Kedim Kabız

Merhaba. İki hafta önce sahiplendiğim yetişkin kedim geldiğinden beri kabız. İki günde bir kakasını yapıyor ve dışkısı katı, koyu ve kuru taneli yapıda. Keçi kakası gibi dersem abartmam. Veteriner malt verdi ve mamasını değiştirmemi tavsiye etti. Yüksek lifli bir kuru mama almamı söyledi fakat marka ya da ürün söylemedi. Pet Shop'a gidip yüksek lif içerikli bir mama istersem onların yardımcı olacağını söyledi.
Ben size soruyorum bildiğiniz böyle bir mama var mı? Kızım normalde proplan opti digest kuzu etli yiyor. Yeni mamasının da en az proplan kadar kaliteli ve sağlıklı olması benim için önemli . Eğer kabızlığa iyi geldiğini bildiğiniz lifli bir mama varsa yazın lütfen.

6 CEVAP

Anonymus179224

Düzenli olarak malt veriyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa malt kullanımına daha çok önem göstermelisiniz. Kabızlığa iyi gelmesi için bir miktar haşlanmış sebze de verebilirsiniz. Yemeğine bir miktar zeytinyağı eklemeniz de faydasına olacaktır. Evinizde kedi çimi yoksa, bir an önce ondan da edinin. Zaten lif bir başka değişle selüloz bitkilerde bulunur. Mama konusuna gelirsek proplandan çok daha kaliteli mamalar var. Orijen, Acana, N&D gibi, bunları öneririm. Bu mamaların lif oranı proplana göre daha düşük ama zaten dediğim gibi lif demek bitki demek. Sebzeler ve meyveler kediler için sağlıklıdır ama onların etçil canlılar olduğunu düşünürsek ana besin kaynakları bitkiler değil et olmalı. Demem o ki daha çok tahıl, sebze içeren mamalara geçiş yapmak kedinizin faydasına olmaz. Size tavsiyem öncelikle yukarıda yazdıklarımı uygulamanız. Umarım yardımcı olabilmişimdir :D

melist35

proplan kaliteli bir mama değil öncelikle. kabızlık sorunu için düzenli malt kullanımı çok önemlidir. onun harici içtiği su miktarı yetmiyordur ki kabızlığa döndürüyor. içme suyunu günde 2-3 kez damacana su olacak şekilde değiştirin. yaş mama da su alımını arttırır ve kabızlığa iyi gelir. haftada max 2 kez yaş mama verebilirsiniz. ayrıca marketten probiyotik yoğurt alıp yedirirseniz de kabızlığa çözüm olacaktır
mama olarak da n&d veya acana önerebilirim. gerçek et kullanıyor ve sindirilebilirliği gayet yüksek

Fsena

Kedinize balkabağı yedirin.Haftada 2 sefer zeytinyağı içirin.sağlıklı olur onun için.Balkabağıda yüksek lif içeriyor ve çok yararlı.Mamasınıda değiştirin mutlaka.Bizdede aynı problem oldu.Mamasını değiştirdik

Merhaba öncelikle benim kedimde de aynı sorun oldu veterineri aradığımda kulak çubuğunu zeytinyağina batır poposuna sur yavaşça çok içeri girmeden dedi uyguladım 1 saate yaptı kakasida normale döndü siz de isterseniz deneyebilirsiniz

putmeinatrance

Düzenli olarak malt veriyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa malt kullanımına daha çok önem göstermelisiniz bunun yanında benim önerim bir süre belirli aralıklarla yaş mama vermeniz yönünde olabilir böylece dışkısı yumuşar ve rahat yapmaya başladığından bağırsakların tembelliği de geçmiş olur suyu çok tüketmiyor sanırım sık sık suyunu taze tutmaya çalışın bununla beraber 1 çay kaşığı zeytinyağı içirebilirsiniz ek olarak laktozsuz kefir ve ev yapımı yoğurtta iyi gelecektir geçmiş olsun

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Kedime 2 gündür veterinerin verdiği malti veriyorum ama miktarından emin değilim.Veteriner 1.5 cm ver hergün dedi ama pakette 5 cm verin yazıyor.Evde 10 gündür kedi çimi var ve günlük yiyor. Zeytinyağı günlük 1 çay kaşığı veriyordum zaten veteriner de devam et dedi. Su da içiyor . Ama dediğiniz gibi Proplan kaynaklı sorun olabilir bence de. Kaliteli bir mama diye biliyordum halbuki. ND'nin tahılsız balkabaklı ördekli mamasından sipariş ettim. Aşamalı geçiş yapıcaz. İnsallah sorun çözülür . Tavsiyeler için tekrar teşekkürler.