür boyu) olanilirmiş akutun medeni genelde kullanılan ilaç içilen çamaşır suyu gibi etkisi kısa badeli olan şeylermiş kronikte genetik veya başka nedenlerden olanilirmiş 2 gün ardarda her gün yarım yarım toplam bir tane serum verildi iştahı ve su içmesi iyi olduğundan çok gerek duyulmadı tansiyonu ölçüldü tedavi için 3 probiyotik/böbrek destekleyici 1 de klinik mamasına geçtik ilaçların birini fakülte kendi üretmiş diğerlerinin isimleri renafelin ve ipakitine mama da hill's k/d şaşırtıcı bi şekilde hepsini çok severek tüketiyor normalde diyet mamalar tatsızdır hatta evdeki sağlıklı diğer 2 kedimi de hill's k/d mamaya geçirmeyi düşünüyorum bizde belirti olarak ağızda stomatit ve vücutta dehidrasyon vardı yani vücut su tutmuyordu bol bol içip bol bol tuvalete çıkıyordu bizde görülmeyen ama olabilecek belirtiler halsizlik iştahsızlık dış dünyayla bağlantı kesilme ilerleyen evrelerde kas güçsüzlüğü kusma olabiliyor ayrıca böbrek yetmezliği vücudun her yerine vuraniliyor örneğin karaciğer ağız (gingivit/stomatit) anemi/kansızlık (duvarları yerleri kumu vs yalamayla kendini çok rahat belli eder bizimki ara ara yapıyordu ama sanırım ilgi için ona dikkat etmeniz lazım) şimdi sıkı bir tedaviye başladık bu tedavide protein az tuz 0 olmalı siz de eğer kedinizde bie şeylerden şüpheleniyorsanız geciktirmeyin tedavi sürecinde gelişmeleri buraya aktarıp güncelleyeceğim ileride bu sorunu yaşayan olursa bu yazıdan destek alabilir veya bana ulaşabilir

24 CEVAP

Superisi814

Selamlar,
Öncelikle çok geçmiş olsun.Allah kuvvet ve kudretinizi artirsin, o can'a da şifa versin.Benzer süreçten geçmenin ne demek olduğunu bildiğimden, yazdiğim her kelimeyi kalben söylüyorum.Bilgilendirme kismina da tüm herkes adina teşekkür ederim.
Şuraya da market mamasi olan WHiSKASi n bu hastaliğa SEBEB OLDUĞUNU özellikle yazmak isterim.
Ben yandim başkalari yanmasin ..

beyzathemoc

çoğu veterinerle onkonu hakkında konuştum kan değerlerine bakılmadan asla ek vitamin vs takviyesi yapılmamalı veteriner uygun görürse yapın ekstra vitaminler de yorar böbrekleri

herkese teşekkürler dün başlandı tedaviye 1,5 günde bana daha iyi gelmeye başladı mamayı çok sevdiler çok tuhaf gülmekten öldük tatsız tuzsuz ama aç olmasa da yemek istiyo ağzındaki yara da hiç engel olmuyor topladı kendini baya

beyzathemoc

ilerleyen yaşlarda böbrek yetmezliği yaşlılığa bağlı çok sık görülür özellikle 6-7 yaşından büyük kedinize düzenli kan biyokimya yaptırmanız lazım benimki 2,5 yaşında başladı nadir de olsa erken olabiliyor aman yavrumun canı yanmasın aman yavrum rahat olsun diye check up yaptırmamazlık yapmayın benim tavssiyem en az 2 yılda bir yaptırmanız

beyzathemoc

ben whiskası sadece bikaç kere yaş mama olarak vermiştim yıllar önce veteriner uyarınca hemen kestim "mama kalitesini arttıtmayan veterinerle uğraşır" lafına bi ara çok kızardım çok kedililer napsın diye ama şimdi çok hak veriyorum o kadar doğru ki fakülte çok ucuza geldi ama normal veterinerler ilaç harici 2bin fiyat verdi aylık ilaç mama masrafı 800-900 bide siz düşünün gerisini

beyzathemoc

ben bi farkındalık oluşturmak istedim sadece bazıları test pahalı belirti ufak diye görmezden geliyor ama hastalık daha uğraşlı ve masraflı

Gelyahron

Biz sıvı mama ile renal mamayı karıştırıp öyle veriyoruz. Ayrıca B12 vitamini de veriyoruz. Fosfor bağlayıcı olarak lameris veriyoruz. İpakitin uzun kullanımda kalsiyumu arttırıyordu

Superisi814

Lütfen sözünüz üzre buradan bilgilendirmeye devam edin.Sizin icin iyi haberler alalim inşallah 🙏 Ve de insanlarimiz bilinçlensin.Güzel yüreginize tesekkurler..🐱🐶🙂

Firuzecik

Çok geçmiş olsun. Umarım atlatır çabucak kroniğe çevirmez :(

beyzathemoc

ve bu arada veteriner seçimi gerçekten o kadar önemli ki aynı test için bir veteriner bin tl diğeri 200 tl istedi bir başkası ise 50 tl ve şaşırtıcı olan uzman veterinerin istediği 50 tl çok isteyenlerin baktığı tahlile baktı ne saçmalamış onlar burda yüksek değer bile yok biz yapalım bi tekrar tahlili dedilerok şaşırdım kaç gün boşu boşuna ağlamışım bide

beyzathemoc

gelişmeleri paylaşacağımı söylemiştim kontrole gittik kilo alımı başladı yarım kiloya civarı kilo aldı 2 haftada kan değerlerinde düzelme başladı

ağızdaki stomatit için konuşacağım ben bunun hakkında bir çok veterinere gittim ve genelde tedavi uygulamak yerine çekim önerisi aldım ama ben bunu istemedim çünkü 3 yaşında bir kedi için diş çekimi abartı bi olay fakültede ağzı için tedaviye başladık antibiyotik klorobenli bir ağız spreyi ve bir de enjeksiyonu var antibiyotik günde 2 kere 2ml sprey günde 3 kere 2 fıs bunları bir hafta kullanacağım enjeksiyon ise haftada 1 yarım tüp onun süresi ağzının durumuna göre değişecek diğer 3 ilacımıza son hız devam ediyoruz yaş mamayı k/d alıyorum ve protein sindirimi böbrek hastalarında zor olduğundan et tavuk vs vermemin sakıncalı olduğunu söylediker haftada bir çok az bi parça verebiliyorum veterinerin de izniyle

burada şunu söylemek istiyorum eğer kedinizde gingivit varsa başlangıcı da olsa direkt tam kan biyokimya yaptırın ve vücut değerlerine bakın belki de ben veya veterinerimiz en başta bunu düşünseydik iş buralara gelmezdi gingivit başlangıcı da olsa hemen gecikmeden götürün veterinere ama iyi bi yer olmasına dikkat edin ve sonuçları ondan alıp bikaç yere daha doğrulatın

mamaya karşı ilgisi azaldı ilaçları vermek aşırı zorlaştı bu aralar başka bi markanı k/d mamasına geçmemde bi sorun olmadığını söyledi veteriner ama elimde şu an 3 kilo daha olduğu için geçiş yapamam bi süre

beyzathemoc

ayrıca mama konusunda da görüştüm veterinerle yaş mama ve kuru mama bunları da açıklamak istedim (bikaç veteriner görüşüyle yazıyorum bunları)

yaş mama çok sık verilmemeli çünkü dişlerde ciddi bi kirlenmeye yol açıyor sık sık temizlemek lazım ayrıca bazı kedilerde kuru mamayı bırakma oluyor eğer bu iki durum da yoksa ben her gün fırçalarım dişlerini kuru mamaya ilgisi de gitmiyor diyorsanız verin ama içeriğe çok dikkat edin çoğu yaş mamanın içeriği sık verildiğiniz vücuda zarar verecek şekilde benim önerim kendiniz evde tuzsuz yağsız bir şekilde hazırlamanız

kuru mama önerisi olarak da orta bütçeliler için la vital ya da pro choice öneriyorum ben tedavi için çok harcama yaptığımdan kızlara kaliteli mama alamıyorum bu aralar prochoice alacağım

mihriii

teşekkürler bilgilendirmeleriniz için çok çok geçmiş olsun ❤️

beyzathemoc

sağolun inşallah tez zamanda iyi olacak

mihriii

inşallah 🙏🏻

pablopicasso

Çok geçmiş olsun. Bilgilendirmeler için🙏🙏